توانمندی صنایع ایران در غنی‌سازی آرد | اتاق خبر
کد خبر: 359610
تاریخ انتشار: 27 تیر 1395 - 03:14
معاون سازمان بهداشت جهانی با اشاره به توانمندی صنایع ایران در غنی‌سازی آرد گفت: کاهش نمک، روغن و شکر در مواد غذایی ایران بسیار قابل توجه است.

اتاق خبر: اولگ چستنوف با اشاره به اینکه برخی توانمندی‌های صنایع غذایی ایران از جمله غنی‌سازی آرد، کاهش نمک، روغن و شکر در موادغذایی بسیار قابل توجه است، گفت: یکی از اهداف سفر نمایندگان این سازمان به ایران، دیدار با فعالان صنایع غذایی ایران و آشنایی با دستاوردهای این صنعت در زمینه ارتقای کیفیت محصولات موادغذایی در ایران بود.

معاون مدیر کل سازمان بهداشت جهانی (WHO) افزود: بخشی از مشکلات بهداشتی در کشورهای در حال توسعه متاثر از تغذیه نامناسب و استفاده از موادغذایی ناسالم است که منجر به بروز بیماری‌های قلبی و چاقی شده است. اما راهبردی که صنعت غذای ایران در پیش گرفته آینده مثبتی را رقم خواهد زد و برنامه‌های اجرا شده توسط صنایع غذایی ایران مطابق با استانداردهای جهانی بهداشت است.

به گفته چستنوف، بهبود کیفیت موادغذایی در مسیر ارتقای سلامت عمومی جامعه روندی طولانی و مستلزم صبوری است؛ چرا که تغییر عادات غذایی مردم و ترغیب آنها به استفاده از موادغذایی سالم‌تر ولو با قیمت بیشتر به زمان کافی نیاز دارد. این در حالی است که صنایع غذایی ایران در همین مسیر قرار دارد بدون آنکه هزینه مالی بیشتری به دوش مصرف‌کنندگان گذاشته باشد.

کاوه زرگران در نشست معاون مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، با اعلام اینکه ایران از نظر تنوع غذایی جایگاه سوم در جهان را دارد گفت: صنعت غذای ایران با بیش از ۱۰ هزار واحد تولیدی و ۴۰۰ هزار فرصت شغلی، قابلیت جذب و فرآوری بیش از ۱۵۰ میلیون تن ماده خام کشاورزی را دارد؛ ضمن اینکه ایران با تولید ۳۰ نوع ماده و محصول غذایی از ۷۰ نوع محصولات غذایی در جهان، یکی از بزرگترین تولیدکننده‌ها بوده و از منظر تنوع تولید جایگاه مناسبی در جهان دارد.

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی با اشاره به نقش صنایع غذایی در افزایش سلامت عمومی جامعه افزود: صنعت غذای ایران با همکاری سازمان غذا و دارو و دیگر سازمان‌های مرتبط، کمپین ملی غنی‌سازی آرد، تولید نان‌های غنی‌شده با اسید فولیک و آهن به‌منظور جبران کمبود آهن در سراسر کشور و همچنین پروژه ملی توزیع شیر و نان‌های غنی شده در مدارس را اجرایی کرده است.

زرگران با اعلام اینکه فعالان صنایع غذایی در ایران افزایش سلامت جامعه را در صدر اولویت‌های خود قرار داده‌اند، خاطرنشان کرد: احداث کارخانجات تصفیه نمک و کاهش اسید چرب ترانس در انواع روغن‌های نباتی، خامه قنادی، مارگارین سفره از ۳۰ درصد به ۲ درصد طی ۱۰ سال گذشته از مهمترین برنامه های صنعت غذا در بهبود سلامت جامعه بوده است؛ همچنین با همکاری سازمان غذا و دارو  و با تلاش صنعت غذای کشور، میزان قند و شکر، نمک و روغن در محصولات غذایی کاهش یافته است.

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اقدامات انجام شده برای بالابردن سطح سلامت جامعه گفت: به منظور بالابردن آگاهی عمومی جامعه نسبت به مسایل تغذیه ای از سال گذشته الصاق برچسب نشانگر رنگی بر روی محصولات غذایی اجباری شده است که این امر می‌تواند منجر به تولید محصولات با ارزش غذایی مطلوب تری شده و مردم نیز با آگاهی بیشتری مواد غذایی مورد نیاز خود را خریداری کنند.

زرگران ارتقای کیفیت تولیدات صنایع غذایی در ایران را ناشی از تعامل و همکاری بین دولت و بخش خصوصی دانست و تصریح کرد: همکاری مشترک کانون صنایع غذایی ایران با سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد از یک‌سو و سه وزارتخانه بهداشت، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت باعث شده تا در سایه این تعامل و همفکری کیفیت موادغذایی از نظر سلامتی افزایش یابد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید