معاینه فنی بگیرید، در طرح کاهش آسوده باشید | اتاق خبر
کد خبر: 359676
تاریخ انتشار: 27 تیر 1395 - 07:47
کمتر از ۴۰ روز دیگر تا اجرای نخستین گام طرح کاهش در تهران باقی‌مانده است.

به گزارش اتاق خبر  به نقل از همشهری آنلاین ، این طرح که راه‌حلی روشن و تجربه شده در برابر طرح غیرکارشناسی زوج و فرد است، به‌زودی تغییراتی در پایتخت ایجاد می‌کند تا ترافیک و آلودگی هوا بر مبنای آلایندگی خودروها کنترل شوند نه شماره پلاک زوج و فرد. اما مهم‌ترین بخش اجرای طرح کاهش، گرفتن معاینه فنی است. بدین‌ترتیب اگر خودروی شما انژکتوری باشد، می‌توانید سال نخست طرح کاهش را بدون دغدغه بگذرانید.

عصر خودرو

    در تجربه جهانی  سهیم شوید

طرح کاهش در 225نقطه جهان از سال 2007به اجرا درآمده است. این طرح هم‌اکنون از راه‌حل‌های اساسی اتحادیه اروپا و سازمان بهداشت جهانی برای محافظت شهروندان 11کشور از آلودگی هواست و از زمان اجرا به مرور باعث کاهش ذرات معلق کمتر از 2.5میکرون، کاهش اکسیدهای گوگرد، کاهش کربن و آلاینده‌های دیزل شده است.

    آلودگی هوا به سرعت کم نمی‌شود

یکی از اشتباهاتی که از زمان مطرح شدن طرح کاهش شنیده شده، این است که طرح کاهش به سرعت از آلودگی هوای تهران می‌کاهد. تجربه 225منطقه جهان که سال‌هاست این طرح، را اجرا می‌کنند نشان می‌دهد با اجرای طرح، روند کاهش آلودگی هوا شروع می‌شود اما چیزی به نام سرعت یافتن کاهش آلودگی هوا همزمان با اجرای این طرح مطرح نیست.

برای نمونه طرح کاهش طی 6سال از ذرات معلق آسمان پاریس کاسته است. پاریس در فاصله سال2009تاکنون توانسته از میزان غلظت ذرات معلق بکاهد. به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین سالانه آلاینده ذرات معلق کمتر از 10میکرون در شهر پاریس، 26.5 میکروگرم بر مترمکعب است و این عدد در تهران 79میکروگرم بر مترمکعب محاسبه شده است. همچنین ذرات معلق کمتر از 2.5میکرون در پاریس16.2 میکروگرم بر مترمکعب و در تهران در حدود29.8 میکروگرم بر مترمکعب است.

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید