شرایط برای حیات بنگاه های اقتصادی سخت شده است | اتاق خبر
کد خبر: 360512
تاریخ انتشار: 31 تیر 1395 - 09:01
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در گفت و گو با اتاق خبر
محمد اتابک همکاری های اتاق بازرگانی و دولت را خوب ارزیابی می کند و معتقد است می توان با این فعالیت های مشترک ظرفیت های بیشتری را در اقتصاد ایجاد کرد.

اتاق خبر: یکی از ایده آل های بخش خصوصی در همه دوره ها برقراری ارتباط مستمر با دولت و همکاری با واحدهای دولتی بوده است. در دولت های پیشین به ویژه دولت دهم به دلیل مسائل اقتصادی و همچنین نظام سیاست گذاری دولت، بخش خصوصی در منزوی ترین حالت خود به سر می برد و این مسئله به حدی بود که بسیاری از بنگاه های اقتصادی منهل و یا به دولت واگذار شد. اما اتفاقی که تا حدی در دولت یازدهم افتاده است و با استقبال بخش خصوصی همراه بود تمایل دولتی ها برای ارتباط با واحدهای خصوصی و همچنین وارد کردن آنها در بسیاری از مسائل اقتصادی بوده است. اتاق خبر در این خصوص گفتگویی داشته است با محمداتابک، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران که در ادامه می خوانید.

نشست های مشترکی که میان دولت و اعضای اتاق برگزار می شود را چطور ارزیابی می کنید؟

در این نشست ها دو نکته مهم وجود دارد یکی اینکه مسائل صنعت و اقتصاد را بررسی می کنند و در آن چاره ای کوتاه مدت برای بحران های موجودی که ناشی از وضعیت رکود حاکم بر اقتصاد کشور است مطرح می شود که اتاق بازرگانی نگاه خوبی به آن دارد و همچنین اتاق توانسته است نظرات و پیشنهادات خود را  به شکل کامل به حاکمیت منتقل کند که در تصمیم گیری ها به بخشی از آنها توجه می شود. دیگرنگاه دراز مدت است که برنامه های زیرساختی و کلی بررسی می شود. هر دو منظر را اتاق در جلسات دنبال می کند که به طور کلی خوب و حساب شده عمل می شود . اگرچه نتایج این جلسات هنوزتاثیر مثبتی بر صنایع نذاشته است زیرا امری زمانبر است ولی قطعا این عملکرد ها موثر بوده است.

به نظر شما دولت فعلی توانسته عملکرد خوبی در این نشست ها داشته باشد؟

از منظر صنایع و اقتصاد نمیتوانیم بگوییم که دولت توانسته تمام انتظارات را پاسخگو باشد. درواقع انتظار ما این بود که در بخش تقاضا در صنایع تحریک بهتری شود که انجام نشد همچنین انتظار داشتیم که دولت در رابطه با مواردی را که به کارخانجات و بنگاه های اقتصادی فشار وارد می کند مانند مالیات و بیمه عملکرد بهتری داشته باشد و با تسامح و تساهل نگاه کند که متاسفانه هیچ کدام را انجام نداده.

بخش خصوصی همواره از دولت توقع داشته که در مرحله رکود در بنگاه های اقتصادی فشار را بیشتر کند . در حال حاضر در بحث مالیات،  بیمه و با پرداخت های غیر متعارفی که بر گاز و برق کارخانجات وارد می کند در شرایط مختلف از کارخانجات و از مصرف کنندگان عمده می خواهد شرایط برای حیات بنگاه های اقتصادی بسیار سخت شده ما انتظار داریم که دولت با بخش های خصوصی در تسهیل فضای کسب و کار همراه شود  و تسهیلاتی که برای بنگاه های اقتصادی در نظر گرفته شده است هنوز اجرایی نشده است. و آنچه که در بخش نامه ها و آیین نامه ها آمده است با آنچه که فعالان خصوصی احساس می کنند متفااوت است.

بنابر این شما اعتقاد دارید که دولت اقدامات به جایی برای خروج از وضعیت رکود و حل مسائل اقتصادی انجام نداده است؟

شاید درست نباشد که بگوییم دولت اقدامات خوبی انجام نداده است بلکه درست تر آن است که بگوییم اقداماتی که دولت تا به حال انجام داده منتج به نتیجه خوبی نشده چنانکه وضعیت رکود همچنان باقی است و صنایع با مشکلات زیادی فعالیت های خود را دنبال می کنند.  

ت95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید