دستگیری اعضای باند کلاهبرداری اینترنتی در شیراز | اتاق خبر
کد خبر: 360513
تاریخ انتشار: 31 تیر 1395 - 03:50
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) استان فارس گفت: 2 نفر از اعضای باند کلاهبرداری اینترنتی که با هک و اغفال بانوان جوان در شبکه اجتماعی تلگرام از آنها اخاذی می کردند، شناسایی و دستگیر شدند.

به گزارش اتاق خبر، سرهنگ سید موسی حسینی اظهار داشت: یک زن جوان شیرازی با مراجعه به پلیس فتا اظهار کرد که اکانت تلگرام وی هک و در اختیار فردی ناشناس قرار گرفته است و این فرد ناشناس به دلیل دسترسی به اطلاعات موجود در اکانت شامل کانتکت ها (رابط ها)، تصاویر و پیام ها اقدام به اخاذی از او می کند.
اکانت، نام و رمز عبوری است که با آن می توان به بخش هایی که حد خاصی دارند وارد شد.
حسینی افزود: در مدت 48 ساعت، 16 پرونده دیگر با موضوع مشابه به این یگان ارسال شد که با توجه به اهمیت موضوع، پرونده به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان قرار گرفت.
این مقام انتظامی ادامه داد: پس از بررسی های لازم مشخص شد در تمام پرونده های مفتوحه شخصی با تلفن همراه با شاکیان که اغلب از بانوان بودند تماس گرفته و خود را به عنوان یکی از دوستان آنان معرفی و درخواست کد ارسال شده به گوشی شاکیان را می کرد.
حسینی افزود: در این پرونده ها هر 16 شاکی اظهار کرده بودند متهم یا متهمان با استفاده از شماره های مختلف با قربانیان تماس می گرفتند و پس ازمعرفی خود به عنوان یکی از دوستان نزدیک اقدام به اخذ کُد تلگرام و دسترسی به آن می کردند.
رئیس پلیس فتا استان فارس گفت: قربانیان نیز بدون احراز هویت اصلی فرد تماس گیرنده، کُد درخواستی را برای فرد تماس گیرنده ارسال می کردند و پس از آن اکانت تلگرام آنها هک می شد.
رئیس پلیس فتا استان فارس بیان کرد: شاکیان اظهار داشتند با توجه به صدای زنانه، متهم مونث است و به تمام مشخصات شناسنامه ای آنها دسترسی دارد.
حسینی ادامه داد: بیشتر شاکیان زن و از استان های خوزستان، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، تهران، کهگیلویه و بویراحمد و فارس هستند.
وی اضافه کرد: با بررسی های فنی و تخصصی افسران این واحد پلیس، متهمان شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی به دادسرای شیراز اعزام شدند.
وی افزود: متهمان این 16پرونده، خواهر و برادر هستند و در موارد اتهامی به بزه انتصابی خود اعتراف کردند.
حسینی اظهار کرد: این 2 متهم از تمام کاربران تلگرامی که به صورت غیرمجاز به پروفایل آنها متصل شدند علاوه بر یک هزار و 700 عکسی که از صفحه گوشی (اسکرین شات) گرفتند، حدود 25 هزار و 500 شماره تلفن موجود در تلفن همراه شاکیان را نیز استخراج کردند و همین بزه را برای شماره های جدید به دست آمده تکرار کرده بودند.
رئیس پلیس فتا استان فارس، از کاربران شبکه های اجتماعی به ویژه تلگرام درخواست کرد که به هیچ روی به کسانی که در شبکه های اجتماعی از شما درخواست ارسال کُد خاص و یا درخواست ارسال اطلاعات شخصی شان را دارند اعتماد نکنند حتی اگر از سوی اکانت خانواده و یا دوست صمیمی آنها باشند.
حسینی گفت: کاربران در صورت لزوم بعد از احراز هویت اصلی شخص درخواست کننده، اطلاعات را با رعایت نکات امنیتی به به آنها ارائه دهند.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید