کاهش ۴۰‌ درصدی منابع آبی تجدیدپذیر کشور/ امسال ۱۷ سد آبگیری می‌شود‌ | اتاق خبر
کد خبر: 360860
تاریخ انتشار: 2 مرداد 1395 - 14:53
مدیرعامل مدیریت منابع آب در زنجان خبر داد
مدیرعامل مدیریت منابع آب با اشاره به کاهش ۴۰‌ درصدی منابع آبی تجدیدپذیر کشور گفت: احداث ۵۲ سد به پایان رسیده و امسال در راستای اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی ۱۷ سد آبگیری می‌شود.

اتاق خبر: محمد حاج‌رسولیها امروز در حاشیه آیین تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در بخش سدسازی و توسعه شبکه‌ها 300 پروژه داریم که برای اتمام آنها به 180 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی ابراز کرد: اولویت‌بندی این طرح‌ها در کشور رصد و عملیاتی شده تا پروژها‌یی که در موارد حاکمیتی و بخش‌های مهم اثرگذارند و  پیشرفت فیزیک بالایی دارند، سریع‌تر اجرا شوند.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه اعتبارات بخش آب 4 هزار میلیارد تومان است، گفت: با این میزان اعتبار تکمیل طرح‌های نیمه تمام 45 سال طول می‌کشد اما منابع عمومی دولت و سایر منابع مالی مانند انتشار اوراق مشارکت با درنظرگرفتن اولویت اجرای طرح‌ها، برای تکمیل آنها اختصاص می‌یابد.

وی با اشاره به وجود 142 طرح سدسازی در کشور بیان کرد: 93 مورد آن در اولویت اجرا قرار گرفته که قرار بود تا پایان برنامه پنجم توسعه 60 مورد تکمیل شود که امسال 52 مورد از آنها به پایان رسیده و در راستای برنامه‌های طرح‌های اقتصاد مقاومتی 17 سد آبگیری و افتتاح می‌شوند.

حاج‌رسولیها تصریح کرد: تا زمانی که  نیاز به تامین آب شرب و صنعت در کشور وجود دارد، باید پروژه‌های سدسازی در کشور اجرا شود چرا که با توقف پروژه‌های سدسازی شهرهای بزرگ و کلان‌‌شهرها با مشکل تامین آب آشامیدنی مواجه می‌شوند.

وی در مورد اجرای طرح‌های تغذیه‌ای بیان کرد: اهداف این طرح‌ها برای همه بخش‌های آبی کشور کارآمد نیست و نمی‌تواند جایگزین سدسازی شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به کاهش 40 درصدی منابع آب تجدیدپذیر در 15 سال گذشته گفت: باید در اهداف طرح‌های کشور در بخش‌های آبی بازنگری شود و تامین آب آشامیدنی مردم استان زنجان نیز در اولویت‌های نخست کشور است.

وی با اشاره به تامین حق‌آبه‌های مردم در مناطق مختلف ابراز کرد: 44 طرح در حال بازنگری است که مسائل فنی آن ظرف مدت سه ماه جمع‌بندی می‌شود.

منبع: تسنیم

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید