دانش جدید بازاریابی دیجیتال و تسخیر دنیای تجارت | اتاق خبر
کد خبر: 361119
تاریخ انتشار: 4 مرداد 1395 - 04:39
بازاریابی دیجیتال علم جدیدی است که با توجه به سرعت بالای رشد شبکه های اجتماعی در فضای مجازی به طورقطع و بزودی در دنیای تجارت حرف اصلی را خواهد زد.

اتاق خبر- بازاریابی همان طور که علم است، یک هنر نیز محسوب می شود، اما هنگامی که کار به فضای مجازی می کشد، این هنر بیشتر خود را متبلور می سازد.
بر اساس گزارش بنیاد ملی نخبگان، در صورتی که می خواهید از قافله تجارت عقب نمانید، برخی توصیه های ضروری به منظور تبدیل شدن به یک بازاریاب دیجیتال موفق را جدی بگیرید.

به شبکه های اجتماعی مسلط باشید
بازاریابی دیجیتال نیاز به احاطه شما به محتوای رسانه های اجتماعی دارد؛ تا با این رسانه و انواع و اقسام شبکه های اجتماعی که در این عرصه وجود دارد، آشنا نشوید به یک بازاریاب دیجیتال موفق تبدیل نخواهید شد.
شما باید این توانایی را داشته باشید که بتوانید در شبکه های اجتماعی مختلف بر اساس کارکرد و مخاطبی که دارند، پویش راه انداخته و کاربران را به گونه ای مدیریت کنید که به مشتری های وفادار شما تبدیل شوند.
بسیاری از رسانه های اجتماعی این امکان را در اختیار شما قرار می دهند که به صورت رایگان شرکت، محصول و خدماتتان را تبلیغ کنید لذا این که بدانید چطور هوشمندانه و خلاقانه می توانید از این فضا استفاده کنید، صرفه جویی زیادی در هزینه های تبلیغاتی کرده اید.

فروشنده خوبی باشید
تا هنگامی که در دنیای واقعی فروشنده خوبی نباشید، در زمینه بازاریابی دیجیتال نیز نمی توانید به موفقیت چندانی دست پیدا کنید. طبیعی است که بازاریاب دیجیتال قرار نیست به طور رودررو برخوردی با مشتری خود داشته باشد. اما دانستن روش های فروش یک کالا یا خدمت خاص به او کمک می کند که به راحتی بتواند مشتری بالقوه اش را به مشتری بالفعل تبدیل کند.
کار اصلی بازاریاب این است که برای تیم فروش یک شرکت، موقعیت مناسب ایجاد کند و این کار را آن بازاریابی به خوبی انجام می دهد که خود بر آن مسلط باشد کالا یا خدمتی را به مردم بفروشد.

 کانال های تبلیغاتی پیدا کنید
مهم نیست که راه و رسم ورود و فعالیت در همه کانال های بازاریابی را بشناسید، بلکه برای موفقیت در زمینه بازاریابی دیجیتال لازم است که یک سری کانال بازاریابی مشخص داشته باشید و بدانید که بر اساس محتوا و فضا و امکاناتی که این کانال ها دارند، چطور باید کالا یا خدمات خود را تبلیغ کنید. این که سراغ کدام کانال تبلیغاتی می روید، بستگی به این دارد که شرکتتان تا چه اندازه فعال است و در چه زمینه ای فعالیت می کند. به عنوان مثال بازاریابی که قصد دارد در زمینه کسب وکارهای محلی فعالیت کند، در فضایی مثل پینترست آن قدرها به موفقیت دست پیدا نمی کند. بلکه بهتر است سراغ راهکارهای محلی برود که سئو ارائه می دهد، یا از طریق برنامه هایی مثل گوگل پلاس مشتری هایش را پیدا کند.

 بی طرف بمانید
درست است که بازاریاب ها معمولا شوق و ذوق زیادی دارند و با هیجان حرف می زنند و بحث می کنند و دنبال راه های خلاقانه می گردند، اما اگر می خواهید در زمینه بازاریابی دیجیتال به موفقیت برسید، باید میان هیجانی که درونتان احساس می کنید و کاری که واقعا باید انجام دهید، تعادل برقرار کنید. بی طرف ماندن شرط بقا در این زمینه است.

 بازاریابی قطره ای را یاد بگیرید
بازاریابی محتوا یکی از مهم ترین مهارت هایی است که هر بازاریاب دیجیتالی به آن احتیاج دارد و برای این که این مهارت را به درستی به دست بیاورد، باید یک استراتژی اولیه قوی داشته باشد. در بازاریابی قطره ای شما باید مدام محصول خود را به مشتری معرفی و یادآوری کنید. ممکن است تصور کنید که با تبلیغات انبوه می توانید به این نقطه برسید، اما این دقیقا همان اشتباهی است که خیلی از بازاریاب های دیجیتال مرتکب می شوند و شکست می خورند! این که شما یک ای میل یا پیغام تبلیغاتی خاص را بدون این که هر گونه ارتباطی با مشتری گرفته باشید، ارسال کنید، نتیجه خاصی ندارد. اگر می خواهید در بازاریابی قطره ای موفق باشید، باید هنر ارتباط گیری با مشتری را یاد بگیرید.


خلاق و تحلیل گر باشید
تجربه نشان داده است افرادی می توانند در زمینه بازاریابی دیجیتال موفق باشند که هم تفکر خلاق داشته و هم تحلیل گران خوبی باشند. یادتان باشد تجزیه و تحلیل اطلاعات بازار می تواند به شما کمک کند تا استراتژی درستی برای آینده تهیه کنید. پس خلاق بودن به تنهایی از شما یک بازاریاب دیجیتال نمی سازد.

 توانایی بصری و نوشتاری خود را تقویت کنید
امروز در رسانه های اجتماعی عکس حرف اول را می زند و حتی قدرتمندتر از متن می تواند به شما در بیان و نشان دادن احساساتتان کمک کند. برای موفقیت در این فضا هم باید نوشتن را خوب بلد باشید و هم عکس و محتوای بصری را بشناسید.

دوست داشتنی باشید
شما به عنوان بازاریاب دیجیتال باید بتوانید با مشتری های بالقوه تان ارتباط برقرار کنید و آن ها را بالفعل کنید. داشتن شخصیت دوست داشتنی این امکان را به شما می دهد که به قلب مشتری ها پل بزنید و با آن ها وارد ارتباط شوید. متاسفانه خیلی از بازاریاب های دیجیتال تصور می کنند چون قرار نیست با مشتری هایشان رودررو شوند، لازم نیست روی شخصیتشان کار کنند و به همین خاطر شکست می خورند.

 با مراحل ساخت وب سایت آشنا شوید
شما به عنوان یک بازاریاب دیجیتال باید بتوانید یک وب سایت طراحی کنید و آن را مدیریت کنید. در غیر این صورت در این فضا دوام نمی آورید و خیلی زود کنار گذاشته می شوید. یکی از مهم ترین ابزارهایی که باید به آن مسلط شوید، وردپرس و پلت فرم ها و پلاگین های مختلف آن است که به شما کمک می کند تا اطلاعاتتان را به روز کنید.

روش صحیح معرفی خودتان را تمرین کنید
مهم نیست که چقدر به محتوای رسانه های اجتماعی و نحوه کار کردن در این فضا مسلط هستید. چون برای تبدیل شدن به یک بازاریاب موفق دیجیتال باید بلد باشید توانایی های خود را به درستی عرضه کنید. تسلط شما به برقراری ارتباط نوشتاری و تصویری با مشتری از مسائل مهم و تعیین کننده ای است که قطعا هنگام استخدام بازاریاب دیجیتال مورد توجه قرار می گیرد.

محتوای مورد نظرتان را به صورت مختصر ارائه کنید
تا زمانی که ندانید چطور باید محصولتان را در بازار و در ذهن مشتری ارزش گذاری کنید، هر چقدر هم که محصول خوب و باکیفیتی ارائه کرده باشید، نمی توانید آن را تبلیغ کنید یا بفروشید. شما به عنوان یک بازاریاب دیجیتال باید بتوانید محصولات یا خدمات خود را با کمتر از 140 واژه به مشتری معرفی کنید و او را به این نتیجه برسانید که از خرید نکردن از شما پشیمان می شود.

تحلیل گر خوبی باشید
این که قرار است چقدر برای تبلیغاتتان هزینه کنید، چطور قرار است این هزینه تامین شود و برای هر کانال تبلیغاتی لازم است چقدر پول خرج کنید، همگی از جمله مسائل مهم و تعیین کننده ای هستند که اگر نتوانید اطلاعات کمی و قابل اندازه گیری را تحلیل کنید، نمی توانید در این زمینه اقبالی به دست بیاورید. درواقع امروز موفقیت شما تنها بر این اساس که در یک بازه زمانی مشخص چقدر رشد کرده اید، اندازه گیری نمی شود.

خوب گوش بدهید
بازاریابی چه دیجیتال باشد و چه غیردیجیتال به یک جفت گوش خوب نیاز دارد تا صحبت های اقشار مختلف مردم و کاربران رسانه های متفاوت را بشنوید و در جریان نظرات مشتریان و مصرف کنندگان قرار بگیرید. موفقیت شما در این عرصه به این مسئله بستگی دارد که چقدر می توانید نظرات متنوع مشتری ها را درک کنید و بازخورد مناسبی به آن ها نشان دهید تا بتوانید توجه آن ها و اعتمادشان را جلب کنید.

سرعت عمل داشته باشید
انعطاف پذیری و داشتن سرعت عمل برای انطباق دادن خودتان با تغییراتی که روزانه در فضای مجازی به وجود می آید، یکی از مهارت های اصلی است که برای بازاریابی دیجیتال به آن نیاز دارید. اگر برنامه کسب وکار شما منعطف نباشد و اگر نتوانید در زمان مناسب درست ترین تصمیم را بگیرید، خیلی زود شکست می خورید.

منبع: ایرنا

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید