توسعه میدان نفتی یادآوران به ساینوپک چین واگذار شد | اتاق خبر
کد خبر: 361432
تاریخ انتشار: 5 مرداد 1395 - 00:23
یک مقام مسئول از واگذاری قرارداد توسعه فاز دوم میدان یادآوران به ساینوپک چین و با هدف افزایش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت از این میدان مشترک خبر داد.

اتاق خبر: هادی نظرپور در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت توسعه میدان مشترک نفتی یادآوران، گفت: در حال حاضر به طور متوسط روزانه حدود ١٠٠ هزار بشکه نفت از میدان مشترک یادآوران استخراج می‌شود.

این مقام مسئول با اعلام اینکه تولید نفت از این میدان مشترک درحالی به مرز ١٠٠ هزار بشکه رسیده که عراق، تولید خود را از حدود چهار ماه پیش آغاز کرده است، تصریح کرد: از ابتدای تولید زودهنگام از این میدان تاکنون، در مجموع ٥٣ میلیون بشکه نفت از این میدان مشترک با عراق برداشت شده است.

مجری طرح توسعه یادآوران در شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران با اشاره به آغاز قرارداد توسعه میدان یادآوران با همکاری شرکت چینی سینوپک در سال ٨٧، اظهار داشت: سه فاز توسعه ای برای این میدان مشترک نفتی پیش بینی شده که بر مبنای آن تولید در فاز نخست به ٨٥ هزار بشکه و در فاز دوم به ١٨٠ هزار بشکه در روز می‌رسد.

وی با اشاره افزایش ذخایر نفت درجای میدان یادآوران از برآورد اولیه که حدود ١٢ میلیارد بشکه بود به ٣١ میلیارد بشکه، تاکید کرد: باتوجه به این میزان افزایش ذخایر، امکان تعریف فازهای چهارم و پنجم توسعه ای برای این طرح هم وجود دارد.

این مقام مسئول همچنین در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات انجام گرفته با شرکت سینوپک چین برای توسعه فاز دوم این میدان مشترک نفتی با عراق، توضیح داد: در شرایط فعلی طرح جامع توسعه (ام. دی. پی) نهایی شده و واگذاری فاز دوم توسعه این میدان به شرکت چینی قطعی شده است.

نظرپور هدف تولید برداشت نفت از میدان یادآوران در فاز دوم را تولید ۱۸۰ هزار بشکه نفت در روز اعلام کرد و یادآورش د: پیش بینی می شود توسعه فاز دوم میدان نفتی یادآوران در قالب یک برنامه چهار ساله عملیاتی شود.

وی سهم میدان نفتی یادآوران از افزایش تولید در غرب کارون تا پایان فعالیت دولت یازدهم را ۳۵ هزار بشکه اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: سهم ساخت داخل در اجرای فاز اول توسعه این میدان نفتی به ۵۰ درصد رسیده است.

بر اساس اعلام شرکت نفت، در فاز دوم توسعه میدان یادآوران ١٠٥ حلقه چاه باید حفر شود، ضمن اینکه در این فاز خطوط لوله و ٢ ردیف نفت هم به کارخانه فرآورش اضافه می‌شود تا تولید ١٨٠ هزار بشکه‌ای محقق شود.

در فاز نخست طرح توسعه میدان نفتی یادآوران تولید باید به سقف ٨٥ هزار بشکه در روز برسد، در فاز دوم رسیدن به سقف تولید ١٨٠ هزار بشکه و فاز سوم رسیدن به سقف تولید ٣٠٠ هزار بشکه نفت در روز برنامه‌ریزی شده است.

میدان نفتی یادآوران در ١٠ کیلومتری جنوب شرقی میدان آزادگان و در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر در منطقه جغرافیایی کوشک و حسینیه به صورت شمالی- جنوبی در گستره نوار مرزی کشور عراق واقع شده است که از میدان‌های مشترک با عراق است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید