زیرساخت معادن ورزقان مورد توجه قرار گیرد | اتاق خبر
کد خبر: 361614
تاریخ انتشار: 5 مرداد 1395 - 12:26
معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی بر لزوم توجه همگانی به تکمیل و توسعه زیرساخت معادن و ایجاد اشتغال در شهرستان ورزقان تاکید کرد.

اتاق خبر: نشست مدیران ادارات شهرستان ورزقان شامگاه دوشنبه با حضور مسئولان استانی چون معاون استاندار آذربایجان شرقی و مدیران و مسئولان این شهرستان برگزار شد که موضوع معادن شهرستان ورزقان و لزوم استفاده از درآمدهای آن در بحث اشتغال و امور فرهنگی از مهمترین موارد مورد تاکید در این نشست بود.

زیرساخت معادن و اشتغالزایی در ورزقان مورد توجه قرار گیرد

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در این نشست گفت: غیر از توجه به مباحث مربوط به معدن مس، باید کمک کنیم تا کارخانه معدن طلا نیز در این منطقه به را بیفتد چند روز پیش نیز مجوز واگذاری یکی از واحدها بود که به امضا رسید و اکنون آماده ایجاد اشتغال در منطقه است که همه باید در این راستا به آن‌ها کمک کنیم.

محمدصادق پور مهدی در ادامه بیان داشت: با توجه به اینکه شعار امسال بر محور اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نام‌گذاری شده، باید تمامی دستگاه‌ها با همراهی و همکاری یکدیگر در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی قدم‌هایی بردارند تا فعالیت‌های آذربایجان شرقی درزمینهٔ اقتصاد مقاومتی برای سایر استان‌ها الگو باشد و امسال وظیفه ما در این زمینه بیشتر است.

وی با ذکر اینکه مسئولیت تحقق اقتصاد مقاومتی بر عهده تمامی دستگاه‌ها و نهادها است، افزود: اگر در زمینهٔ اقتصاد مقاومتی مردم و مسئولان کشور همت کنند، می‌توانیم نشان دهیم که ایران بدون نیاز به دیگر کشورها و با تکیه‌بر توان داخلی توان رسیدن به رشد و شکوفایی اقتصادی را دارد.

پور مهدی تصریح کرد: تنها یکی از برنامه‌های ما در طرح توسعه روستایی، ایجاد ۱۰ هزار شغل است و برای هر یک از نهادها و سازمان‌ها برنامه جداگانه‌ای تدوین‌شده تا زمینه ایجاد این ۱۰ هزار شغل را فراهم کنند و از طرفی در جهت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید به مشکلات بیش از ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی برای فعال‌سازی مجدد این واحدها با ارائه راهکار و تسهیلات تلاش کنیم.

وی شهرستان ورزقان را باوجود ظرفیت‌های معدنی و گردشگری جزو یکی از شهرستان‌های محروم و کمتر توسعه‌یافته برشمرد و اظهار کرد: اعتبار و امکانات تنها بخشی از موتورهای محرک برای توسعه مناطق کمتر توسعه‌یافته بوده و به جهت توسعه یافتن شهرستان‌ها باید از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها نیز به‌خوبی استفاده شود.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی تأکید کرد: اگر بخواهیم شهرها در حد مطلوب توسعه یابند، بایستی به توسعه روستاها هم توجه داشته باشیم و قطعاً توسعه فرهنگی جدای از توسعه اقتصادی نیست و حتماً فعالیت‌های عمرانی و اقتصادی با فرهنگ پیوست شده باشد.

وی با اشاره به اینکه ایجاد زیرساخت‌های لازم ازجمله جاده‌ها در توسعه همه‌جانبه شهرستان‌ها تأثیر می‌گذارد، گفت: غیر از توجه به مباحث مربوط به معدن مس، باید کمک کنیم تا کارخانه معدن طلا نیز در این منطقه به را بیفتد چند روز پیش نیز مجوز واگذاری یکی از واحدها بود که به امضا رسید و اکنون آماده ایجاد اشتغال در منطقه است که همه باید در این راستا به آن‌ها کمک کنیم.

پور مهدی در ادامه با تاکید بر اینکه اداره کل امور آب همکاری لازم را در خصوص سد حاجیلار به عمل آورد چون اعتبار آن از طریق آب‌های مرزی تأمین‌شده است، ابراز داشت: همچنین شهرستان ورزقان در بحث گردشگری نیز دارای ظرفیت‌های بالایی است که فرماندار جدیدی شهرستان ورزقان کمک خوبی برای گسترش آن خواهد بود.

سهم مباحث فرهنگی ورزقان از درآمدهای معدنی مس سونگون تخصیص یابد

امام‌ جمعه ورزقان نیز در این نشست گفت: طبق قانون بایستی پنج درصد از درآمدهای معادن در بحث فرهنگی هزینه شود ولی در ورزقان باوجود معدن مس سرنگون چنین هزینه‌هایی درزمینهٔ فرهنگی دیده نشده و بزرگراه ورزقان – خواجه که از ۶ سال پیش عملیات اجرایی آن شروع‌شده هنوز پیشرفت چشمگیری ندارد.

حجت‌الاسلام مسعود مهدوی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری بر بحث اقتصاد مقاومتی و فرهنگ اجتماعی دینی تأکید دارند، بیان داشت: منظور از اقدام و عمل کشیده شدن اقتصاد مقاومتی به متن جامعه بوده و به‌عبارتی‌دیگر اگر فرهنگ اجتماعی و دینی وجود نداشته باشد تحقق اقتصاد مقاومتی امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی افزود: باید واقعیت‌های جامعه بیان شود تا مردم بتوانند به مدیران اعتماد کنند و مواردی چون حقوق های نجومی و سوءاستفاده‌های مالی ضربه سنگینی را به‌نظام جمهوری اسلامی وارد کرده و در حالی که افرادی میلیاردها دلار سوءاستفاده می‌کند، آیا می‌توان با این سوءاستفاده‌ها و دست‌درازی به بیت‌المال اعتمادسازی کرد و باید با اقداماتی و حرکت‌هایی به مردم آگاهی‌بخشیم که مدیران با قبول مسئولیت برای جیب خود کلیه دوزی نکرده است.

امام‌ جمعه ورزقان با اشاره به اینکه وضعیت شهرستان به‌گونه‌ای است که یک‌شبه پیشرفت نمی‌کند، گفت: محرومیت‌های ورزقان قابل‌چشم‌پوشی نیست و متأسفانه تعداد افراد تحت پوشش کمیته امداد این شهرستان بیش از دو برابر سایر شهرستان‌هاست و از طرف دیگر اقداماتی در جهت خودکفایی خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی صورت نگرفته است.

وی خاطر نشان شد: در حالی که یک درصد از ذخایر معدنی جهان در شهرستان ورزقان استو این شهرستان یکی از معدنی‌ترین شهرستان ها در کشور است، با محرومیت بالایی روبرو بوده و این یعنی متأسفانه اهدافی که در جمهوری اسلامی در خصوص محرومیت‌زدایی وجود دارد فراموش‌شده است.

حجت‌الاسلام مهدوی در بخش پایانی سخنان خود با ابراز نگرانی از درصد بالای بیکاری در شهرستان ورزقان، تصریح کرد: بااینکه ورزقان دارای شرکت‌های متعدد و ۱۱ معدن است ولی باز بااین‌حال درصد بیکاری جوانان در این شهرستان نگران‌کننده است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید