بازار جدید برای مصرف مرغ ایجاد شود | اتاق خبر
کد خبر: 362553
تاریخ انتشار: 12 مرداد 1395 - 14:53
معاون وزیر جهاد کشاورزی بابیان اینکه برنامه توسعه زیرساختی در صنعت طیور نداریم، گفت: باید بتوانیم بازار جدید برای مصرف مرغ ایجاد و به تناسب افزایش صادرات، مصرف تولید را افزایش دهیم.

اتاق خبر: حسن رکنی پیش از ظهر دوشنبه در بازدید از مرغداری مرغ سلامت اظهار کرد: مرغ ماده پروتینی است که جایگاه ممتازی در سبد غذایی مردم دارد.

وی به تولید سالانه دو میلیون تن تولید گوشت مرغ در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بدون برنامه توسعه زیرساختی ظرفیت تولید سالانه ۲.۵میلیون تن گوشت مرغ در کشور وجود دارد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر برنامه توسعه زیرساختی در صنعت طیور نداریم تا بتوانیم بازار جدید برای مصرف مرغ ایجاد کنیم.

رکنی، افزایش سرانه مصرف و صادرات را از جمله برنامه های وزارت در این راستا عنوان کرد و گفت: هم اکنون سهم گوشت مرغ در سبد غذایی افزایش یافته و ۲۶کیلو متوسط سرانه مصرف است که این رقم در برخی از کشورها ۱۵کیلو است.

وی از صادرات ۱۵۰هزار تن گوشت مرغ و تخم مرغ در سال خبر داد و افزود: برنامه ما این است که در سال های آتی به تناسب افزایش صادرات و مصرف میزان تولید داخلی را نیز افزایش دهیم.

وی اضافه کرد: برنامه ما این است که تا پایان برنامه ششم توسعه تولید گوشت مرغ کشور را به ۲.۵ میلیون تن و در برنامه اقتصاد مقاومتی تا افق ۱۴۰۴ به دو میلیون و ۹۰۰ هزار تن برسانیم.

رکنی با بیان طی دو سال گذشته بالغ بر ۳۰۰ هزارتن صادرات محصولات طیور از کشور داشته‌ایم، بیان داشت: این در حالی است که در سال ۹۲ کشور نیاز به واردات ۵۰ هزار تن داشت.

وی با تاکید بر اینکه طبیعی است زمانیکه شرایط صادرات می‌خواهد فراهم شود باید زیر ساخت‌ها نیز فراهم شود، عنوان داشت: در این راستا باید رقابت کیفیتی و قیمتی با دیگر کشورها انجام شود که خوشبختانه بعضی از کارها انجام شده است..

وی تاکید کرد: برنامه توسعه صادرات می‌تواند سبب رونق واحدهای تولیدی شود.

وی با اشاره به مشکلات مرغداران در تامین نهاده‌ها، گفت: در حال حاضر در زمینه تامین سویا هیچ مشکلی وجود ندارد و قیمت آن در سه سال گذشته تغییری نکرده است.

وی با اشاره به اینکه در جو نیز کاهش قیمت داشته‌ایم، بیان کرد: در تامین ذرت نیز برا یک مدت هشت روزه تغییرات قیمتی داشته‌ایم اما در حال حاضر ۱.۵ میلیون تن ذرت در حال بارگیری یا در حال تخلیه است و با قیمت متعادل وارد بازار می‌شود.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید