برنده مناقصه معدن «مهدی‌آباد» اعلام می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 362623
تاریخ انتشار: 12 مرداد 1395 - 09:34
پاکت‌های قیمت مناقصه پروژه معدن سرب‌و روی مهدی‌آباد یک تا دو هفته دیگر باز می‌شود. در واقع تا ۱۴ روز دیگر تکلیف یکی از بزرگترین معادن سرب‌و روی کشور مشخص خواهد شد.اتفاقی که سال‌ها فعالان این حوزه در انتظار آن بودند.

به گزارش اتاق خبر، بی‌شک با بهره‌برداری از معدن سرب و روی مهدی‌آباد بخش زیادی از مشکلات واحدهای تولیدی برطرف خواهد شد. از سوی دیگر با این اقدام کشور به خودکفایی در تامین مواد اولیه تولید روی نزدیک خواهد شد.


حضور ۵یا ۶کنسرسیوم در مناقصه
در همین زمینه، چندی پیش مهدی کرباسیان، رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از برنده مناقصه معدن مهدی‌آباد خبر داد. مهدی کرباسیان درباره آخرین وضعیت واگذاری این پروژه اظهار کرده بود؛ مناقصه معدن سرب‌و روی مهدی‌آباد انجام شد و ۳۱ تیر نیز زمان بازگشایی پاکت‌ها مربوط به مناقصه آن است. وی افزود: خوشبختانه ۵ یا ۶ کنسرسیوم در این مناقصه شرکت کرده‌اند و امیدواریم بعد از بازگشایی پاکات و مشخص شدن نتیجه مناقصه عملیات اجرایی پروژه نیز آغاز شود. وی عنوان کرد: تعدادی از شرکت‌ها نیز تقاضای تمدید مهلت بازگشایی پاکات را کرده بودند که ما از آنها خواهش کردیم تا پیشنهادهای خود را در همان زمان تعیین شده، ارائه کنند. به گفته وی کنسرسیوم‌های شرکت‌کننده در مناقصه معدن سرب‌وروی مهدی‌آباد گاه ایرانی- خارجی هستند.


۳کنسرسیوم در انتظار اعلام نتایج مناقصه
به گزارش ماین‌نیوز، هرچند پیش‌تر اعلام شد تا پایان تیر امسال برنده نهایی مناقصه پروژه معدن سرب‌وروی مهدی‌آباد مشخص می‌شود اما هنوز این اتفاق رخ نداده و براساس آخرین اطلاعات کسب‌شده، برنده نهایی این مناقصه همزمان با بازگشایی پاکات قیمت مناقصه در یک تا ۲ هفته آینده مشخص خواهد شد. در ابتدا ۷ کنسرسیوم برای حضور در مناقصه معدن سرب‌وروی مهدی‌آباد ابراز تمایل کرده بودند که در نهایت تنها ۳ کنسرسیوم پیشنهادهای قیمتی خود را ارائه کردند. این ۳ کنسرسیوم شامل «شرکت راهسازی و معدنی مبین، کاهنربا، مس کنی، انجمن سرب‌وروی و شرکت معادن سرمک»، کنسرسیوم دیگر به رهبری «شرکت توسعه معادن روی ایران» و کنسرسیومی به رهبری «شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین» هستند. در همین حال بهرام شکوری، مدیرعامل شرکت راهسازی و معدنی مبین عضو یکی از کنسرسیوم‌های حاضر در مناقصه معدن سرب و روی مهدی‌آباد به ماین‌نیوز گفت: امیدواریم در طول یک تا دو هفته آینده پاکات قیمت مناقصه باز و برنده نهایی این مناقصه مشخص شود. وی در پاسخ به این سوال که ابراز تمایل شرکت گلنکور به حضور در پروژه معدن سرب‌وروی مهدی‌آباد به کجا رسید؟ گفت: شرکت گلنکور تفاهمنامه‌ای با شرکت مبین امضا کرده و در صورت برنده شدن کنسرسیوم ما در مناقصه از توانمندی‌های گلنکور نیز در اجرای پروژه استفاده خواهیم کرد.


رفع مشکل کمبود خاک معدنی با بهره‌برداری از معدن مهدی‌آباد
در حال حاضر صنعت سرب‌وروی با مشکل کمبود خاک معدنی مورد نیاز روبه‌رو است و برنده مناقصه روز پنجشنبه هفته جاری باید با سرمایه‌گذاری در معدن مهدی‌آباد مشکل اصلی صنعت را برطرف کند تا این مجموعه‌ها بتوانند با ظرفیت اسمی تولید فعالیت کنند. به گزارش بورس نیوز، پاکت‌های مناقصه واگذاری پروژه معدن سرب‌وروی مهدی‌آباد در حالی قرار بود ۳۱ تیر بازگشایی شود که واگذاری این پروژه به کنسرسیوم مزیت‌های فراوانی را برای فعالان این صنعت به ارمغان می‌آورد که از جمله مهم‌ترین آن می‌توان به تامین خاک معدنی مورد نیاز شرکت‌های فعال در این گروه اشاره کرد. بر این اساس در شرایطی که بسیاری از تولیدکنندگان به دلیل کمبود خاک معدنی مورد نیاز بسیار کمتر از ظرفیت اسمی خود فعالیت می‌کنند، آنها می‌توانند مواد معدنی مصرفی خود را از معدن مهدی‌آباد تامین کنند. در همین‌باره، یک کارشناس فعال در صنعت سرب‌وروی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز عنوان کرد: در حال حاضر صنعت سرب‌وروی با مشکل کمبود خاک معدنی مورد نیاز روبه‌رو است و برنده مناقصه پنجشنبه هفته جاری باید با سرمایه‌گذاری در معدن مهدی‌آباد مشکل اصلی این صنعت را برطرف کند تا این مجموعه‌ها بتوانند با ظرفیت اسمی خود برای تولید فعالیت کنند. ابراهیم جمیلی با بیان اینکه بهره‌برداری از معدن مهدی‌آباد موجب افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی ظرفیت اسمی تولیدکنندگان صنعت سرب‌وروی می‌شود، ادامه داد: ۷ کنسرسیوم شامل ۵ کنسرسیوم داخلی و ۲کنسرسیوم خارجی در این مناقصه شرکت کرده‌اند و در این بین برنده شدن سرمایه‌گذاران خارجی در این مناقصه محتمل نیست چراکه تاکنون سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت سرب‌وروی سرمایه‌گذاری قطعی نکرده‌اند و تمام مذاکرات در حد حرف بوده است. وی درباره میزان ذخیره و عیار مواد معدنی مهدی‌آباد اظهار کرد: مقدار ذخایر معدن مهدی‌آباد بسیار بیشتر از معدن انگوران و در مقابل عیار آن کمتر است. در این بین توجه به این نکته حائز اهمیت است که معدن انگوران یکی از بهترین معادن دنیاست و معادن اینچنینی در سطح جهان کمتر یافت می‌شود. این کارشناس صنعت سرب‌وروی افزود: عیار خاک معدنی معدن انگوران در حالی به طور متوسط ۲۴ است که عیار معدن مهدی‌آباد حدود ۶ تا ۸ است که البته این رقم با سرمایه‌گذاری کنسرسیوم برنده این مناقصه می‌تواند به محدوده‌های بالاتری برسد. در مقابل اما براساس پیش‌بینی‌های انجام شده میزان ذخایر معدن مهدی‌آباد ۲۰۰ میلیون تن است که ظرفیت استحصال مواد معدنی تا ۲۵ سال را دارد. همچنین ظرفیت معدن انگوران ۸ تا ۱۰ میلیون است. جمیلی در پایان گفت: واگذاری معدن مهدی‌آباد به کنسرسیوم آثار مثبتی را برای تولیدکنندگان به دنبال خواهد داشت و می‌تواند تحولی در صنعت ایجاد کند که البته این امر به حمایت دولت از سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش و تلاش و همت کنسرسیوم بستگی دارد.


آینده سرب ایران هم روشن است
در حالی مسئولان به دنیال بهره‌برداری از معدن سرب‌وروی مهدی‌آباد هستند که آینده سرب در بازارهای جهانی با تغییرات بسیاری همراه خواهد شد. در واقع شاید بتوان گفت، ایران با بهره‌برداری از این معدن می‌تواند علاوه بر تامین نیاز داخلی جایگاه خود را در بازارهای جهانی نیز تغییر دهد. مدیر تحقیقات شرکت مهندسی و تحقیقاتی فلزات غیرآهنی درباره آینده بازار سرب در جهان و ایران اظهار کرد: بازار فلز سرب با توجه به افزایش تقاضا در بعد جهانی آینده خوبی خواهد داشت. البته این پیش‌بینی در ایران نیز با توجه به ذخایر خوب سرب تصور می‌شود. خوشبختانه ما در کشور منابع اولیه و ثانویه خوبی از فلز سرب در اختیار داریم. به عنوان مثال معدن انگوران در حدود ۲ تا ۳میلیون کانسنگ سولفیدی و ۲ میلیون کانسنگ سولفیدی اکسیدی در اختیار دارد که در مجموع ۸ درصد از این کانسنگ‌ها حاوی سرب هستند. به‌طور کلی می‌توان گفت، ایران منابع خوبی از سرب در اختیار دارد که در آینده این حوزه تاثیرگذار است. معدن مهدی‌آباد از شاخص‌ترین معادن ایران است که به‌طور تقریبی ۲۵۰میلیون تن ذخیره دارد. ۵۰ میلیون تن آن اکسیدی بوده که یک درصد سرب به همراه دارد و ۲۰۰ میلیون تن آن ذخیره سولفیدی بوده که دارای ۲ تا ۳ درصد سرب است.
بهزاد صداقت با بیان این مطلب که سرب در ایران نیز همچون جهان از چشم‌انداز روشنی برخوردار است، گفت: با پیشرفت فناوری در حوزه سرب و احداث کارخانه‌هایی برای بهره‌برداری از ذخیره معدن مهدی‌آباد بدون شک وضعیت این حوزه در چند سال آینده بسیار بهتر شده و بازار عرضه و تقاضا مناسب‌تر از امروز خواهد بود. درواقع ذخایر قابل‌توجهی از سرب در ایران می‌تواند نگاه به آینده این فلز را به نگاهی خوش‌بینانه تبدیل کند اما نباید این نکته را فراموش کرد که داشتن ذخایر به تنهایی نمی‌تواند آینده بازار این فلز را روشن ترسیم کند. برای رونق بازار باید فناوری و زیرساخت‌های لازم به‌منظور بهره‌برداری از ذخایر در اختیار باشد. بدون شک با بهره‌برداری از معدن بزرگ مهدی‌آباد، بازار عرضه و تقاضا در حوزه سرب با تغییرات خوبی همراه خواهد بود. وی درباره وضعیت عرضه و تقاضا در بازار سرب افزود: با توجه به پیشرفت در فناوری و بهره‌برداری از کارخانه مهدی‌آباد وضعیت عرضه و تقاضا در بازار سرب ایران سرعت کمتری نسبت به بازار جهانی داشته و شاید در سال ۲۰۲۰م این اتفاق در بازار داخلی رخ دهد. بدون شک تولید سرب ایران در ۵ سال آینده با افزایش روبه‌رو شده و همین موضوع منجربه افزایش سهم تولیدکنندگان در بازارهای جهانی می‌شود. البته با توجه به رشد جهانی تقاضای سرب در ایران نیز صادرات سرب به کشورهای دیگر با رشد همراه خواهد شد. برخی فاکتورها همچون هزینه‌های حمل‌ونقل و تعرفه‌های گمرکی در تثبیت قیمت‌های جهانی اثرگذار است. صداقت درباره این موضوع افزود: فاکتورهای دیگری می‌تواند در تثبیت یا حتی نوسانات قیمت جهانی سرب اثرگذار باشد.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید