5 نكته درباره وضعيت اتاق بازرگاني ايران | اتاق خبر
کد خبر: 362852
تاریخ انتشار: 13 مرداد 1395 - 20:57
حميدرضا صالحي:
چند روزي از شوك استعفاي رييس مي‌گذرد و همه به رسم ادب سكوت كرده‌اند با اين اميد كه تا جلسه بعدي هيات نمايندگان وضعيت رييس اتاق بازرگاني بهبود يابد و بتواند به سر كار خود بازگردد.

اتاق خبر: چند روزي از شوك استعفاي رييس مي‌گذرد و همه به رسم ادب سكوت كرده‌اند با اين اميد كه تا جلسه بعدي هيات نمايندگان وضعيت رييس اتاق بازرگاني بهبود يابد و بتواند به سر كار خود بازگردد. با اين شرايط نمي‌توان اظهارنظري درباره آينده اتاق بازرگاني كرد اما 5 نكته تحت هر وضعيتي لازم است كه در اتاق بازرگاني ايران مورد نظر قرار گيرد.

مساله اول ادامه حركت در ريل‌گذاري انجام شده است. اتاق ايران داراي برنامه‌يي مشخص بود كه هرچند با بعضي مشكلات اما در حال انجام شدن بود. سياست اتاق بازرگاني ايران مبني بر حركت به سمت تعاملات خارجي و استفاده از فضاي پسابرجام بود. اين ريل‌گذاري نبايد دچار تغييرات اساسي شود. در حقيقت راهي كه امروز 14 ماه از آن سپري شده بايد در طول ادامه راه نيز مد نظر باشد. حتي اگر رييس اتاق عوض شود دست‌اندركاران اتاق بازرگاني در اين مسير حضور داشته‌اند و مي‌توانند مسيري كه ايجاد شده است را به سرانجام برسانند. در حقيقت هر تغييري در اتاق بازرگاني نبايد مترادف با تغيير در تمام برنامه‌هاي بلندمدت و حتي ميان‌مدت باشد و طبيعتا نمي‌توان انتظار داشت يك برنامه جديد بتواند در اين دوره ما را به سرمنزل مطلوب برساند.

مساله دوم خصوصي ماندن اتاق بازرگاني است. از اتاق بازرگاني ايران به عنوان پارلمان بخش خصوصي نام برده مي‌شود و طبيعتا نياز است كه كساني در راس كار قرار گيرند كه برآمده از بخش خصوصي باشند. محسن جلال‌پور داراي اين ويژگي بود به همين دليل حرف وي با حرف بقيه تفاوت چنداني نداشت. نگاه بخش خصوصي در سراسر ايران نگاهي واحد است و اين نگاه مي‌تواند بخش مهمي از مشكلات اقتصادي كشور را حل كند. امروز كه به پارلمان بخش خصوصي نگاه مي‌شود بعد از تجربه 2 رييس از جنس بخش خصوصي به اين نتيجه مي‌رسيم در اين دوره و دوره‌هاي بعد كاملا نياز به يك رييس بخش خصوصي وجود دارد. روندي كه اكنون چند سالي است كه آغاز شده بايد ادامه پيدا كند و سكان هميشه در دست بخش خصوصي باشد. حضور ديدگاه دولتي مي‌تواند آسيبي به فعاليت بخش خصوصي باشد.

مساله سوم اهميت توليد و صنعت در اقتصاد است. چرخ محركه اقتصاد كشور امروز صنعت است. هرچند تجارت به عنوان مكمل صنعت نقش مهمي در اقتصاد دارد اما بدون صنعت و به صورت كلي توليد مسائل اقتصادي كشور با مشكلات عديده‌يي روبه‌رو مي‌شود. رييس اتاق بازرگاني چه در اين دوره و چه در دوره‌هاي بعد بايد بتواند مشكلات صنعت را درك كند. در دوران پسابرجام ما نه نياز به گسترش تجارت بلكه نياز به سرمايه‌گذاري مشترك با كشورهاي ديگر داريم. يك چهره صنعتي بخش خصوصي مي‌تواند مباحث مربوط به صنعت را درك كند و سرمايه‌هاي خارجي را به سمت سرمايه‌گذاري مشترك صنعتي در ايران سوق دهد. مشكلات صنعت و توليد امروز بيش از ساير بخش‌ها است درد و دل صنعتگران ايراني شنيدني است. امروز اين نياز كاملا احساس مي‌شود كه اتاق بازرگاني ايران به معني واقعي به اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران بدل شود و بحث‌هاي توليدي به اندازه بحث بازرگاني در دستور كار قرار گيرد.

مساله چهارم بحث چابك‌سازي اتاق بازرگاني ايران است. اين موضوع سال‌هاست كه مورد تاكيد فعالان بخش خصوصي بوده است و امروز اثر آن را مي‌بينيم. شايد وقت آن باشد از خودمان بپرسيم چرا يك رييس اتاق بازرگاني كه پيش از اين سابقه رياست بر يك اتاق شهرستان و يك بنگاه اقتصادي بزرگ را داشت بر اثر فشار كار دچار حمله قلبي مي‌شود؟ مساله اصلي اين است كه تمام فشار كار در اتاق بازرگاني بر دوش رييس قرار دارد. ساختار سنگين اتاق بازرگاني ايران به گونه‌يي است كه اولا اتاق سنگين و غيرچابك است و ثانياً‍ فشارهاي كارهاي روزمره بيشتر از همه بر رييس وارد مي‌شود. اين يك واقعيت است كه وقتي كارها پيش نمي‌رود هيات رييسه و بيشتر از همه رييس تحت فشار قرار مي‌گيرد و تلاش مي‌كند بخشي از اين مشكلات را با پركاري جبران كند. با اين وجود اين مساله ممكن است باعث آسيب به رييس اتاق بازرگاني شود و به همين دليل مشكلاتي همچون بيماري قلبي در هيات رييسه‌ها رايج است. اتاق ايران نياز به تغيير ساختار براي چابك شدن دارد و بخش‌هايي از كارها بايد به دبيركل و بدنه اجرايي واگذار شود و رييس تنها به تعيين خطوط كلي بپردازد.

مساله پنجم صراحت لهجه بخش خصوصي است. مسائل اقتصادي از جمله مسائلي است كه نمي‌توان با آن به صورت كج‌دار و مريز رفتار كرد بلكه لازم است بخش خصوصي بسيار صريح با موضوعات برخورد كرده و مسائل را به بخش دولتي گوشزد كند. اين مساله در اين دوره هم ديده شد و اتاق بازرگاني يك نهاد مشورتي پيگير بود. حال با اين شرايط لازم است كه اتاق ايران به دنبال شرايطي باشد كه خود را به عنوان يك مشاور پيگير مطرح كند. اين موضوع رييسي از جنس بخش خصوصي و جسور را مي‌طلبد.

اميد ما اين است كه رييس فعلي بتواند به كار خود ادامه دهد اما مساله اصلي اين است كه چه محسن جلال‌پور باشد و چه نتوانيم از وجود وي استفاده كنيم رييس اتاق بازرگاني بايد اين 5 اصل را مدنظر قرار دهد.

منبع: تعادل

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید