تلاش استرالیا برای توجیه گزارش عفو بین الملل در مورد آزار و اذیت پناهجویان در نائورو | اتاق خبر
کد خبر: 363052
تاریخ انتشار: 14 مرداد 1395 - 12:07
دولت استرالیا روز پنجشنبه با رد گزارش عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر که آزار و اذیت پناهجویان در جزیره نائورو را سیستماتیک دانسته بود، تلاش کرد بسیاری از موارد مطرح در این گزارش را توجیه کند.

اتاق خبر: این دو سازمان بین المللی حقوق بشری روز چهارشنبه دولت استرالیا را به 'آزار و اذیت سیستماتیک' پناهجویان در جزیره نائورو متهم و تصریح کردند در این بازداشتگاه جزیره دورافتاده در اقیانوس آرام حدود یکهزار و 200 پناهجو از جمله 49 کودک و ده ها ایرانی ها مورد بی توجهی قرار گرفته، از دسترسی به خدمات پزشکی محروم مانده و مورد آزار و اذیت جدی قرار گرفته اند.
وزارت مهاجرت و حفاظت مرزی استرالیا روز پنجشنبه در بیانیه ای ضمن رد این گزارش، اعلام کرد در مورد گزارش با ما مشورت نشده است.
استرالیا برای رد گزارش 'آزار و اذیت سیستماتیک' مهاجران غیرقانونی و پناهجویانی که عازم این کشور هستند اما در بین راه دستگیر و براساس قراردادی روانه بازداشتگاه کشور نائورو می شوند، این توضیح را ارائه کرد که جمهوری نائورو یک کشور مستقل است و استرالیا بر آن کنترل نداشته و این کشور قانون و سیستم قضایی خود را اجرا و اعمال می کند.
اما این دو سازمان حقوق بشری تاکید کرده اند دولت استرالیا به هیچ وجه نمی تواند از شرایط موجود در بازداشتگاه نائورو اظهار بی اطلاعی کند.
به نوشته تارنمای شبکه 'ای.بی.سی'، وزارت امور خارجه استرالیا نیز نسبت به طرح این موضوع که از تحقیق کارشناسان و بازرسان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر از بازداشتگاه نائورو ممانعت به عمل آمده و عفو بین الملل مجبور به انتقال محققان خود به صورت ناشناس به این بازداشتگاه شده است، واکنش نشان داد.
استرالیا ادعا کرد از بررسی مستقل مسائل استقبال می کند، اما 'دسترسی به این مرکز یک موضوع برای دولت نائورو است'.
عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر با استناد به تحقیقاتشان، تاکید دارند استرالیا می خواهد با این 'آزار و اذیت سیستماتیک' پناهجویان در بازداشتگاه جزیره نائورو، پناهجویان و مهاجران غیرقانونی را از آمدن به استرالیا منصرف کند.
عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر، شرایط پناهجویان را غیرانسانی توصیف و وضعیت روحی بسیاری از پناهجویان را بحرانی دانسته است تا جایی که برخی ها برای چند بار دست به خودکشی زده اند.
یک مرد ایرانی در فیلم هایی که عفو بین الملل منتشر کرده با انتقاد از شرایط غیرانسانی بازداشتگاه نائورو، آن را 'شبیه طویله' دانست.
در هر چادر حدود 120 متری این بازداشتگاه 24 نفر زندگی می کنند.
عفو بین الملل جدی ترین مشکل بازداشتگاه نائورو را نبود امکانات پزشکی دانسته است و اعلام کرد در صورتی که بیمار به استرالیا منتقل شود نیز خانواده اش برای بازگشت وی به گروگان گرفته می شوند.
عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر ماه ژوئیه افرادی را به این جزیره اعزام و با 84 نفر از پناهجویانی که به زور به بازداشتگاه نائورو منتقل شده بودند، مصاحبه کرد و گزارش مشترکی را براساس گفت وگو با پناهندگان و پناهجویانی از کشورهای عراق، ایران، پاکستان و افغانستان تنظیم کرده است.
روزنامه نگاران خارجی نیز برای رفتن به نائورو به منظور تهیه گزارش باید بیش از 6 هزار دلار ارائه و درخواست روادید کنند، در حالی که دسترسی به شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک نیز محدود است.
دولت استرالیا تاکنون تلاش کرده است برای رهایی از این انتقادها که هر سال تکرار می شود با امضای توافقی با کامبوج و برخی دیگر از کشورهای فقیر، این مهاجران غیرقانونی و پناهجویان را به این کشورها بفرستد، اما تاکنون تنها تعداد انگشت شماری حاضر به رفتن به کامبوج شده اند و دو ایرانی نیز پس از انتقال به کامبوح به کشور بازگشتند.
استرالیا تلاش دارد این دسته از پناهجویان که درخواست اقامت آن ها رد شده است را به کشورشان بازگرداند و تاکید دارد این افراد باید به اجبار به کشور خود بازگردند، اما ایران این روش کانبرا را رد کرده است.
سیاست دولت ایران آزادی عمل اتباع کشورمان برای گزینش محل اقامت است و چنانچه فردی قصد بازگشت داوطلبانه به ایران را داشته باشد مورد پذیرش قرار می گیرد.

منبع: ایرنا

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید