درخواست 12 کشور از سازمان ملل برای بررسی آزمایش موشکی کره شمالی | اتاق خبر
کد خبر: 363079
تاریخ انتشار: 14 مرداد 1395 - 15:00
12 کشور از سازمان ملل متحد خواستند در مورد آزمایش موشکی بالستیک کره شمالی که می تواند به اعمال تحریم های بیشتر علیه این کشور منجر شود، تحقیق کند.

اتاق خبر: به گزارش خبرگزاری فرانسه از سازمان ملل، 10 عضو شورای امنیت به همراه استرالیا و کره جنوبی در نامه ای مشترک به کمیته تحریم های سازمان ملل متحد خواستند تا «به دقت جزئیات به دست آمده» از آزمایش موشکی 18 ژوئیه (28 تیر) شامل پرتاب سه موشک بالستیک اسکاد و نیز پرتاب اخیر یک موشک «نو دونگ» میان برد را بررسی کند.
بر پایه این گزارش، 'این تحقیق می تواند به شناسایی نهادها و یا افراد دخیل در برنامه بالستیکی کره شمالی منجر شود و بطور هدفمند آنان را مورد تحریم (ممنوعیت سفر و توقیف دارایی ها) قرار دهد.'
این نامه که یک نسخه از آن در اختیار خبرگزاری فرانسه قرار گرفته است، 28 ژوئیه (7 مرداد) ارسال شده و از کمیته خواسته است تا «تدابیر مناسب» را در پاسخ به آزمایش موشکی کره شمالی که با قطعنامه سازمان ملل متحد در مورد این کشور مغایرت دارد، اتخاذ کند.
10 عضو دائم و غیردائم شورای امنیت شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، ژاپن، مالزی، نیوزیلند، سنگال، اسپانیا، اوکراین و اروگوئه از این نامه حمایت کرده اند.
خبرگزاری فرانسه افزود: چین تنها متحد پیونگ یانگ و روسیه در این اقدام مشارکت نداشتند.
کره شمالی هم اکنون نیز به دلیل برنامه های بالستیکی و هسته ای خود تحت تحریم های بین المللی قرار دارد.
جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست آمریکا و ژاپن دیشب (چهارشنبه) به وقت محلی و پشت درهای بسته، تشکیل شد. این درخواست پس از آن صورت گرفت که درجریان آخرین آزمایش موشکی پیونگ یانگ، یکی از موشک ها در آب های یک منطقه ویژه اقتصادی ژاپن فرود آمد.
پیونگ یانگ صبح روز چهارشنبه به وقت محلی دو موشک از نوع «نو دونگ» را در دریای ژاپن شلیک کرد که یکی از آن ها مسافت نزدیک به هزار کیلومتر را طی کرد.
شورای امنیت سازمان ملل اسفند سال گذشته نیز به اتفاق آرا قطعنامه 2270 را برای اعمال سخت ترین تحریم های دو دهه گذشته علیه کره شمالی تصویب کرده بود.
آمریکا، انگلیس، چین، روسیه و فرانسه اعضای دائم و دارای حق وتو و مصر، ژاپن، سنگال، اوکراین، اروگوئه، آنگولا، مالزی، ونزوئلا، نیوزیلند و اسپانیا اعضای غیردائم فعلی شورای امنیت هستند.

منبع: ایرنا

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید