خودروسازان ایرانی امکان رقابت با خارجی ها را ندارند/ نرخ تسهیلات 30 درصدی نمی تواند وضعیت خودروسازی را تغییر دهد | اتاق خبر
کد خبر: 363550
تاریخ انتشار: 17 مرداد 1395 - 12:23
کارشناس اقتصادی، بازار و سرمایه :
کارشناس اقتصادی، بازار و سرمایه گفت: خودروسازان ایرانی به دلیل مشکلات عدیده ای که دارند امکان رقابت با خارجی ها را ندارند.

اتاق خبر: حسین محمودی اصل اظهار داشت: وزارت صنعت متولی بخش مسکن است اما ابزار در دست ندارد.

وی با بیان اینکه بزرگترین مشکل بخش تولید کشور تسهیلات و نرخ سود تسهیلات است که متولی آن بخش های دیگر هستند، افزود: وقتی نرخ سود بانکی و تسهیلات بالای 30 درصد باشد هزینه مالی خودرو ساز افزایش می یابد.

کارشناس اقتصادی، بازار و سرمایه با اشاره به اینکه تولید کننده خارجی با هزینه مالی دو درصدی خودرو تولید می کند در حالی که در ایران این نرخ 30 درصد است، گفت: خودرو سازان در حال حاضر برای پیش خرید خودرو 25 تا 27 درصد سود مشارکت ارائه می کند که اگر بانک ها تسهیلات ارزان قیمت در نظر می گرفتند سود مشارکت این میزان افزایش نمی یافت.

 

*هزینه صنایع و شرکت های ایرانی بالا است

محمودی ادامه داد: وقتی هزینه تامین مالی شرکت ها و صنایع بالای 25 درصدی است، طبیعی است که امکان رقابت با تولید کنندگان خارجی را که با دو درصد وارد بازار می شوند، نخواهند داشت.

وی تصریح کرد: وضعیت کسب و کار، قوانین و مقررات دست و پا گیر،فیلترهای گوناگون و گاها غیر ضروری و انباشت نیرو از مشکلات تولید کنندگان خودرو است که هزینه تمام شده را برای خودروسازان افزایش می دهد.

کارشناس اقتصادی، بازار و سرمایه با اشاره به اینکه در بازار دنیا با هزینه سود 5 درصدی اقدام به فروش خودرو می کنند، افزود: این درحالی است که خودرو سازان ایرانی کمترین سود می برند.

 

*صادرات خودرو با مشکلاتی مواجه است

محمودی گفت: صادرات خودرو نیز با مشکلات مواجه شده است و با این هزینه تولید امکان رقابت کمتری برای خودروسازان ایرانی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه تدابیر مدیریتی خودروسازان به منظور افزایش سرمایه در سال‌ های اخیر از محل تجدید ارزیابی‌ ها و فروش سهام بین شرکت‌ های مجموعه و فروش املاک مازاد بوده است، خاطرنشان کرد: با مشارکت خارجی‌ ها تولید و صادرات 30 درصدی خودروهای داخلی ممکن می‌ شود.
این مسئول تصریح کرد: رویکرد جدید خودروسازان بازار بورس را نیز تحت تأثیر قرارداد و تصمیمات مالی و گاه عملیاتی توانست زیا‌ن‌ های هنگفت را به سود مناسب تبدیل کند.

منبع: موج رسا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید