دیدار پوتین و اردوغان برای حل بحران سوریه مهم است | اتاق خبر
کد خبر: 364441
تاریخ انتشار: 21 مرداد 1395 - 08:39
سخنگوی کمیسیون اروپا:
'مینا آندریوا' سخنگوی کمیسیون اروپا گفت: دیدار ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان برای حل بحران سوریه اهمیت ویژه ای دارد.

وی روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرد: گفت و گوهای اخیر ترکیه و روسیه به تحقق ثبات در منطقه و حل مسالمت آمیز بحران سوریه کمک کند.
آندریوا اضافه کرد: از دیدگاه اتحادیه اروپا تمام تلاش های انجام شده برای برقراری ثبات و امنیت در منطقه و یافتن راه حلی برای پایان مسالمت آمیز بحران سوریه، مهم است.
سخنگوی کمیسیون اروپا خاطرنشان کرد: گفت و گوهای ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان عموما متاثر از فضای دوجانبه بود.
وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه از دستیابی به راهکاری مشترک میان دو کشور برای حل بحران سوریه خبرداد و گفت: این راهکار با مشارکت چهره های دیپلماتیک، نظامی و امنیتی محقق می شود.
به گزارش ایرنا ، مولود چاوش اوغلو گفت نخستین نشست در چارچوب این راهکار در ۱۱اگوست جاری در سن پترزبورگ برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه رهبران دو کشور در نشست سن پترزبورگ تصمیماتی در مورد بحران سوریه اتخاذ کرده اند، گفت: هیاتی متشکل از رئیس سازمان اطلاعات ترکیه، یک مقام بلندپایه از وزارت خارجه و یک مقام نظامی عازم روسیه می شود.
چاوش اوغلو که یکی از همراهان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سفر به شهر سن پیترزبورگ برای دیدار با ولادیمیر پوتین بود، این مطلب را در بازگشت به ترکیه در گفت و گو با خبرگزاری آناتولی عنوان کرد.
وزیر خارجه ترکیه مذاکرات فشرده رهبران دو کشور و هیات های سیاسی و اقتصادی در سن پترزبورگ را بسیار مثبت و سازنده ارزیابی کرد و گفت: در مورد بحران سوریه تصمیم گرفته شده که مکانیزم های پیشین سه جانبه بین دو کشور را احیا کنند و در این راستا اولین هیات از ترکیه عازم سن پیترزبورگ خواهد شد.
وی اضافه کرد: در نشست سوریه تصمیماتی اتخاذ شده که اولین گام مشخص آن تشکیل هیات سه نفره متشکل از سازمان اطلاعات، وزارت خارجه و ستاد فرماندهی ارتش است.
او اظهارکرد: به همراه حاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ترکیه(میت)، یک مقام از وزارت خارجه و یک مقام نظامی عازم سن پترزبورگ هستند؛ قرار است سطح این هیات ها را در دوره پیش رو به سطح وزرای خارجه ارتقا داده شود.
چاوش اوغلو با تاکید بر اینکه در خصوص برقراری آتش بس، جلوگیری از ضرر دیدن غیرنظامی و کمک های بشردوستانه دارای دیدگاه های یکسانی با روسیه می باشند، افزود: آنکارا خواهان جلوگیری از حملات هوایی است که غیرنظامیان و معارضان میانه رو آسیب می بینند؛ همچنین محاصره حلب را نیز مناسب نمی بیند.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید