تأمین واگن بحث کلیدی مترو برای خطوط جدید است | اتاق خبر
کد خبر: 364705
تاریخ انتشار: 23 مرداد 1395 - 07:12
در جلسه بررسی پیشرفت خطوط 6 و 7 متروی پایتخت مطرح شد
در جلسه بررسی پیشرفت خطوط 6 و 7 متروی پایتخت و فرودگاه حضرت امام (ره) تولید و تأمین واگن های مورد نیاز برای خطوط جدید مترو به عنوان بحث کلیدی مترو عنوان شد.

اتاق خبر: عیسی شریفی در جلسه بررسی پیشرفت خطوط 6 و 7 متروی پایتخت و فرودگاه حضرت امام (ره) گفت: تونل‌ های خطوط جدید مترو را باید هر چه زودتر ریل‌ گذاری کنیم، چرا که گذاشتن ریل، حرکت جدید و تحول بزرگی را در مجموعه مترو به وجود می آورد.

قائم مقام شهردار تهران با تأکید بر این که برای خدمت به شهروندان، حتی یک روز را نیز نباید از دست بدهیم،گفت: از این رو در پروژه مترو، هر روز برایمان حیاتی بوده و روز طلایی محسوب می شود.
وی با اعلام این که مجموعه مترو در حوزه بهره برداری باید برنامه ریزی کند تا به محض اتمام خطوط 6 و 7 مترو و متروی فرودگاه حضرت امام (ره)، حتی یک روز هم معطل نشویم، تأکید کرد: روند کار زنجیره مترو از حفر تونل گرفته تا ساخت واگن و از تأمین منابع مورد نیاز گرفته تا بهره‌ برداری از مجموعه، مانند دانه های تسبیح هستند که در کنار هم معنا و مفهوم پیدا می کنند.


خط 6 مترو یک میلیون مسافر را جا به‌ جا می‌ کند


قائم مقام شهردار تهران با اشاره به این که هر چه تفکر سیستمی در مجموعه جامع تر و کامل تر باشد، موفقیت در آن مجموعه زودتر و بزرگ تر اتفاق می افتد، اظهار کرد: دغدغه از دست ندادن فرصت خدمت، خط قرمز مدیریت شهری در خدمات رسانی به شهروندان است.

شریفی با بیان این که برای راه اندازی هر چه سریع تر خطوط جدید مترو، علاوه بر دستگاه های حفار مترو موسوم به تی بی ام، باید جبهه های کاری جدیدی نیز از طریق انجام حفاری تونل با روش های دستی گشوده شود، تصریح کرد: عملیات حفر مترو را باید با سرعت تر انجام دهیم و منتظر رسیدن تی بی ام نمانیم.


وی با تأکید بر این که خط 6 مترو به همراه بخش جنوبی آن که به شهر ری متصل می ‌شود، باید افتتاح شود و این اتصال، شیرینی افتتاح این خط را بیشتر می ‌کند،افزود: خط 6 پس از بهره برداری کامل، این ظرفیت را دارد که روزانه یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار نفر را جا به جا کند و به همین دلیل است که در کل پروژه های شهری، اولویت با مترو است.


واگن سازی مترو تولید خود را دو برابر کند


قائم مقام شهردار تهران با اشاره به این که کارخانه واگن‌ سازی متروی تهران باید سرعت کار خود را دو برابر کند و پا به پای ساخت تونل، نسبت به تولید واگن اقدام نماید، اظهار کرد: واگن سازی مترو به جز تولید واگن های جدید، باید نسبت به بازسازی کامل و به اصطلاح اُورهال واگن های قدیمی نیز اقدام نماید.

شریفی با بیان این که کارخانه واگن سازی متروی تهران باید سرعت تحویل واگن را بیشتر کند، تصریح کرد: مبنای انتظارمان از واگن سازی مترو، تحویل 23 رام قطار جدید مترو تا پایان سال است تا به تدریج وارد ناوگان ریلی پایتخت شوند و جهت جا به ‌جایی مسافران در خطوط جدید مورد استفاده قرار گیرند.


وی با تأکید بر این که در کار با کسی رو در بایستی نداریم و اگر پیمانکاری نتواند مطابق با برنامه پیش‌ بینی شده حرکت کند، نسبت به تعیین تکلیف آن اقدام می کنیم، اضافه کرد: حرکت پروژه ها طبق برنامه زمان بندی شده برایمان بسیار مهم است و نمی توانیم بپذیریم پروژه ای از برنامه عقب بیفتد.


زنجیره پروژه مترو اولویت اول پروژه‌ های شهری است


قائم مقام شهردار تهران با اشاره به این که بر اساس تصمیم مدیریت شهری به موجب تدبیر حکیمانه و عالمانه شهردار محترم تهران، اولویت اول پروژه های شهری، حمایت از مجموعه فعالیت هایی است که در زنجیره پروژه مترو قابل تعریف است، اظهار کرد: برای تحقق این تدبیر از هیچ حمایتی به منظور پیشرفت روند کار خطوط 6 و 7 مترو، فروگذار نمی کنیم.


شریفی با بیان این که پروژه های مترو نباید عقب بیفتند و به این منظور باید سه شیفته کار کنیم و ریل گذاری تونل های حفاری شده را هر چه زودتر آغاز کنیم، تصریح کرد: انتظار داریم با مدیریت قوی و فکر جدید، تمرکزمان را بر روی خط 7 بگذاریم، تصریح کرد: انتظار داریم 6 ایستگاه این خط را هر چه سریع تر، به بهره برداری برسانیم.


وی با تأکید بر اهمیت خط متروی فردگاه امام خمینی (س) به عنوان راه ورود و خروج بین المللی از اقصی نقاط جهان به تهران، خاطرنشان کرد: به موازات اجرای خط متروی فرودگاه حضرت امام (ره)، باید نسبت به تأمین ایمنی این خط و تجهیز آن به دوربین های نظارت تصویری که از اهمیت ویژه ای برخورداراند نیز اقدام کنیم.


 مازیار حسینی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز در این جلسه که با حضور معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران، مدیرعامل بانک شهر، مدیران عامل شرکت مترو و شرکت بهره برداری مترو، شهرداران مناطق مربوطه و مجریان، مشاوران و پیمانکاران مترو برگزار شد، گفت: همزمان با پیشرفت خطوط 6 و 7 مترو، تحول در مجموعه حمل و نقل برای اثربخشی مضاعف خطوط جدید مترو را در دستور کار قرار داده‌ ایم.


مازیار حسینی با اعلام این که پایانه های حمل و نقل عمومی، مکمل ایستگاه های مترو هستند و همزمان با افتتاح هر ایستگاه جدید آغاز به کار می کنند، افزود: ورود ایستگاه ‌های مترو به هر منطقه، در آن منطقه تحول ایجاد می کند و از این رو، بازنگری در مسیرهای اتوبوس و تاکسی را اجتناب ناپذیر می نماید.


وی از تولید و تأمین واگن های مورد نیاز برای خطوط جدید مترو به عنوان بحث کلیدی مترو نام برد و خاطرنشان کرد: معماری ایستگاه های مترو از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در این میان، معماری ایستگاه متروی فرودگاه حضرت امام (ره) که دروازه ورود به کشورمان است از اهمیت مضاعف برخوردار است.


نگفتم ایرباس نخرید، گفتم مترو هم بخرید


درویشی،مجری خط 6 مترو نیز در گزارش خویش با اشاره به این که 8050 نفر نیروی انسانی در 78 کارگاه این خط فعال هستند و در فاز نخست، 8 و و نیم کیلومتر از بخش جنوبی این خط افتتاح می شود، اظهار کرد: برای اولین بار، رکورد 9 پارت بتن ریزی با یک قالب در کارگاه متروی پارک لاله شکسته شد.

همچنین مجری خط 7 مترو نیز در گزارش خود با بیان این که بخشی از این خط از زیر رَمپ تونل توحید عبور می کند، تصریح کرد: از مجموع 20 کیلومتر خط و 19 ایستگاه پیش بینی شده خط 7 مترو، 6 ایستگاه آن به زودی به بهره برداری می رسد.


بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، گفتنی است مدیرعامل شرکت متروی تهران نیز با ارائه توضیحی در خصوص اظهاراتش در مراسم افتتاح ایستگاه متروی سهروردی گفت: نگفتم ایرباس نخرید، گفتم اهمیت مترو از ایرباس کمتر نیست و اگر هواپیمای ایرباس می خرید، قطار مترو هم بخرید و به نظر نمی رسد حتی گفتن چنین واقعیت هایی در شرایطی که تعهد دولت مبنی بر تأمین یک هزار دستگاه واگن مترو هنوز عملی نشده، اِشکالی داشته باشد.

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید