اتحادیه اروپا با ترکیه همبستگی ندارد | اتاق خبر
کد خبر: 364747
تاریخ انتشار: 23 مرداد 1395 - 13:52
اردوغان:
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی RTL آلمان از آنچه 'فقدان همبستگی' اتحادیه اروپا با کشورش نامید، گلایه کرد.

اتاق خبر: وی در این مصاحبه همچنین گفت: آرزوی من این بود که اروپا در کنار ترکیه باشد. انتظار می رفت همانطور که ما بعد از حملات تروریستی پاریس ابراز همدردی کردیم و نماینده ای به آنجا فرستادیم، اتحادیه اروپا نیز یک نماینده به ترکیه می فرستاد.
اردوغان افزود: بعد از کودتای نافرجام حتی یک وزیر خارجه اتحادیه اروپایی هم به کشور ما سفر نکرد و این مرا مقداری ناراحت می کند .
وی در واکنش به انتقاد آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان از برخی اقدامات ترکیه پس از کودتای نافرجام در این کشور، گفت: طبعا صدر اعظم آلمان از این حادثه ابراز تاسف کرد، ولی حمایت خود را هم از اشخاصی که پس از کودتای نافرجام از سمت خود اخراج شدند، اعلام کرد. مرکل گفته بود باید کنار گذاشتن افراد از سمت خود، بگونه ای صورت گیرد که تضادی با قانون این کشور نداشته باشد.
رئیس جمهوری ترکیه با ابزار تاسف از این سخنان تصریح کرد، اینکه چگونه با این کودتاچیان برخورد می شود حق قانونی این کشور است.
پیشتر نیز زیگمار گابریل وزیر اقتصاد و قائم مقام صدر اعظم آلمان در مصاحبه با تلویزیون ARD این کشور، گفته بود ترکیه تا 20 سال دیگر هم عضو اتحادیه اروپا نخواهد شد.
وی تاکید کرده بود، اگر حکم اعدام در ترکیه احیا شود، مذاکرات این کشور برای الحاق به اتحادیه اروپا دیگر معنا ندارد.
گابریل همچنین در واکنش به تهدید آنکارا به اینکه توافق بر سر پناهجویان را در صورت لغو نشدن ویزای برای شهروندان ترکیه در سفر به اعضای اتحادیه اروپا اجرا نخواهد کرد، افزوده بود، نباید به ترکیه باج داد.
در هفته های اخیر رابطه آلمان و ترکیه بر سر موضوعات مختلف از جمله قطعنامه مصوب در پارلمان آلمان درباره کشتار ارامنه در اوایل قرن بیستم، بسیار تیره شده است. در همین راستا وزیر امور خارجه آلمان معاون خود را با هدف کاهش تنش ها به ترکیه فرستاد.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید