موافقت اکوادور با بازجویی از آسانژ توسط سوئد | اتاق خبر
کد خبر: 364835
تاریخ انتشار: 23 مرداد 1395 - 23:09
دولت اکوادور به سوئد اجازه داده است تا از 'جولیان آسانژ' بنیانگذار سایت افشاگر 'ویکی لیکس' درمورد اتهامات وارده، در محل سفارت اکوادور در لندن بازجویی کند.

اتاق خبر: انگلیس روز شنبه با انتشار این خبر گزارش داد: موافقت دولت اکوادور در مورد اینکه نمایندگان دادستانی سوئد می توانند در داخل سفارت اکوادور در لندن از آسانژ بازجویی کنند، پیشرفتی در سال ها بن بست بین المللی در این زمینه به شمار می رود.
'به نمایندگان دادستانی سوئد گفته شده است که می توانند طی هفته های پیش رو برای ملاقات و پرسش از آسانژ در مورد اتهامات تجاوز در سوئد که به سال 2010 میلادی باز می گردد، اقدام کنند.
بنابراین گزارش دولت اکوادور اعلام آمادگی کرده است تا زمانی برای طرف سوئدی جهت بازجویی از آسانژ در داخل سفارت اکوادور در لندن مشخص کنند.
آسانژ از ژوئن سال 2012 در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفته است.
اسکای نیوز گزارش داد: سوئد خواهان بازجویی از آسانژ 45 ساله در مورد ادعای تجاوز، که از سوی دو زن سوئدی علیه وی مطرح شده است، می باشد. این اتهامات به سفر آسانژ به سوئد در سال 2010 میلادی باز می گردد.
اسکای نیوز افزود: آسانژ این ادعا را رد می کند و می گوید چنانچه به خاطر این اتهام به سوئد بازگردانده شود دولت سوئد وی را به دلیل افشاگری هایش به آمریکا مسترد خواهد کرد.
بنابراین گزارش دولت اکوادور سال گذشته با پیشنهاد سوئد مبنی بر بازجویی از آسانژ در داخل ساختمان سفارت در لندن موافقت کرده بود، اما زمانی برای این کار تعیین نشد.
'کارین روساندر' (Karin Rosander) سخنگوی دادستانی سوئد دراین باره گفت پس از ارسال فرم درخواست رسمی در ژانویه گذشته و یادآوری دوباره آن در ماه ژوئن، دولت اکوادور به این درخواست پاسخ داده و اعلام کرده طی هفته های پیش رو زمانی برای این بازجویی مشخص می شود.
سخنگوی دادستانی سوئد با اشاره به اینکه این بازجویی مهم خواهد بود، افزود: این امر ما را قادر می سازد که درباره متهم کردن رسمی آسانژ تصمیم گیری کنیم.
وکلای مدافع آسانژ نیز دربیانیه ای از این اقدام استقبال کردند.
اسکای افزود: اوایل سال جاری میلادی یک گروه از سازمان ملل، سوئد و انگلیس را به نقض حقوق انسانی آسانژ متهم کرد و خواستار آزادی فوری وی شد. این گروه همچنین خواستار پرداخت غرامت به بنیانگذار ویکی لیکس به دلیل بازداشت بدون اتهام وی شد.
دولت های سوئد و انگلیس این درخواست غیر الزام آور را رد کردند.
آسانژ در صورت ترک سفارت اکوادور در لندن توسط پلیس انگلیس برای استرداد به سوئد دستگیر خواهد شد. وی بیش تز چهار سال است که ساختمان سفارت اکوادور را ترک نکرده است.
اسکای نیوز گزارش داد: 'چلسی منینگ' (Chelsea Manning) سرباز آمریکایی که هزاران سند محرمانه نظامی و وزارت خارجه آمریکا را به سایت ویکی لیکس داد هم اکنون درحال گذراندن 35 سال حکم خود در زندان نظامی آمریکاست.

منبع: ایرنا

94104

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید