بی نتیجه ماندن گفت وگوهای اشرف غنی و عبدالله کشور را به سمت بحران پیش می برد | اتاق خبر
کد خبر: 364836
تاریخ انتشار: 23 مرداد 1395 - 23:18
رئیس سابق امنیت ملی افغانستان:
رئیس سابق امنیت ملی افغانستان گفت که اگر نشست روز شنبه «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری و «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت نتیجه ندهد، این کشور به سمت یک بحران تازه پیش خواهد رفت.

اتاق خبر: «امرالله صالح» به خبرگزاری آسوشیتدپرس افزوده است که متحدان 'عبدالله' رئیس اجرایی دولت افغانستان، بر خواسته های خود پابرجا هستند و از 'اشرف غنی' می خواهند تا انحصار قدرت را متوقف کند.
برخی منابع خارجی دیگر نیز به نقل از رئیس سابق امنیت ملی افغانستان گزارش داده اند که 'عبدالله' مالک دولت وحدت ملی است و اگر از بدنه دولت جدا شود، معنای آن این خواهد بود که حکومت فلج می شود.
قرار است گفت وگوهای رئیس جمهوری و رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان روز شنبه در کاخ ریاست جمهوری برگزار شود و بسیاری از چهره های سیاسی این کشور منتظر نتایج این نشست هستند.
اختلاف میان 'اشرف غنی' و 'عبدالله عبدالله' در آستانه دو سالگی دولت وحدت ملی روز پنجشنبه هفته گذشته با انتقادهای تند 'عبدالله' رئیس اجرایی از رئیس جمهوری علنی شد.
دولت وحدت ملی بعد از ایجاد شائبه تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال 93 با میانجیگری 'جان کری' وزیر امور خارجه امریکا براساس یک توافقنامه سیاسی میان 'اشرف غنی' و 'عبدالله' دو نامزد پیشتاز انتخابات تشکیل شد و قرار شد قدرت به صورت مساوی بین این دو نامزد تقسیم شود.
'عبدالله' گفته است که رئیس جمهوری به این توافقنامه عمل نکرده است و وی از تصمیم های 'اشرف غنی' در انتصاب ها بی خبر است و انتصاب «نادر نادری» به عنوان رئیس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری نیز بدون اطلاع وی صورت گرفته و وی با این انتصاب مخالف است.
'اشرف غنی' رئیس جمهوری افغانستان نیز یک روز پس از اظهارات «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در باره زیرپا نهادن توافقنامه سیاسی توسط رئیس جمهوری این کشور، به این اظهارات واکنش نشان داد و افزود که صبحت های روز گذشته عبدالله، مغایر با موازین و روحیه دولت داری است و به زودی در مورد اظهارات رئیس اجرایی دولت وحدت ملی بحث های جدی و موثر صورت خواهد گرفت.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید