توجه به نیازهای سالمندان ضرورتی اجتماعی | اتاق خبر
کد خبر: 365832
تاریخ انتشار: 28 مرداد 1395 - 20:56
افراد بالای 65 سال را سالمند می نامند و دراین دوران حساس از زندگی بشر فرد با افت نیروهای جسمی و روانی روبه رو شده که این کاهش توان در میان زنان نسبت به مردان سریع تر و بیشتر اتفاق می افتد.

اتاق خبر:سالمندی امری نسبی، درونی، روانی و اجتماعی است و گاهی انسان زودتر از موعد دچار عارضه پیری زودرس می شود ، بر این اساس سن تقویمی نمی تواند شاخص مناسبی برای سالمندی قرار بگیرد
به عقیده کارشناسان احساس پیری یک مساله درونی و روانی است و در افراد مختلف، متفاوت است.
اغلب سالمندان بازنشسته شده و یا از کار خود دست کشیده اند، بنابراین بیشتر آنها احساس نا امنی و تنهایی می کنند و براین اعتقاد هستند که مقام اجتماعی خود را از دست داده و وجودشان برای جامعه وخانواده مثمر ثمر نیست.
سالمندی موجب تغییر در انگیزه و موجب تغییرات جسمی، حرکتی، روانی و مغزی می شود و بر این اساس بزرگترین کمکی که سازمان های حمایتی می توانند به این قشر از جامعه بکنند این است که آنها را متقاعد کنند که سالمند آمادگی ورود و پذیرش سالمندی و عوارض آن را داشته باشد.
همچنین با توجه به عوارض و اختلالاتی که معمولاً در سنین بالا این افراد به آنها مبتلا می شود، دستورات پزشکی و بهداشتی خاصی است که در مورد نظافت، فعالیت، نوع تغذیه، کار و استراحت و تفریح به این افراد داده خواهد شد.
مدیر کل بهزیستی لرستان در این باره می گوید: سالمندان بخشی از جامعه هستند که بعد از کار و تلاش در دوران خدمت بعد از بازنشستگی نیازمند فضایی آرام جهت گذراندن اوقات خود می باشند.
اسدالله حیدری افزود: در ایران و در بخش سالمندان با مشکلاتی مواجه ایم بطوریکه سونامی سالمندی در راه است و باید برنامه ریزی برای کاهش مشکلات آنها و ایجاد فضایی ارام جهت تفریح این قشر از جامه مهیا کنیم.
وی توانمندسازی و سلامت اجتماعی را از جمله رسالت مهم بهزیستی عنوان کرد ادامه داد: 138 هزار و 409 سالمند بالای 65 سال در لرستان وجود دارد که هشت درصد جمعیت استان را شامل می شوند.
مدیرکل بهزیستی لرستان بیان کرد: بیشترین تعداد سالمندان استان 9.8 درصد در بروجرد زندگی می کنند و کمترین تعداد سالمندان در شهرستان کوهدشت هستند.
حیدری اضافه کرد: مهمترین نیاز سالمندان نیازهای درمانی است که باید اقدام خاصی در این زمینه صورت گیرد.
معاون توانبخشی ادراه کل بهزیستی لرستان نیز دراین باره یادآورشد: سه مرکز شبانه روزی نگهداری سالمندان در استان لرستان وجود دارد که دو مرکز در شهرسستان بروجرد و یک مرکز نیز در شهرستان خرم آباد به صورت دولتی و زیر نظر سازمان بهزیستی استان فعالیت می کنند ودر مجموع 110 نفردر آنها ساکن هستند.
فاطمه زهرا توکلی افزود:یکی از سیاستهای اخیر سازمان بهزیستی در لرستان حمایت جدی از سالمندان در کنار خانواده ها است و در این راستا نیز سه مرکز روزانه در لرستان در حال ارائه خدمات توانبخشی، درمانی وپرستاری به سالمندان هستند.
وی ادامه داد: سالمندان با توجه به شخصیت های اجتماعی و به تناسب سن نیازمند کمک های متنوعی از جمله درمانی ،دارویی و مشاوره ای هستند که باید این خدمات یا در منزل و یا در مراکز نگهداری به آنها ارایه شود.
معاون توانبخشی بهزیستی استان لرستان اضافه کرد: هزینه های درمانی و دارویی سالمندان بسیار بالا بوده که با توجه به حمایت های دولت وخیرین در این حوزه مشکلات این قشر از جامعه در مراکز نگهداری حل شده ولی ممکن است که در منزل این قشر از جامعه در زمنیه تامین دارو مشکل داشته باشند که می بایستی مورد حمایت قرار گیرند.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید