تالاب بختگان نیازمند توجه ویژه است | اتاق خبر
کد خبر: 365914
تاریخ انتشار: 29 مرداد 1395 - 06:28
ابتکار در جلسه هم اندیشی نجات تالاب بختگان:
معصومه ابتکار با بیان اینکه تالاب یک نشانگر مهم از وضعیت آبی است گفت: فرونشست زمین به معنای مرگ زمین است که در صورت عدم تغییر مسیر سرنوشت محتوم و قطعی بسیاری از نقاط کشور خواهد بود.

اتاق خبر: جلسه هم اندیشی احیاء و نجات تالاب بختگان با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، سید محمدعلی افشانی استاندار فارس، نمایندگان وزاری نیرو و جهاد کشاورزی و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و مسئولان استانی، به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه با بیان اینکه تالاب یک نشانگر مهم از وضعیت آبی است، گفت: وقتی در چرخه هیدرولوژیک آب، میان آب های زیرزمینی، آب های سطحی و تالاب ها، اختلال ایجاد می شود، تالاب ها به زوال می روند و این یک زنگ خطر بزرگ است زیرا علاوه بر نابودی طبیعت منجر به نابودی معیشت و بر هم خوردن نظم اجتماعی و امنیتی نیز می شود.

ابتکار اشاره ای هم به شرایط میناب و فرونشست دشت ها در این منطقه داشت و اظهار کرد: ۱۲ میلیون نخل در دشت میناب رو به نابودی است و این به معنای آسیبی بزرگ برای مردم و کشاورزی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تشریح این موضوع که فرونشست زمین، قابل بازگشت نیست و راه حل فنی ندارد، خاطرنشان کرد: فرونشست زمین به معنای مرگ زمین و نابودی یک منطقه است که در صورت عدم تغییر مسیر و اصلاح روندها در حوضه های مختلف همچون آب و کشاورزی، سرنوشت محتوم و قطعی بسیاری از نقاط کشور است.

وی ضمن تقدیر از اقدامات صورت گرفته برای تالاب ها در استان فارس به ویژه در حوضه بختگان، گفت: گرچه اقدامات خوبی انجام شده ولی با توجه به سرعت افت آب های زیرزمینی و خشک شدن بختگان، این اقدامات کافی نیست.

معاون رئیس جمهور ضمن تاکید بر ضرورت تکمیل مطالعات در کوتاه ترین زمان ممکن به منظور برنامه ریزی دقیق تر و موثرتر، تصریح کرد: با توجه به موفقیت در احیاء دریاچه ارومیه، برای جلوگیری از اتلاف زمان و کاهش هزینه های مختلف همچون هزینه های اقتصادی و اجتماعی تصمیم ها، می توان از همان روند و شیوه ارومیه ولی با توجه به شرایط ویژه منطقه برای بختگان الگو گرفت.

ابتکار گفت: با توجه به شرایط معیشتی کشاورزان، تعادل بخشی سفره های آب زیرزمینی، هدف گذاری های انجام شده و برای رسیدن به بهترین سناریو مطالعه چند سناریو مختلف باید در دستور کار قرار گیرد تا در نهایت سناریو اصلی با مصوبه شورای عالی آب یا هیات دولت و تشکیل ستاد، اجرایی شود.

معاون رئیس جمهور ضمن تاکید بر ضرورت اجماع برای احیاء بختگان، تصریح کرد: استفاده از تجربیات و دانش مشاوران و صاحب نظران بین المللی نیز می تواند کمک موثری باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن گوشزد کردن خطر عدم کشت و رهاسازی اراضی کشاورزی، گفت: رها شدن اراضی کشاورزی در منطقه هندیجان خوزستان به دلیل نبود آب و تبدیل منطقه به کانون داخلی گرد و غبار استان، تجربه ای است که نباید تکرار شود.

به گفته ابتکار، با توجه به موقعیت بحرانی بختگان و ضرورت برنامه ریزی و توجه ویژه به این تالاب، در کنار تمام هدف گذاری ها از جمله بستن چاه های غیرمجاز، پیگیری تخصیص حق آبه طبیعت، پایش آلاینده های محیط زیست، باید تجربه موفق ارومیه در استفاده از الگوی موفق ژاپن برای آموزش مشارکتی مردم در خصوص کشاورزی پایدار که در حدود ۹۰ روستا اجرایی شد، مورد بهره برداری و تکرار در استان فارس و حوضه بختگان قرار گیرد.

وی با اشاره به روند و هدف شکل گیری سازمان های محلی زنان و صندوق خرد زنان روستایی برای جبران مشکلات معیشتی کشاورزی در ارومیه، اظهار کرد: در تدوین روش نهایی مبتنی بر مدیریت زیست بومی باید تمامی ابعاد اجتماعی، اقتصادی، محیط زیستی و امنیتی لحاظ شود.

ابتکار ضمن تاکید بر ضرورت جلب مشارکت و آگاهی بخشی و آموزش مردم، تصریح کرد: نهادهایی همچون خانه کشاورز، سازمان نظام مهندسی کشاورزی نیز در راستای مسئولیت مدنی خود باید برای آموزش و اجماع مردمی در راستای احیاء بختگان اقدام نمایند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه بخش سخت اقدام، آموزش، جلب مشارکت و اعتماد مردم به ویژه کشاورزان برای همراهی و همکاری در روند احیاء بختگان است، اظهار کرد: باید از تمام ظرفیت و سرمایه اجتماعی بهره گرفت و با تشریح شرایط و تهدیدها برای مردم، آن ها را همراه کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به سخنان استاندار فارس، افزود: قطعا باید قوانین آب و کشاورزی اصلاح و بازنگری شود ولی در کنار این اقدامات باید جریان اجتماعی نیز شکل بگیرد و البته اساس اقدامات بر پایه مشارکت مرردم برنامه ریزی شود.

منبع: مهر

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید