با شعار نمی‌توان مملکت را درست کرد | اتاق خبر
کد خبر: 366607
تاریخ انتشار: 1 شهریور 1395 - 13:29
یک کارشناس اقتصادی بر لزوم و اهمیت سرمایه‌گذاری در صنعت نفت تاکید کرد و اجرای قراردادهای IPC را دفاع از منافع ملی دانست.

اتاق خبر: مهدی پازوکی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در باره تاثیرات قراردادهای نفتی جدید بر اقتصاد ملی اظهار کرد: تا سال جاری چیزی حدود ۵۰ میلیارد دلار بدهی از دولت قبل برای شرکت نفت باقی‌مانده بود. ما یک سری مخازن مشترک هم داریم که کشورهایی مثل عراق و قطر بیشتر از ما از آن‌ها بهره‌برداری می کنند و نکته مهم این است که خیلی از مخازن ما پیر است و نیاز به بازیافت دارد. برای این کار نیاز به تکنولوژی است. در حالی که تکنولوژی نفت ما ۳۰ سال از دنیا عقب است.

وی افزود: ما به دو چیز نیاز داریم. تکنولوژی و سرمایه گذاری. دربرنامه ششم ۱۳۴ میلیارد دلار باید در صنعت نفت سرمایه گذاری شود. حدود ۶۱ میلیارد دلار از منابع شرکت نفت و ۷۳ میلیارد دلار از منابع غیر از شرکت نفت باید استفاده شود. حدود ۳۰ میلیارد دلار از آن از قراردادهای IPC و ۱۷ میلیارد دلار از بخش خصوصی داخلی است و این دو هیچ منافاتی با هم ندارند. من اعتقاد دارم یک سری جوی درست می‌کنند که ایران باید با دنیا قطع رابطه کند و این در حالی است که ما نیاز به تکنولوژی داریم. با شعار نمی‌توان مملکت را درست کرد. اگر آن‌ها می‌توانستند در ۸ سالی که دولت دستشان بود این موضوع را حل می‌کردند.

پازوکی با اشاره به پروژه پارس جنوبی گفت: در فاز ۲ و ۳ پارس جنوبی که بر عهده توتال فرانسه و فاز ۴ و ۵ آن که بر عهده انی ایتالیا بود در مجموع ۴.۵ میلیارد دلار هزینه شد ولی در فاز ۱۵ و ۱۶ که به شرکت های داخلی داده شد. بالغ بر ۷ میلیارد دلار هزینه داشت و این به دلیل پایین بودن تکنولوژی بود. شرکت‌های خارجی هم که به ایران می‌آیند حدودا ۶۰ درصد از پیمانکاران دسته دو ایرانی استفاده می‌کنند و این برایشان اقتصادی نیست که همه چیز را از خارج بیاورند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به فعالیت های عراق در حوزه های نفتی گفت: عراق چیزی حدود ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند که حدود ۵۰۰ هزار بشکه از آن برای مصارف داخلی و ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه برای صادرات است و این حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه بیشتر از صادرات ماست. آن‌ها در حال حاضر بازار نفت را در دست گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه صنعت نفت به مدیریت کارآمد نیاز دارد و هم اکنون درهای دنیا نیز به روی ما باز شده است، افزود: بخش خصوصی می‌تواند ۱۷ میلیارد دلار در صنعت نفت سرمایه گذاری کند و این در برنامه ششم توسعه نیز درنظر گرفته شده است.

پازوکی درباره میزان کارآمدی قرارداد های جدید نفت و گاز اظهار کرد: این قرارداد ها به اندازه کافی کارامد است و اگر پیمانکار کارش را درست انجام ندهد شرکت نفت توانایی فسخ قرارداد را دارد و حرف نهایی را شرکت نفت می‌زنند. من فکر می‌کنم هرچه بتوانیم با جهان توسعه یافته ارتباط داشته باشیم و این باعث انتقال تکنولوژی شود به نفع منافع ملی ایران خواهد بود. در غیر این صورت مانند دولت قبل عقبگرد می‌کنیم.

وی درباره پیامدهای تاخیر در اجرای این قرارداد گفت: در حال حاضر منابع مشترک در حال بهره برداری است و هر روز که اجرای این قرارداد به تعویق  بیفتد میلیون ها دلار به ضرر ماست. از طرفی اگر بخواهیم ۸۰۰ میلیون بشکه ظرفیت بالقوه ماست و با بازیافت تنها ۱ درصد آن تا ۸ میلیارد بشکه به ظرفیت ما افزوده می‌شود و این نیاز به سرمایه گذاری دارد. در غیر این صورت بازار همچنان دست عراق و عربستان باقی می‌ماند.

این استاد دانشگاه در پایان بیان کرد: ما باید قدرت ظرفیت سازی تولیدی داشته باشیم و این منوط به انتقال تکنولوژی است و انتقال تکنولوژی منوط به ارتباط با جهان توسعه یافته در چهارچوب منافع ملی است و با این دیدگاه هیچ اتفاقی نمی افتد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید