نخست وزیر ترکیه: جهانگیری 16 شهریور به آنکارا می آید | اتاق خبر
کد خبر: 367314
تاریخ انتشار: 4 شهریور 1395 - 21:27
بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه با اعلام اینکه اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری اسلامی ایران 16 شهریور به آنکارا سفر می کند افزود: تصمیمات مهمی را در حل بحران سوریه و مبارزه با تروریسم اتخاذ خواهیم کرد.

اتاق خبر:  وی این مطلب را در یک برنامه زنده تلویزیونی که از سه شبکه خبرترک بلمبورگ اچ تی و شو تی وی به طور زنده پخش شد اعلام کرد.
نخست وزیر ترکیه در پاسخ به اینکه برنامه سفر به ایران دارد؟ گفت: در ششم سپتامبر (16 شهریور جاری) اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری اسلامی ایران به آنکارا می آید. میزبان ایشان خواهم بود. ما با ایران روابط خود را توسعه خواهیم و در موضوعات مهمی اعم از مبارزه با تروریسم پ.ک.ک و حل بحران سوریه تصمیمات مهمی اتخاذ خواهیم کرد.
او با تاکید بر اینکه شرط تغییر ناپذیر ترکیه حفظ تمامیت ارضی سوریه است گفت: اکنون سوریه در شرایطی قرار گرفته که همه در آنجا هستند آمریکا نیروهای ائتلاف بین المللی، ترکیه،عربستان، قطر و ایران. گرچه همه کشورها حضور دارند ولی وقتی کار به حل مساله با تشریک مساعی می رسد عقب می نشینند. یعنی قدرتهای بزرگ به جای حل مساله در حال رقابت در منطقه هستند. در این شرایط هزینه گزاف آن را مردم سوریه و ترکیه متحمل می شود. ترکیه پذیرای بیش از سه میلیون سوریه ای است. کشورهایی که هزینه ای را متحمل نمی شوند به هیچ وجه نمی توانند سنگینی مساله را بفهمند. به همین خاطر ما در راس با ایران روسیه و آمریکا می خواهیم که این خونریزی را در سوریه متوقف کنیم. سوریه را به ثبات برسانیم. به درگیری ها خاتمه دهیم.
او اضافه کرد با داعش مبارزه می شود ولی او تمام شد پ.ی.د و گروه های دیگر خواهند ماند. این سرانجامی نخواهد داشت. ما مجبوریم که اراده خود را در حل این مساله در میان بگذاریم.
نخست وزیر ترکیه با تاکید بر اینکه در این زمینه با ایران فعالیت هایی داریم گفت: ما با ایران در مورد سوریه دارای دیدگاههای مشابهی هستیم. ایران هم می خواهد که در سوریه هر چه زودتر ثبات یابد. رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در سفر 19 مرداد ماه گذشته به روسیه موضوع حل بحران سوریه را مطرح کرده و خواسته است که روسیه برای توقف خونریزی در منطقه نقش موثری ایفا کند.
یلدریم تصریح کرد: همه باید بدانند آنچه برای ترکیه غیرقابل تغییر است حفظ تمامیت ارضی سوریه است. پ.ی.د که از دید آنکارا یک گروه تروریستی وابسته به پ.ک.ک است می خواهد در شمال سوریه دولت تشکیل دهد. اکنون این دو در شمال سوریه متحد شده اند. این برای ترکیه قابل قبول نیست.

منبع: ایرنا

95102

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید