دولت کلمبیا و فارک توافقنامه صلح امضا کردند | اتاق خبر
کد خبر: 367332
تاریخ انتشار: 4 شهریور 1395 - 23:54
دولت کلمبیا و 'نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا'(فارک) برای پایان دادن به بیش از نیم قرن خون ریزی و کشتار، توافقنامه صلح امضا کردند.

اتاق خبر: نمایندگانی از دو طرف در هاوانا روز چهارشنبه اعلام کردند که این توافقنامه تاریخی پس از انجام چهار سال مذاکرات صلح در پایتخت کوبا حاصل شد.
این توافق نهایی 2 ماه پس از آن حاصل شد که 2 طرف، معاهده آتش بس قطعی را به منظور توقف درگیری ها امضا کردند.
درگیری ها میان نیروهای دولت کلمبیا و فارک دست کم 220 هزار کشته به جا گذاشت که بیشتر آنها از غیرنظامیان بودند.
طبق توافقنامه نهایی، رهبران فارک با بازدید از اردوگاه های این سازمان انقلابی در کلمبیا، فرماندهان را به زمین گذاشتن سلاح هایشان متقاعد خواهند کرد و 'خوان مانوئل سانتوس' رئیس جمهوری کلمبیا نیز قرار است خواستار برگزاری همه پرسی به منظور تایید این توافقنامه از سوی همه مردم این کشور شود.
مذاکراتی که به میانجیگری کوبا و نروژ بین دولت کلمبیا و شورشیان فارک آغاز شد، در گذشته شاهد امضای توافقنامه هایی در زمینه های مختلف از جمله اصلاحات ارضی، عدالت برای قربانیان درگیری ها در این کشور و تشکیل جبهه ای متحد علیه قاچاقچیان مواد مخدر بود.
گروه فارک که به عنوان شاخه نظامی حزب کمونیست کلمبیا فعالیت می کرد، در سال های 1964-1966 ایجاد شد.
گفته شده است، فارک در ابتدای کار تنها به مبارزات مسلحانه در قالب تاکتیک های چریکی می پرداخت اما، طی سال های دهه 1980 قاچاق مواد مخدر را نیز به فعالیت های خود افزود و رسما از حزب کمونیست کلمبیا جدا شد و 'حزب کمونیست در خفای کلمبیا ' را تأسیس کرد.
به رغم آنکه آمریکا و اتحادیه اروپا می گویند، فارک سازمان تروریستی است، این گروه خود را همچنان یک سازمان چریکی می داند.
فارک از سال 2013 وارد مذاکره با دولت شد.

منبع: ایرنا

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید