فولادسازی در همسایگی کانسارهای زغال‌سنگ و سنگ‌آهن | اتاق خبر
کد خبر: 367584
تاریخ انتشار: 6 شهریور 1395 - 13:27
کارخانه فولاد کویر دامغان پنجشنبه ۴ مرداد با ظرفیت تولید سالانه ۱۲۰هزار تن شمش فولاد در فاز نخست و با اشتغالزایی ۱۵۰نفر با حضور معاون اول رییس‌جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد.

اتاق خبر: اسحاق جهانگیری صبح پنجشنبه برای حضور در آیین افتتاح شرکت فولاد دامغان با همراهی محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت وارد این شهرستان شد و مورد استقبال فرماندار و امام جمعه دامغان قرار گرفت. جهانگیری و نعمت‌زاده با حضور در بخش مرکزی دامغان، شرکت فولاد این شهرستان را در زمینی به مساحت ۱۰۰هکتار و زیربنای ۵۰۳هزار مترمربع با ظرفیت تولید ۱۲۰هزار تن فولاد به‌صورت سالانه و اشتغال مستقیم ۱۵۰ نفر در فاز نخست افتتاح کردند. جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور همچنین در این مراسم بر حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت بر زنجیره فولاد از معادن سنگ‌آهن تا تولید شمش فولاد در این منطقه تاکید کرد.


نخستین پیام اقتصاد مقاومتی، پرهیز از خام‌فروشی است
 معاون اول رییس‌جمهوری در افتتاح این طرح فولادی اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که می‌تواند ایران را به پیشرفت برساند و کشور را از چالش‌های موجود عبور دهد. جهانگیری با تاکید بر لزوم افزایش تولید و سرمایه‌گذاری در کشور خاطرنشان کرد: برای تحقق این امر باید شرایطی فراهم شود تا سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی احساس کنند بستر مناسبی برای فعالیت آنها مهیا شده است. وی گفت: ما برای عبور از تنگناها و مشکلات کشور چاره‌ای جز اتکا به بخش خصوصی نداریم و باید بخش خصوصی محور و مدار اقتصاد کشور قرار گیرد و مسئولان و نظام بانکی نیز باید این شرایط را فراهم کنند. یکی از مهم‌ترین پیام‌های اقتصاد مقاومتی این است که خام‌فروشی نشود و تا حد امکان مواد خام به ارزش‌افزوده تبدیل شود. جهانگیری با اشاره به اینکه بخش خصوصی استعدادهای فراوانی دارد، عنوان کرد: یکی از مزیت‌های قابل توجهی که در کشور وجود دارد، منابع طبیعی مانند نفت و گاز و بخش معدن است. در کشور ما انواع معدن یافت می‌شود و ما می‌توانیم این مواد را به راحتی خام‌فروشی کنیم چراکه همواره بازار برای مواد خام وجود دارد، اما نخستین پیام اقتصاد مقاومتی این است که این مواد را خام نفروشیم؛ به‌ویژه فلزات که به نوعی مواد انرژی متراکم‌شده هستند.

درحقیقت انرژی، زمانی که در کنار سایر مواد معدنی قرار می‌گیرد، تبدیل به یک ماده باارزش می‌شود. معاون اول رییس‌جمهوری ادامه داد: کویر مرکزی ایران دارای ذخایر استثنایی است. ۴، ۳ معدن بزرگ در سطح بین‌المللی داریم که همگی در کویر مرکزی ایران واقع شده است. پس این احتمال وجود دارد که در این مناطق، معادن سنگ‌آهن دیگری نیز وجود داشته باشد. برخی ذخایر معدنی در کشور تا افغانستان ادامه‌دار هستند، اما ما هنوز واحدهای گندله‌سازی در کنار آنها ایجاد نکرده‌ایم و لزوم احداث این واحدهای گندله با فناوری روز احساس می‌شود. جهانگیری تاکید کرد: دوستان ما در وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه‌های مناسبی برای فولاد کشور در نظر گرفته‌اند؛ در دولت یازدهم این وزارتخانه تمرکز زیادی بر زنجیره فولاد دارد تا بتواند از سنگ‌آهن تا محصول نهایی را پوشش دهد، چراکه زنجیره فولاد در کشور پیوسته نیست و باید زنجیره کامل مورد حمایت قرار گیرد. البته بهتر است اگر کسی تولید شمش فولاد دارد، صاحب سنگ‌آهن نیز باشد، چراکه این موضوع برایش اطمینان‌بخش‌تر خواهد بود. در قانون نیز آمده است که اولویت تولید شمش به کسی داده شود که صاحب معدن باشد. جهانگیری در پایان استان سمنان را یکی از مهم‌ترین استان‌های دارای ذخایر معدنی توصیف کرد و از بخش خصوصی این استان برای سرمایه‌گذاری در مجتمع فولاد کویر دامغان قدردانی کرد.


آهن اسفنجی در کوره افقی دوار
در ادامه این مراسم، مهدی رنجبر مدیرعامل فولاد کویر دامغان نیز اظهار کرد: طرح فولاد دامغان دارای مجوز تولید ۳۰۰هزار تن آهن اسفنجی، شمش و محصولات فولادی است و امکانات زیربنایی برای تولید۵۰۰هزار تن فراهم شده است. رنجبر ادامه داد: نخستین واحدی که در زنجیره صنعت فولاد قرار دارد، واحد احیا است. واحد احیا در بخش مهندسی، ساخت و اجرا پیشرفت فیزیکی ۵۷درصدی داشته و در نیمه نخست سال ۹۶ شاهد بهره‌برداری آن خواهیم بود. در این واحد سعی شده از بهترین سازنده تجهیزات، ماشین‌آلات مورد نیاز خود را تامین کنیم. وی با اشاره به اینکه با راه‌اندازی این واحد شاهد اشتغالزایی ۱۵۰ نفر فقط در بخش احیا هستیم، ادامه داد: در این واحد از روش SL/RN استفاده خواهد شد که در آن آهن اسفنجی در کوره افقی دوار با شیب حدود ۵ درجه و با استفاده از زغال‌سنگ حرارتی به‌عنوان عامل حرارتی ذوب شده و فولاد تولید می‌شود. رنجبر تاکید کرد: این روش برای نخستین‌بار در کشور مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. در این روش می‌توان از انواع سوخت‌های جامد حتی زغال‌های باکیفیت پایین و ارزان استفاده کرد. ازجمله مزایای دیگر این روش، انعطاف‌پذیری روش تولید بسته به نوع مواد مصرفی آن، نیاز نداشتن به گاز طبیعی، امکان نصب چند خط تولید با گردش بهینه مواد، مصرف برق کمتر و تولید درصدی از برق مورد نیاز کارخانه در خود کارخانه اشاره کرد. مدیرعامل فولاد کویر دامغان ادامه داد: در این فناوری جدید به‌طرز چشمگیری می‌توان هزینه سرمایه‌گذاری را کاهش داد و معتقدم توسعه این روش در کشور می‌تواند الگوی مناسبی برای بخش خصوصی باشد. همچنین این روش می‌تواند به کاهش سنتی هزینه‌های فولاد کمک بزرگی کند. در کشورهای منطقه ۲۰میلیون تن سالانه به این روش فولاد تولید می‌کنند.

رنجبر در ادامه با اشاره به راه‌اندازی و افتتاح واحدهای بعدی بیان کرد: واحد بعدی که هم‌اکنون شاهد افتتاح آن هستیم، واحد ذوب و ریخته‌گری به روش ذوب با کوره القایی است. در این واحد از سطح ریخته‌گری اتوماتیک برای تولید شمش استفاده شده است. وی افزود: تجهیزات اصلی واحد ذوب و ریخته‌گری شامل کوره القایی ۲۵ تنی الکتروترم و ماشین ریخته‌گری پیوسته ۴خطه CCM کانکست است. ماشین ریخته‌گری مداوم کانکست موجود در فولاد کویر دامغان یکی از مجهزترین ماشین‌های ریخته‌گری چهارخطه در ایران به‌شمار می‌رود. مدیرعامل فولاد کویر دامغان خاطرنشان کرد: در این واحد سعی شده تا با استفاده از سیستم غبارگیری استانداردهای زست‌محیطی رعایت شود. در این واحد سالانه ۱۲۰هزار تن شمش تولید خواهد شد که تا ۳ ماه نخست سال آینده به ظرفیت ۳۰۰ هزار تن خواهیم رسید. هم‌اکنون در این واحد نزدیک به ۱۸۰نفر نیروی انسانی مشغول به‌کار شده‌اند. رنجبر ادامه داد: واحد بعدی که در حال طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی آن هستیم، واحد نبرد است که با شرکت‌های مطرح خارجی برای راه‌اندازی آن در حال مذاکره و پیگیری هستیم. احداث نیروگاه این کارخانه که برق مورد نیاز خطوط تولید را تامین می‌کند نیز در دست اقدام است که با توجه به محدودیت منابع انرژی و استفاده بهینه از آن، از گازهای خروجی واحد احیا برای تولید برق استفاده می‌شود.

وی با اشاره به واحدهای دیگر این مجتمع بیان کرد: واحد بعدی، واحد فرآوری قراضه است که به صورت سیستماتیک و اتوماتیک قراضه‌ها را بازیافت می‌کند. از واحدهای دیگر این مجتمع نیز واحدهای آبرسانی و برق‌رسانی است. مدیرعامل فولاد کویر دامغان در ادامه خاطرنشان کرد: شرکت فولاد کویر دامغان در حوزه معدن نیز وارد شده و بر معدن زغال‌سنگ و آهن تملیک کرده است. همچنین با شرکت‌های خارجی مطرح درباره پرعیارسازی و فرآوری سنگ‌آهن و انتقال دانش فنی قراردادهایی بسته است. رنجبر درباره امکانات زیربنایی این طرح عنوان کرد: امکانات زیربنایی این طرح تاکنون شامل ۱۲۰ هکتار زمین و برق ۲۱مگابایت است. برای آبرسانی نیز به دنبال تصفیه فاضلاب شهر هستیم. وی در پایان عنوان کرد: بخش خصوصی نیازمند حمایت و ارائه تسهیلات دولتی با نرخ بهره پایین است. خواسته بعدی ما نیز حمایت از طرح آبرسانی به استان سمنان است.


کارخانه‌ای با دو بخش نورد و احیا
در ادامه این مراسم فرماندار دامغان گفت: کارخانه فولاد دامغان در دو بخش ذوب و ریخته‌گری با افتتاح فاز دوم قادر است تولیدات خود را از ۱۲۰هزار تن در سال به ۳۰۰هزار تن افزایش داده و برای ۶۰۰ نفر اشتغالزایی داشته باشد. علی‌اصغر مجد تصریح کرد: این کارخانه با اعتبار ۲۵۰میلیارد تومان احداث و همزمان با سومین روز از هفته دولت و با حضور معاون اول رییس‌جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید