اولین قدم برای جذب سرمایه‌ خارجی، شفافیت در بنگاه‌هاست | اتاق خبر
کد خبر: 367691
تاریخ انتشار: 6 شهریور 1395 - 22:39
فریال مستوفی، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران، دوری از فساد و شفافیت در عملکرد اقتصادی بنگاه‌ها را از عوامل اصلی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی عنوان می‌کند.

اتاق خبر: شفافیت چه تاثیری بر عملکرد بنگاه‌های اقتصادی دارد؟ فریال مستوفی، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران، به پایگاه خبری اتاق ایران می‌گوید: «شفافیت در عملکرد از ارکان اصلی ارتقای بنگاه‌های اقتصادی دولتی و خصوصی است. باید هم بنگاه‌های خصوصی و هم بنگاه‌ها و سازمان‌های دولتی  عملکرد مالی و اطلاعاتی شفافی داشته باشند.»

مستوفی الزام و ضرورت  شفافیت را در بنگاه‌های اقتصادی دولتی و خود نهاد دولت بیشتر از بنگاه‌های خصوصی می‌داند. او معتقد است: «بنگاه‌های دولتی، و دولت با منافع و حقوق ملت سروکار دارد؛ وظیفه دولت حفظ حقوق شهروندان و همه آحاد مردم است؛ برای همین دولت به مراتب وظیفه سنگینی دارد و باید در برابر همه شهروندان پاسخگو باشد. دولت باید در همه ابعاد کار خود شفاف عمل کند؛ اگرچه ما در این موارد با موانع و نواقصی روبه‌‎‌رو هستیم.»

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می‌گوید: «عدم شفافیت زمینه اصلی پیدایش و رشد فساد است، در هر جامعه‌ای که شفافیت وجود نداشته باشد؛ اطلاعات در اختیار شهروندان قرار نگیرد و آزادی اطلاعات و آزادی رسانه‌ها نباشد فساد رشد می‌کندغ و فساد بزرگترین آسیب بنگاه‌های اقتصادی دولتی و خصوصی است.»

شفافیت عملکرد و شفافیت تصمیم‌گیری بر روند رشد و ارتقای بنگاه‌های اقتصادی تاثیرگذار است؛ مستوفی معتقد است: «برای سرمایه‌گذاری خارجی، شفافیت عامل بسیار مهم و تاثیرگذاری است. اگر بنگاه‌ها عملکرد شفافی داشته باشند طرف خارجی یا سرمایه‌گذار خارجی اطمینان بیشتری به همکاری خواهد داشت؛ سرمایه‌گذار باید از  نحوه بازگشت سرمایه خود مطمئن  باشد و این در گرو عملکرد روشن و شفاف است.»

او در پاسخ به چرایی موفقیت حداقلی در جذب سرمایه‌‌های خارجی در اقتصاد ایران می‌گوید: «صددرصد شاخص‌های ضدفساد و شفافیت عملکرد در جذب سرمایه‌گذاری تاثیرگذار است؛ ما نباید در این مورد شک کنیم. برای سرمایه‌گذاری در کشور هدف، سرمایه‌گذار به عوامل متعددی توجه دارد که یکی از این عوامل جدی و اصلی شفافیت و دوری از فساد در این کشورهاست.»

مستوفی معتقد است: «علاوه بر دوری از فساد، ثبات سیاسی و اقتصادی بهترین مشوق برای سرمایه‌گذاران خارجی است؛ به عبارتی چنانچه این دو شرط در کشور حاکم نشود،‌ سایر مشوق‌ها نیز تاثیری نخواهد داشت.»

منبع: اتاق ایران

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید