49 درصد زنان و 39 درصد مردان در ایران اضافه وزن دارند | اتاق خبر
کد خبر: 367740
تاریخ انتشار: 7 شهریور 1395 - 03:54
معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 49 درصد زنان و 39 درصد از مردان ایرانی دچار اضافه وزن هستند.

اتاق خبر: علیرضا سیاری این مطلب را روز شنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت در وزارت بهداشت برگزار شد بیان کرد.
وی با اشاره به اینکه ایران همانند کشورهایی چون آمریکای شمالی، استرالیا و اروپا دارای ناامنی غذایی زیر پنج درصد است، افزود: ایران دستاوردهای زیادی در بخش تغذیه به ویژه در حوزه کاهش سوء تغذیه، بهبود ریزمغذی ها و ناامنی غذایی به دست آورده است.
سیاری با بیان این که سران کشورها در سال 2000 دور یکدیگر جمع شدند و 15 هدف برای کاهش فقر، کاهش مرگ و میر و ارتقای سلامت در نظر گرفتند اظهارکرد: در سال 2015 تعهد دیگری تحت عنوان توسعه پایدار تا سال 2030 امضا کردند.
معاون بهداشتی وزیر بهداشت افزود: اولین شعارشان تحت عنوان اهداف هزاره سوم کاهش فقر بود و جمهوری اسلامی ایران در سال 2014 به وسیله گزارش سازمان فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحدو برنامه ی جهانی غذا) به علت موفقیت در کاهش فقر و سوء تغذیه جایزه گرفت.
وی توضیح داد: ناامنی غذایی از نظر به معنای گرسنگی نیست بلکه دریافت حداقل انرژی مورد نیاز در طی یک سال است که بر این اساس استرالیا، اروپا و آمریکای شمالی نیز از لحاظ ناامنی غذایی زیر پنج درصد هستند.
معاون بهداشتی وزارت بهداشت با تاکید بر این که مشکل اضافه وزن و چاقی در کشور داریم گفت: براساس مطالعه سبد تغذیه کشور میانگین مصرف کالری در ایران دو هزار و 644 کیلوکالری است و این در حالی است که میزان توصیه شده دو هزار و 381 کیلوکالری است.
سیاری گفت: این اضافه مصرف منجر به چاقی 49 درصد زنان و 39 درصد مردان شده است همچنین در کودکان 10 سال به بالا نیز چاقی رو به افزایش است و در مدت 10 سال دو برابر شده است.

 بهبود کیفیت و غنی سازی نان
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در خصوص اقدامات انجام شده برای بهبود کیفیت و غنی سازی نان اظهار کرد: از سال 1377 غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک به صورت آزمایشی در بوشهر آغاز شد و از سال 1386 در کارخانجات سراسر کشور آرد با این دو ریزمغذی غنی سازی می کنند و طی سه سال گذشته تمام نان های سنتی با این دو ماده غنی سازی شده اند.
زهرا عبدالهی افزود: سال گذشته اجرای آزمایشی اثربخشی 'ویتامین D' و 'روی' در نان انجام شد و امسال مقدمات اجرای برنامه غنی سازی آرد با این دو ماده آغاز می شود.
وی با اشاره به مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در خصوص بهبود کیفیت نان ادامه داد: در حال حاضر برای کاهش میزان نمک، حذف جوش شیرین و جوهر قند در نان اقدامات خوبی انجام می شود و با مصوبه این شورا افزایش میزان سبوس در آرد نیز در دستور کار قرار گرفته است.
به گفته عبدالهی با اجرای برنامه کاهش نمک در نان، سه گرم از نمک مصرفی مردم کاسته شده است و با اقدامات وزارت بهداشت نمک موجود در نان از 2.3 گرم به کمتر از یک درصد رسیده است.

 برنامه استاندارد نان اجرایی می شود
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: تفاهم نامه مشترکی با سازمان استاندارد برای استانداردسازی نان امضا شده و طبق این تفاهم نامه استانداردهای نان به صورت اجباری در تمام کشور اجرا می شود.
وی ادامه داد: براساس گزارشات رسیده هم اکنون در بسیاری از استان ها مصرف جوش شیرین به صفر رسیده است و در برخی نقاط همچنان از 20 تا 30 درصد جوش شیرین در نان ها استفاده می شود که با اجرای این برنامه استانداردسازی این رقم نیز حذف می شود.

 98 درصد مردم از ید کافی استفاده می کنند
در ادامه این نشست خبری عبدالهی از تقلب شرکت های تولید کننده نمک و استفاده نکردن ید در محصولات خود گفت: سال 92 و 93 این نگرانی به وجود آمد که ممکن است میزان ید نمک ها کافی نباشد و شاهد بازگشت بیماری گواتر در کشور باشیم به همین منظور در سال 93 در این مورد بازرسی کشوری انجام شد.
وی افزود: براساس بررسی ها تنها شش درصد نمک ها ید کافی ندارند و این یعنی بیش از 96 درصد مردم ید کافی دریافت می کنند و مشکلی وجود ندارد.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت درباره اقدامات وزارت بهداشت برای مکمل یاری مادران باردار با ید توضیح داد و گفت: مکمل یاری ید مادران باردار از سال گذشته آغاز شده و براساس آن از ماه چهارم بارداری تا سه ماه بعد از زایمان برای پیشگیری از کمبود ید، این مکمل ها به صورت رایگان در اختیار مادران قرار می گیرد.


 دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت
معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت گفت: طرح تحول با 7 برنامه و 8 پروژه شروع شد و از نیمه دوم سال 93 به اجرا درآمد.
وی ادامه داد: اولویت ما در این برنامه روستاها، حاشیه شهرها، شهرهای زیر 50 هزار نفر و همچنین توسعه و اصلاح برنامه پزشک خانواده فارس و مازندران بود.
سیاری افزود: یکی از مشکلات ما در روستاها کمبود پزشک عمومی در برنامه پزشک خانواده بود که با اجرایی شدن طرح تحول بهداشت از 4600 نفر به 6700 نفر رسید و 2500 واحد بهداشتی درمانی نیز به بهره برداری رسید و 2590 پروژه بهداشتی درمانی شهری و روستایی نیز در دست اقدام است.

اضافه شدن کارشناس تعذیه و سلامت روان به شبکه بهداشتی درمانی کشور
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به بازطراحی شبکه بهداشتی درمانی شهری در این طرح تحول نظام سلامت اشاره کرد و گفت: بخشی از این شبکه قبل از آغاز طرح تحول بهداشت منفعل و غیر فعال بود و پوشش جمعیتی نیز کامل نبود.
سیاری افزود: برای تکمیل مراقبت های اولیه در شبکه بهداشتی و درمانی شهری به ازای هر دو تا سه هزار نفر یک کارشناس مراقب سلامت پیش بینی کردیم و برای اولین بار 597 کارشناس تغذیه و 825 کارشناس سلامت روان به این شبکه افزوده شد.
وی افزود: تا کنون 45 میلیون نفر جمعیت شهری تحت پوشش نظام نوین خدمات شهری قرار گرفتند. جمع کل پایگاه های سلامت در شهر و حاشیه شهرها نیز به سه هزار و 664 مورد رسید. هر کدام از این پایگاه ها به طور متوسط به 12هزار و 500 نفر خدمت رسانی می کنند. طبق مدل مراقبت های اولیه نوین مراکز جامع سلامت نیز به ازای هر 20 تا 50 هزار نفر خدمت ارائه می دهند.

 کنترل بیماری های غیر واگیر
به گفته سیاری از دیگر اقدامات وزارت بهداشت در حوزه بهداشت و پیشگیری تدوین و ابلاغ برنامه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در ایران است.
وی با اشاره به این که امروز سلامت مردم از ناحیه بیماری های غیرواگیر به خطر افتاده است افزود: هشت عامل رفتاری و چهار عامل بیولوژیک منجر به 76 درصد مرگ و میرها و بروز بیماری های قلبی، آسم، سرطان و دیابت در کشور می شوند به همین منظور برای پیشگیری و کنترل این موارد، برای هر شهروند یک پرونده سلامت تشکیل شده است.
معاون بهداشتی وزارت بهداشت ادامه داد: طبق برنامه سازمان بهداشت جهانی باید 25 درصد این مرگ و میرها تا سال 2025 کاهش یابد. بر همین اساس برنامه پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر در ایران تدوین و ابلاغ شد.
به گفته وی تصحیح زیرساخت های این برنامه که همان بهبود وضعیت شبکه بهداشتی و درمانی کشور است در همین راستا انجام شد.
سیاری پرونده الکترونیک سلامت را یکی از زیرساخت های لازم در اجرای این برنامه عنوان کرد و گفت: تا کنون تمام استان ها اقدامات اولیه و آموزش های لازم در زمینه پرونده الکترونیک سلامت را انجام داده اند و بخشی از اطلاعات 41 میلیون و 500 هزار نفر از جمعیت شهری و روستایی در این سامانه وارد شده است و هر روز به این تعداد افزوده می شود.
وی افزود: استان های فارس، قم و اردبیل به ترتیب با 93، 91.4 و 87 درصد ورود اطلاعات در پرونده پیشرو هستند.

 برنامه ایراپن در چهار شهر اجرا می شود
معاون بهداشت وزارت بهداشت، اجرای برنامه «ایراپن» را از اهداف بلندمدت سازمان ملل متحد برای کاهش عوامل خطر در ایران عنوان کرد و اظهارکرد: کاهش نرخ اعتیاد، مرگ و میر ناشی از حوادث، روغن ترانس موجود در غذاها و همچنین بهبود وضعیت سلامت روان جزو برنامه های ما هستند.
وی افزود: برنامه «ایراپن» با مد نظر قرار دادن و بهبود این موارد و ارزیابی خطر در زمینه پیشگیری بیماری های دیابت، سرطان، آسم، بیماری های تنفسی و همچنین بیماری های قلبی برای جمعیت 30 تا 70 سال در چهار شهرستان نقده، شهرضا و مراغه در حال حاضر به صورت پایلوت اجرا می شود.
سیاری ادامه داد: غربالگری سرطان روده بزرگ، دهانه رحم و پستان توسط بهورزان در این برنامه مورد توجه قرار گرفته است.
وی از آمادگی وزارت بهداشت برای عملیاتی کردن برنامه «ایراپن» در سراسر کشور تا پایان دولت یازدهم خبر داد.

دریافت مالیات بر دخانیات از سال گذشته
سیاری با بیان این که از موفقیت های وزارت بهداشت تصویب مالیات بر دخانیات در سال 94 است گفت: با هدف کاهش مصرف سیگار که یکی از اولویت های ما در راستای اجرای برنامه جهانی سازمان بهداشت جهانی بود سال گذشته مصوب شد برای هر نخ سیگار وارداتی 500، سیگار مشترک 350 و سیگار تولید داخل 100 ریال مالیات دریافت شود.
وی تصریح کرد: طبق برنامه سازمان بهداشت جهانی تا سال 2025 باید 30 درصد از میزان مصرف دخانیات در کشور کاسته شود.

سیاست های جمعیتی وزارت بهداشت
در ادامه این نشست سیاری تشکیل و تحکیم خانواده، ترویج ازدواج سالم و پرهیز از تاخیر آن، برگزاری کارگاه آموزشی برای زوجین، توجه به سلامت مادر و کودک و زایمان طبیعی و ایمن را از اولویت های مهم این وزارتخانه عنوان کرد.
وی افزود: بر همین اساس بهبود وضعیت فرزندآوری، برنامه های متعددی در زمینه آموزش به زوجین داریم. همچنین با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و معاونت درمان در حوزه ناباروری نیز خدماتی را ارائه می کنیم.
به گفته وی، مراقبت از حاملگی های پر خطر و کاهش مرگ در سنین 30 تا 70 سال نیز بخشی از تعهدات وزارت بهداشت در حوزه سیاست های جمعیتی است.

 هفت میلیون دانش آموز فلوراید رایگان دریافت کردند
معاون بهداشتی وزارت بهداشت درباره فعالیت های این وزارتخانه برای کاهش هزینه در حوزه بهداشت دهان و دندان گفت: هفت میلیون دانش آموز در 60 هزار مدرسه شهری و روستایی وارنیش فلوراید رایگان دریافت کردند و یک هزار مرکز بهداشتی درمانی، یک هزار پایگاه یونیت سیار برای ارائه این خدمات در نظر گرفته شد.
وی ادامه داد: 700 دندانپزشک و 80 درصد مراکز روستایی برای ارائه خدمات رایگان دندانپزشکی و برای اجرای طرح تحول در نظر گرفته شد.

 کاهش فقر آهن در کشور
سیاری با بیان این که تنها 14 درصد زنان باردار به علت فقر آهن دچار کم خونی هستند گفت: این رقم در ایالات متحده آمریکا 17 درصد، استرالیا و آلمان 24 درصد و ترکیه 28 درصد است.
وی افزود: با اجرای غنی سازی آرد با آهن و اسیدفولیک در سال 1377 و همچنین طرح مکمل یاری شاهد کاهش فقر آهن در کشور بودیم و سعی کردیم هیچ واحد بهداشتی و درمانی در سراسر ایران مشکل کمبود مکمل نداشته باشد.
به گفته وی، به علت نرخ رو به رشد کمبود ویتامین دی در 10 سال گذشته در حال حاضر 22 میلیون نفر تحت پوشش برنامه مکمل یاری ویتامین دی هستند.

 ممنوعیت توزیع تنباکوهای معطر از مهرماه
سیاری در ادامه این نشست خبری از ابلاغ وزارت بهداشت به سازمان صنعت، معدن و تجارت در خصوص ممنوعیت توزیع تنباکوی معطر از مهرماه خبر داد و گفت: علیرغم تمام این تلاش ها این سازمان برای لغو و شکایت به دیوان عدالت اداری در در این باره تلاش می کند.
وی افزود: 20 درصد قلیان هایی که عرضه می شود تنباکو و 80 درصد آن را مواد صنعتی تشکیل می دهد که باعث تشدید خطر قلیان می شود.

وزارت بهداشت مخالف مصرف لبنیات سنتی
معاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی در ارتباط با مصرف لبنیات سنتی و همچنین نحوه نظارت بر آن، گفت: وزارت بهداشت مخالف مصرف لبنیات سنتی است و ترویج استفاده از لبنیات پاستوریزه و استریلیزه جزو سیاست های آن قرار دارد.

 برنامه پنجم استراتژیک ایدز اجرا می شود
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به هدف گذاری پنج ساله برای کاهش نرخ ابتلا، شیوع و همچنین انتقال بیماری ایدز گفت: طبق این استراتژی تا پنج سال آینده باید 90 درصد موارد مبتلا به ایدز شناسایی، 90 درصد آنها درمان و بعد از این درمان در 90 درصد آنها بیماری دیگر قابل انتقال نباشد. این برنامه در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی تصویب و ابلاغ شد.

منبع: ایرنا 

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید