برخی افراد و دستگاه‌ها برای برگزاری کنسرت مشکل‌تراشی می‌کنند | اتاق خبر
کد خبر: 368041
تاریخ انتشار: 8 شهریور 1395 - 08:57
یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان این که لغو این حجم از کنسرت‌ها در طول چهار دهه گذشته از انقلاب دور از ذهن است، گفت: اعطای مجوز از سوی وزارت ارشاد برای برگزاری کنسرت به اندازه‌ کافی کفایت می‌کند و دیگر نیازی به مجوز گرفتن دستگاه‌های دیگر برای برگزاری کن

اتاق خبر: طیبه سیاوشی در واکنش به پیشنهاد دادستان تهران، در مورد تعیین شروطی برای برگزاری کنسرت‌ها گفت: در حال حاضر بعد از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد هستیم که به جای تبدیل روند فعالیت‌های فرهنگی روز به روز شرایط تیره و تارتر می‌شود.

وی توضیح داد: طبیعتا وقتی کنسرتی مجوز وزارت ارشاد را دارد این مجوز برای تامین امنیت فضای کنسرت کفایت می‌کند. از این رو ورود دستگاه‌های دیگر تنها باعث طولانی شدن روند اخذ مجوز و بروکراتیک کردن آن می‌شود؛ به عبارتی دیگر نه تنها روند برگزاری کنسرت با این شروط تسهیل نمی‌شود بلکه شرایط سخت و پیچیده‌تر خواهد شد؛ حال این که ما می‌خواهیم مردم با حضور در فعالیت‌های فرهنگی به درجه‌ای از آرامش برسند.

این عضو فراکسیون زنان مجلس اظهار کرد: باید با گسترده‌تر کردن فعالیت‌های فرهنگی، مردم را به درجه‌ای از آرامش برسانید نه این که حضور آنها در این کنسرت‌ها و یا انجام فعالیت‌های فرهنگی را سخت‌تر کنیم. آن هم در شرایطی که کشور ما در وضعیت ملتهب خاورمیانه توانسته امنیت کامل را برقرار کند و طبیعتا تامین امنیت یک کنسرت کار سختی نیست.

سیاوشی با تاکید بر اینکه موسیقی و کنسرت بخش تفکیک ناپذیر فرهنگ کشور ماست گفت: ما می‌توانیم از موسیقی و کنسرت به عنوان دیپلماسی فرهنگی استفاده کنیم کاری که در عرصه‌ی ورزش به خوبی انجام شده و توانسته‌ایم از آن نتیجه بگیریم. می‌توان با استفاده از موسیقی بخصوص در حوزه‌ی موسیقی سنتی این راه را به صورت موفقیت آمیز طی کنیم.

وی با انتقاد از برخوردهای نادرست با موسیقی بخصوص موسیقی سنتی گفت: کسانی که موسیقی بخصوص موسیقی سنتی را دنبال می‌کنند خودشان را وقف این فعالیت‌ها کرده‌اند؛ به نظرم باید روند برای فعالیت این افراد تسهیل شود نه این که پیچیدگی‌هایی به آن اضافه شود.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به تذکر حدود 30 نماینده به وزیر ارشاد در مورد اظهارات مربوط به برگزاری کنسرت در مشهد گفت: به نظرم آقای جنتی با این اظهارات به نوعی عقب نشینی کرده است؛ آن هم در شرایطی که باید می‌ایستاد و از موسیقی و کنسرت دفاع می‌کرد. این اظهارات تبعات بدی را به دنبال داشته  که روند اجرای کنسرت حتی در موسیقی سنتی را با مشکل مواجه کرده است.

سیاوشی با تاکید بر این که برگزاری کنسرت باید به موضوعی آرام بخش برای جامعه تبدیل شود گفت: متاسفانه در حال حاضر کنسرت به عاملی التهابی برای جامعه تبدیل شده که دائم در فضای فرهنگی و عمومی جامعه روی آن بحث می‌شود به طوری که در طول چهار دهه گذشته از انقلاب هیچ گاه موسیقی با این مشکلات مواجه نشده بود.

وی با بیان این که برخی افراد و دستگاه‌ها برای برگزاری کنسرت مشکل تراشی می‌کنند گفت:‌ در این شرایط برخورد دولت و برخورد نظارتی مجلس می‌تواند موثر باشد. باید دولت و مجلس در کنار یکدیگر به گونه‌ای رفتار کنند که آرامش و امنیت را برای جامعه رقم زنند و مردم با خیال راحت در فعالیت‌های فرهنگی شرکت کنند؛ فعالیت‌هایی که فضای صلح آمیزتری را به کشور می‌دهد.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید