گوشی‌های هوشمند، ناجی رشد اقتصاد کره جنوبی | اتاق خبر
کد خبر: 368076
تاریخ انتشار: 8 شهریور 1395 - 14:09
بانک مرکزی کره جنوبی در گزارش خود از رشد منطقه‌ای این اقتصاد، بیان کرد که انتظار می‌رود اقتصاد این کشور در ماه‌های آینده به لطف خدمات و مصرف داخلی به‌صورت تدریجی بهبود یابد.

اتاق خبر: با توجه به ارزیابی‌ای که این بانک از ۱۶ دفتر منطقه‌ای خود دریافت کرده است، سرعت کلی رشداقتصادی در بسیاری از اقتصادهای منطقه‌ای در ماه ژوئیه و اوت سال جاری با کاهش مواجه شده بود. در این گزارش اضافه‌شده است که صادرات همچنان در رکود باقی خواهد ماند اما به‌تدریج بهبود خواهد یافت. درباره میزان تولید نیز پیش‌بینی می‌شود که تا حد زیادی در ماه‌های آینده این میزان در مقایسه با ماه‌های ژوئیه و اوت ثابت باقی بماند. بااین‌حال تولید گوشی‌های هوشمند و محصولات نیمه‌هادی در مناطق اطراف سئول و استان چونگ چئونگ افزایش خواهد یافت.

رشد در صنعت خدمات به دلیل بالا رفتن میزان گردشگران در این کشور محقق شده است و میزان این رشد اقتصادی بالاتر از برآوردهای قبلی بوده است چراکه در اکثر خرده‌فروشی‌های این کشور تخفیف‌های زیادی در ماه سپتامبر و اکتبر وجود خواهد داشت و بانک مرکزی کره جنوبی اعلام کرده  که بخشی از این طرح برای تحریک فعالیت‌های اقتصادی انجام‌گرفته است.

آن‌طور که در این گزارش آمده است، اقتصاد کره جنوبی در سال ۲۰۱۵ به یازدهمین اقتصاد بزرگ دنیا تبدیل‌شده است. بر اساس گزارش‌های بانک جهانی، تولید ناخالص داخلی کره جنوبی در سال ۲۰۱۵ در حدود ۱.۳۸ تریلیون دلار بوده است. تولید ناخالص داخلی شاخصی است که معمولاً برای مقایسه اندازه اقتصاد ملی یک کشور با دیگر کشورها مورداستفاده قرار می‌گیرد. رتبه‌بندی کره جنوبی در تولدی ناخالص داخلی در بین رتبه‌های ۱۱ تا ۱۲ در ابتدای سال‌های ۲۰۰۰ شناور بوده است و در سال ۲۰۰۵ نیز به دهمین اقتصاد بزرگ دنیا تبدیل شد اما بعد در سال ۲۰۰۸ سقوط به رتبه پانزدهم را تجربه کرد. از آن زمان رتبه این کشور به‌تدریج افزایش‌یافته است و تا سال ۲۰۱۴ کره جنوبی به سیزدهمین اقتصاد دنیا تبدیل شد.

افزایش رتبه کره جنوبی در صف اقتصادهای بزرگ دنیا در سال گذشته ناشی از انقباض اقتصادی در دو کشور بوده است. اولین کشور روسیه بود که دهمین اقتصاد بزرگ دنیا را داشت و دومین، استرالیا که در رتبه دوازدهم قرار داشت. صادرات مواد خام – محرک اصلی رشد اقتصادی این کشورها – به‌طور قابل‌توجهی در سال گذشته به دلیل کاهش قیمت‌ها، کاهش‌یافته است.

بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا بر اساس این رتبه‌بندی‌ها همچنان ایالات‌متحده آمریکا با تولید ناخالص داخلی ۱۷.۹۵ تریلیون دلار است که ۱۳ برابر اقتصاد کره جنوبی است. بعد از آمریکا نیز چین قرار دارد که ۱۰.۸۷ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی دارد. ژاپن با ۱۲ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی، آلمان با ۳.۳۶ تریلیون دلار و انگلستان با ۲.۸۵ تریلیون دلار در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید