رئیس جمعیت هلال احمر بر همکاری هرچه بیشتر با کمیته ملی یونسکو تاکید کرد | اتاق خبر
کد خبر: 368237
تاریخ انتشار: 9 شهریور 1395 - 11:06
رئیس جمعیت هلال احمر با اعلام آمادگی برای همکاری با کمیته ملی یونسکو در راستای اجرای پروژه های مشترک، بر ضرورت تشکیل کمیته کارشناسان دو نهاد، برنامه ریزی منسجم و مستمر برای عملیاتی کردن برنامه ها و اقدام متناسب و مبتنی بر دانش تاکید کرد.

اتاق خبر:سید امیرمحسن ضیائی روز دوشنبه در نشست با دبیرکل و کارشناسان کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به این که ارتباط میان کمیته ملی یونسکو و هلال احمر در حوزه های مختلف میسر است، گفت: ذخیره بسیاری از اطلاعات و دستورالعمل ها در دسترس کمیته ملی یونسکو است و هلال احمر هم زمینه های مهمی برای استفاده از این ذخایر غنی را دارد.
وی حوزه های آموزش، جوانان و موضوعات اجتماعی را از زمینه های همکاری میان دو طرف عنوان و اظهار کرد: جمعیت هلال احمر نهادی عملیاتی است و نیاز به حمایت های مغزافزاری و نرم افزاری دارد و از سویی اطلاعات موجود در کمیته ملی یونسکو باید به سمت جامعه هدایت و عملیاتی شود.

**افزایش تاب آوری در جامعه شعار 10 سال آینده هلال احمر
ضیائی با تاکید بر این که افزایش تاب آوری در جامعه شعار 10 سال آینده هلال احمر است، گفت: این افزایش در حوزه های مختلفی چون فیزیکی، فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی که به شدت ضریب آن در کشورمان پایین است، عملیاتی خواهد شد و در این زمینه افزایش تاب آوری اجتماعی از اهمیت بیشتری برای تاثیرگذاری عمیق در جامعه برخوردار است.
به گفته وی، بلایا اساسا در ادبیات بحران، جایی ندارد و آنچه اکنون به آن بلایا می گویند، در اصل نتیجه تهاجم انسانی به طبیعت و محیط زیست است و همه اینها در نتیجه به میزان آسیب پذیری و کاهش تاب آوری جوامع ارتباط دارد.

**اقدام بدون تفکر و دانش کافی؛ پیمودن راه باطل است
رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه باید با درک و مفاهمه بیشتر و بهره گیری از پروژه های کمیته ملی یونسکو زمینه های مشترک همکاری را تعیین کرد، گفت: هدف اصلی این است که جهانی، فکر؛ منطقه ای، عمل و امروز اقدامات را عملیاتی کنیم؛ چراکه اقدام بدون تفکر و دانش کافی؛ پیمودن راه باطل است .
وی افزود: آماده ایم تا در برنامه ای منسجم و مستمر کمیته تلفیقی را تشکیل داده و ضمن بررسی زمینه های همکاری، برنامه ها را تصویب و عملیاتی کنیم؛ رویکردها را تغییر داده و از عمل فوری و بدون فکر فاصله گرفته و به اقدام متناسب و مبتنی بر دانش و اطلاعات برسیم.

**ضرورت استخراج مفاهیم بشردوستی از فرهنگ غنی ملی و دینی کشور
ضیائی همچنین درباره ضرورت استخراج مفاهیم غنی بشردوستی از فرهنگ غنی ملی و دینی ایران اسلامی، اذعان کرد: بر این اساس آماده ایم تا در موضوع فرهنگ و میراث فرهنگی ایران با همکاری کمیته ملی یونسکو مفاهیم مرتبط با بشردوستی را که در ادبیات غنی کشور وجود دارد، جمع آوری کنیم؛ البته در این زمینه جمعیت گنجینه ای از خدمات هلال احمر در آموزه های قرآنی و دینی و پیشوایان معصوم را در اختیار دارد.

**فهرست پروژه های کمیته ملی یونسکو برای همکاری بیشتر در اختیار هلال احمر قرار می گیرد
سعدالله نصیری قیداری؛ دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو هم با اشاره به اینکه زمینه خوبی برای فعالیت های مشترک با هلال احمر در حوزه های آموزش، جوانان و امور اجتماعی و حتی ارتباطات و رسانه و علوم طبیعی وجود دارد، عنوان کرد: تمامی کشورها بر اساس برنامه توسعه پایدار سازمان ملل موظفند هماهنگ با جامعه ملل اقدامات موثری را در حوزه افزایش توانمندی جامعه و شهرهای تاب آور و پایدار انجام دهند و در این زمینه می توان همکاری مناسبی با هلال احمر داشت.
وی با بیان اینکه فهرست پروژه های کمیته ملی یونسکو برای همکاری بیشتر در اختیار هلال احمر قرار خواهد گرفت، تصریح کرد: در این زمینه پیشنهاد می شود تا با تشکیل کمیته تلفیق نحوه اجرای برنامه ها هر سه تا چهار ماه پیگیری و همکاری های لازم اجرایی شود.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با ارائه پیشنهاد اختصاص جایزه ای در یونسکو برای فعالیت های مرتبط با هلال احمر، افزود: از این طریق افراد فعال در حوزه های فعالیت های هلال احمر برای پیشبرد این اهداف بیش از پیش تشویق خواهند شد.
وی همچنین با اشاره به اینکه گروه آموزش کمیته ملی یونسکو پیگیر تحقق چهارمین هدف توسعه پایدار (آموزش همگانی و فراگیر) است، خاطرنشان کرد: سند ملی چهارمین هدف توسعه پایدار(آموزش همگانی و فراگیر) در دست تنظیم است و آسیب شناسی های آموزش با توجه به اجرای برنامه در سال های گذشته انجام و مقرر شده تا در آموزش همگانی، نگاهی فرابخشی داشت؛ بر این اساس می توان در حوزه آموزش با همکاری کارشناسان هلال احمر وارد عمل شده و در این زمینه از توان رسانه ملی نیز بهره لازم را ببریم.

**تاکید بر پرهیز از موازی کاری و هماهنگی با نهادهای بین المللی
سید حمید جمال الدینی؛ معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر هم در این نشست با یادآوری اینکه در حوزه فعالیت های اجتماعی و پیشگیری از حوادث چندین نهاد و بخش های مختلفی در کشور فعال هستند، تاکید کرد: باید در اجرای برنامه ها از موازی کاری پرهیز کرد تا کارهایی کسان با روکش های متفاوت و محتوای یکسان عرضه نکرده و در بخش های مهم ظرفیت های خود را از دست ندهیم.
وی همچنین بر هماهنگی با نهادهای بین المللی که وظایف مشترکی دارند و تقسیم وظایف با آنها تاکید کرد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید