قرآن کریم مستحکم ترین راه و روش را به انسان می‌آموزد | اتاق خبر
کد خبر: 369160
تاریخ انتشار: 15 شهریور 1395 - 09:05
معاون فرهنگی قوه قضائیه:
معاون فرهنگی قوه قضائیه گفت: قرآن کریم مستحکم ترین راه و روش را به انسان می آموزد و به افرادی که اعمال نیک و عمل صالح دارند بشارت می دهد.

اتاق خبر: حجت‌الاسلام صادقی در مراسم مسابقات قرآن کریم در قوه قضاییه با تاکید بر اینکه قرآن کریم هدایت کننده است، گفت: قرآن کریم مستحکم ترین راه و روش را به انسان می آموزد و به افرادی که اعمال نیک و عمل صالح دارند بشارت می دهد. عقل پیامبر راهبر ماست و نوری است از طرف خداوند متعال که به وسیله آن ضلالت را از هدایت می توان شناخت. گاه ممکن است خرافات جای دین را بگیرد که با عقل باید آن را تشخیص داد.

معاون فرهنگی قوه قضائیه در باب تکریم عقل در دین مبین اسلام افزود: پس باید در مرحله اول به وسیله عقل امام حق را از ناحق شناخت. آدمی قبل از اقتدا به امام باید بفهمد که آن امام، امام هدایت است. باید از آن دشمن پیامبر را جدا سازد و در آن زمان باید معاویه را از امیرالمومنین علی (ع) شناخت.

وی با اشاره به روایتی از امیر مومنان مبنی بر منع نفاق و دورویی تصریح کرد: انسان باید ضلالت را از امام هدایت جدا سازد و بشناسد. باید حق را از آنان که به دشمنان اسلام خدمت می کنند شناخت. گام بعدی آن است که از قرآن و هدایت های ائمه توسل بجوییم، آن عقل اولیه که ما را به محضر پیامبران می رساند یک سهم اولیه است، ولی این سرمایه نباید دست نخورده باقی بماند. باید آن را با قرآن باور کنیم، این قرآن آدمی را به سمت امور قوی، رهبری می کند.

صادقی با تاکید بر اینکه قرآن برای راهنمایی بشر است، خاطرنشان کرد: ما عقل را قاضی خوبی می دانیم که به وسیله آن راه هدایت را از ضلالت تشخیص دهیم، ولی پس از این شناخت باید گفت من باز هم باید به عقل خود اکتفا کنم؟ خیر، آنجا باید عقل را در اختیار معلمان هدایت قرار داد، کار معلمی این است که باعث شکوفایی شود.

معاون قوه قضائیه با اشاره به اینکه کار انبیاء پراکنده کردن گنجینه‌ها است، تصریح کرد: عقل بشر یک گنجینه بزرگ است و کار قرآن و اهل بیت آن است که این گنجینه را بیرون آورند. انبیاء به عقول بشر رشد می دهند. بر خلاف کسانی که می گویند عقل بشر کاملا مستقل است که ما این را قبول نداریم. یعنی آنها معتقدند که دین را با عقل ناقص خود تفسیر کنیم در حالی که عقل بشر محدود مستقل است. دین بر آن است که همین عقل ناقص را تعلیم دهد. اگر این تعلیم انجام نشود عقل رشد نخواهد کرد. عقل ما را به ساحت دین می رساند ولی در برابر آن هدایت از سوی خدا و اهل بیت وحی باید عقل را به آنها بسپاریم تا رشد پیدا کند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه در پایان با تاکید بر اینکه فرهنگ تشیع نه عقل گرایی افراطی معتزلی و نه نقل گرایی اشعری است، بلکه بر اعتدال عقلانی تاکید دارد، گفت: دیروز افراط و تفریط بوده، امروز هم هست که نماد این افراطی گری ها همان طالبان و داعش هستند؛ این افراط و تفریط ها هم عقل و هم نقل را خراب می کند.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید