دفاع ترزا می از تعویق پروژه ساخت نیروگاه هسته‌ای با مشارکت چین | اتاق خبر
کد خبر: 369166
تاریخ انتشار: 15 شهریور 1395 - 09:47
نخست‌وزیر بریتانیا پس از ورود به چین برای حضور در اجلاس گروه 20 از تصمیم خود در به تعویق انداختن توافق ساخت نیروگاه انرژی هسته ای که بخشی از بودجه آن از سوی چین تامین می شود، دفاع کرد؛ این تصمیم موجب تنش هایی دیپلماتیک بین دو کشور شده است.

اتاق خبر: در ماه ژوییه، ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا با به تعویق انداختن پروژه 24 میلیارد دلاری ساخت نخستین نیروگاه انرژی هسته‌ای بریتانیا پس از چند دهه از سوی شرکت فرانسوی EDF و با کمک 8 میلیارد دلاری چین، مقامات چینی را ناراحت کرد.

این تصمیم ترزا می که در ماه ژوییه در پی رای مردم بریتانیا در ترک اتحادیه اروپا قدرت را به دست گرفت و سرمایه‌گذاران را شگفت‌زده کرد و درباره این که آیا او از چین به عنوان منبع اصلی سرمایه‌گذاری زیرساختی استقبال خواهد کرد یا نه تردیدهایی را به وجود آورد.

وی پیش از سفر به هانگژو برای حضور در اجلاس G20 که شامل دیدار با شی جینپینگ، رییس‌جمهور چین نیز می‌شود به خبرنگاران گفت: من که فقط وارد نشدم که بگویم قصد دارم این تصمیم را بگیرم. در واقع من به مدارک نگاه کردم آن‌ها را بررسی کردم، مشورت گرفتم و بعد تصمیم گیری کردم.

انتظار می‌رود تصمیم نهایی در ماه جاری اتخاذ شود.

گزارش می‌شود که ترزا می نسبت به مخاطرات امنیت ملی احتمالی ارائه مجور به چین در سرمایه‌گذاری در پروژه‌های هسته‌ای نگران است.

ترزا می در پاسخ به این پرسش که آیا به چین اعتماد دارد گفت: البته ما روابطی با آن‌ها داریم و با آن‌ها همکاری می‌کنیم آنچه که من قصد دارم انجام دهم، تکیه کردن بر آن روابط است.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید