رضایت مردم از کیفیت اتوبوس‌های اسکانیا بیشتر از سایر برندهاست | اتاق خبر
کد خبر: 370120
تاریخ انتشار: 20 شهریور 1395 - 15:59
برخی مدل‌های اتوبوس‌های اسکانیا مجهز به مانیتور در پشت صندلی‌های خود است که به شدت مورد استقبال مسافران قرار گرفته است.

اتاق خبر: عضو هیأت مدیره شرکت سیر و سفر و رویال سفر رشت با اشاره به این که برخی مدل‌های اتوبوس‌های اسکانیا مجهز به مانیتور در پشت صندلی‌های خود است افزود: این اتوبوس‌ها به شدت مورد استقبال مسافران قرار گرفته و اغلب آنها ترجیح می‌دهند از این اتوبوس‌ها استفاده کنند.

فرشید یوسفی افزود: مشکل آنجاست که متأسفانه تکنولوژی موجود در این اتوبوس‌ها مردم را به استفاده از دیگر اتوبوس‌ها بی‌میل کرده و این موضوع برای ما مشکل‌ساز شده است!

متن کامل این گفت‌وگو در ذیل آمده است:

خودتان و شرکت‌های سیر و سفر و رویال سفر رشت را معرفی کنید.

من از اعضای هیأت مدیره این شرکت‌ها هستم و سالیان طولانی است در این بخش به مردم و مسافران خدمت می‌کنم. در کنار بنده هم آقایان ابراهیم‌ عزیز ابدی و مهرداد دانشفر هستند که همگی در تلاشیم به نحوی مطلوب شرایط را برای مسافرت هموطنان خود تسهیل کنیم.

شرایط حمل و نقل مسافری در شهرستان رشت چگونه است؟

واقعیت این است که مردم شهر رشت و به طور کلی شهرهای شمالی آدم‌های دوستدار رفاه و خوش‌سفری‌اند، بر همین اساس همیشه به دنبال بهترین‌ها هستند و این ویژگی، کارِ ما را برای ارایه سرویس مطلوب به آنها قدری سخت می‌کند. تا پیش از تحریم‌ها همه چیز خوب بود اما تحریم‌ها در چند سال گذشته و تولیدات زیاد خودروهای سواری در داخل قدری فعالیت صنف ما را با رکود مواجه کرد و همین عامل تا حدودی بر اقتصاد اتوبوس‌داری هم تأثیر منفی گذاشت. علاوه‌براین، تحریم‌ها اجازه به‌روزرسانی ناوگان حمل و نقل اتوبوسی را هم مختل کرد و همه این عوامل باعث شد این صنعت نتواند خود را همسو با دنیا پیش ببرد. البته حتی در زمان تحریم‌ها هم اتوبوس‌سازانی مثل عقاب افشان با همه سختی‌ها اجازه ندادند این روند پیشرفت و توسعه تکنولوژی در داخل کشور از بین برود.

سیاستگذاران صنعت حمل و نقل چقدر در بروز این رکود نسبی تأثیرگذار بودند؟

طبیعی است که در چنین شرایطی نقش دولت و سیاستگذاران خیلی مهم است. من مثالی می‌زنم. امروز در کشور ما قانون درجه‌بندی اتوبوس‌ها به لحاظ کیفی اگرچه وجود دارد اما متأسفانه اجرا نمی‌شود. طبق این قانون قیمت بلیط‌ها برای مردم به نسبت کیفیت، سال ساخت و تکنولوژی استفاده شده در اتوبوس‌ها متغیر است؛ یعنی یک اتوبوس درسای اسکانیا مدل 94 به خاطر همه برتری‌هایی که به نسبت یک اتوبوس مثلاً تولید سال 84 دارد باید هزینه بلیط بیشتری هم دریافت کند، اما متأسفانه امروز می‌بینیم که در همین مسیر رشت به تهران یک اتوبوس 800 میلیون تومانی بابت بلیط هر نفر 24 هزار تومان دریافت می‌کند و یک اتوبوس 300 میلیونی هم همین مبلغ را از مشتری خود می‌گیرد. مطمئناً این‌ نوع نگاه اصلاً خوب نیست و آسیب‌ جدی به صنعت حمل و نقل مسافری می‌زند و به نظرم باید اصلاح شود.

شرکت‌های شما در هر 24 ساعت چند سرویس را به شهرهای مختلف اعزام می‌کنند؟

فکر می‌کنم در یک بازه 24 ساعته نزدیک به 30 تا 35 سرویس را در مجموع رفت و برگشت داشته باشیم که به مقصدهای تهران، شیراز، اراک و ... هستند.

چه تعداد از این اتوبوس‌ها از تولیدات شرکت عقاب افشان است؟

ما به طور مستقیم 7 دستگاه اسکانیا داریم که متعلق به دو نفر است، اما روزانه تعدادی هم از تهران به رشت می‌آیند که تعداد آنها به نسبت حجم مسافران متغیر است.

فکر می‌کنید مالکان و راننده‌های اسکانیا چقدر از این اتوبوس‌ها رضایت دارند؟

به هر حال در اینکه اسکانیا به‌روزترین اتوبوس حال حاضر کشور است هیچ شکی نیست و کیفیت آن هم نیاز به تعریف ندارد. اما یک گله‌ای مالکان اسکانیا مطرح می‌کنند و آن هم در مورد شرایط گارانتی این اتوبوس‌هاست. من با چند مالک اسکانیا که صحبت کردم می‌گفتند زمانی که ما اتوبوس‌های خود را به تهران برای گارانتی می‌بریم مسؤولان خدمات پس از فروش تهران اتوبوس‌های ما را می‌برند و در غیاب ما سرویس‌های لازم را انجام می‌دهند. این کار باعث می‌شود گاهی برخی کارهای مدنظر ما توسط پرسنل فنی خدمات پس از فروش انجام نشود. البته بر اساس قاعده و به خاطر حساسیت کار، درست هم نیست همه مالکان بالای سر اتوبوس خود بایستند اما بعضاً این مالکان انتظار دارند وقتی اتوبوس خود را برای گارانتی می‌برند همه نکات آن مورد توجه قرار بگیرد. البته ناگفته نماند که عقاب افشان یکی از مطلوب‌ترین ارائه‌دهندگان خدمات پس از فروش در کشور است.

فرهنگ مسافران را در برخورد با اتوبوس‌های به‌روز اسکانیا چگونه می‌بینید؟

اتفاقاً این مورد هم یکی از مشکلات ماست. اخیراً برخی از مدل‌های اتوبوس‌های اسکانیا مجهز به مانیتور در پشت صندلی‌های خود است که به شدت مورد استقبال مسافران قرار گرفته و اغلب آنها ترجیح می‌دهند از این اتوبوس‌ها استفاده کنند. اما مشکل آنجاست که متأسفانه تکنولوژی موجود در این اتوبوس‌ها مردم را به استفاده از دیگر اتوبوس‌ها بی‌میل کرده و این موضوع برای ما مشکل‌ساز شده است! همچنین متأسفانه شرایط درآمدی مالکان اتوبوس‌ها هم به شکلی نیست که همه آنها بتوانند اتوبوس‌های خود را به‌روز کنند. فکر می‌کنم مسؤولان قدری در ترویج فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه عمومی کم‌کاری کرده‌اند که در چنین مواردی خودش را نشان می‌دهد.

چقدر در شرکت‌های سیر و سفر و رویال سفر سعی می‌کنید مسافران‌تان راضی باشند؟

من بدون اغراق می‌گویم سیروسفر و رویال سفر رشت بهترین شرکت‌های رشت و استان گیلان هستند. این را از هر مسؤول مربوطه‌ای در استان می‌توانید بپرسید. ما کاملاً در ارایه خدمات به‌روزیم. بلیط را اینترنتی می‌فروشیم، پذیرایی کامل می‌کنیم، رانندگان خوبی داریم و حتی برای کسانی که دوست داشته باشند بلیط‌هایشان را بعد از رزرو با پیک موتوری به در خانه‌های‌شان می‌فرستیم. ضمناً سعی می‌کنیم کمترین تأخیر را در اعزام اتوبوس‌ها داشته باشیم.

مردم چقدر از سفر با اتوبوس‌های اسکانیا استقبال می‌کنند؟

به هر حال با توجه به مشکلاتی که در انعکاس حوادث سال‌های اخیر پیش آمد و به نظر من اصلاً ربطی به شرکت تولیدکننده نداشت و به خاطر دستکاری‌های خودسرانه برخی مالکان بود، مسافران قدری ابهام و تردید داشتند که البته با گذشت زمان و بررسی‌های مسؤولان مرتبط، روشنگری‌های لازم در این زمینه صورت پذیرفت و اکنون شاهد آن هستیم که رضایت مردم از کیفیت اتوبوس‌های اسکانیا بیشتر از سایر برندها است

راننده‌ها هم از عملکرد شما رضایت دارند؟

ما و رانندگان در کنار هم هستیم و واقعاً تا جایی که بتوانیم شرایط کاری آنها را به شکلی مطلوب فراهم می‌کنیم. من نمی‌توانم از رفتارمان با راننده‌ها تعریف کنم. بهتر است خودتان بیایید و از آنها در مورد ما بپرسید. البته باید اشاره کنم ما در درون دو شرکت خود واحدی را درست کرده‌ایم که به طور تصادفی به مسافران‌مان بعد از پایان سفرشان زنگ می‌زنند و در مورد شرایط اتوبوس و راننده می‌پرسند. قطعاً اگر تخلفی صورت گرفته یا به مسافری بی‌احترامی شده باشد ما سریعاً با مسبب آن برخورد می‌کنیم

و سؤال پایانی هم درباره وضع جاده‌های کشور و مخصوصاً مسیر اتوبوس‌های شما است. شرایط را چطور می‌بینید؟

ما واقعاً به لحاظ زیرساخت راه‌ها در مسیر تهران به رشت مشکلی نداریم و تقریباً همه مسیر بزرگراه و آزادراه است. البته در دو نقطه مسیر منجیل به رودبار مشکلات کوچکی وجود دارد که در حال برطرف شدن است. مشکل اصلی ما در ایام تعطیل است که حجم مسافران به شمال کشور زیاد می‌شود. متأسفانه در همین تعطیلات عید فطر گذشته برخی اتوبوس‌های ما مسیر 4 ساعته را در 17 ساعت طی کردند.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید