مخالفت شورشیان سوریه با طرح آتش‌بس کری و لاوروف | اتاق خبر
کد خبر: 370131
تاریخ انتشار: 20 شهریور 1395 - 18:27
مخالفان سوریه طرح آتش‌بس وزرای خارجه روسیه و آمریکا را رد و اعلام کردند که این طرح تنها به بعد امنیتی و نظامی پرداخته و راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه ارائه نکرده است.

اتاق خبر: ریاض نعسان آغا، سخنگوی هیئت عالی مخالفان سوریه در مذاکرات صلح گفت: «طرف‌های سوری در این مذاکرات "حاضر غایب" بودند. توافقی که وزرای خارجه روسیه و آمریکا به آن دست یافته‌اند "جنگ علیه اهل تسنن در سوریه" است. این توافق مشروعیت بخشیدن به تخریب تمامی شهرهای سوریه به "بهانه" مبارزه با تروریسم است. در سایه عدم وجود طرحی برای محافظت از غیرنظامیان چگونه ممکن است تروریست‌ها را از بقیه مخالفان یا غیرنظامیان جدا کرد.»

وی افزود: "شرم‌آور" است که این طرح به حل سیاسی بحران سوریه و آینده بشار اسد(رئیس‌جمهور سوریه) نپرداخته است. "از بین بردن تروریسم با وجود نظام سوریه ممکن نیست؛ چرا که این نظام منبع تروریسم در سوریه است!" این طرح به در هم شکستن محاصره مناطق مخالفان و آزادی بازداشت شدگان و محافظت از غیرنظامیان نپرداخته است. این طرح شامل مکانیسم‌هایی برای مجازات نظام و شبه‌نظامیان وابسته به آن است اما در عین حال نیز تمامی کسانی که "ادعا" می‌شود تروریست هستند کشته می‌شوند.

این مسئول مخالف سوری گفت: مخالفان سوریه خواهان توقف فراگیر جنگ هستند و می‌خواهند تلاش‌های بین المللی به اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت و ایجاد اعتمادسازی برای رسیدن به راهکار سیاسی بحران کمک کنند.

منذر ماخوس، سخنگوی هیئت عالی مخالفان سوریه در مذاکرات نیز گفت: مخالفان همچنان منتظر دریافت اطلاعات مفصلی از سوی آمریکا هستند. آن‌ها خواهان توقف حملات علیه مناطق تحت سیطره مخالفان، لغو محاصره و رساندن کمک‌های بشردوستانه به تمامی مناطق و در رأس آن حلب هستند.

بسام جعاره، مخالف سوری نیز گفت که این توافق در "ظاهر" به مسئله انسانی تحت عنوان رساندن کمک‌ها و توقف درگیری‌ها مربوط است اما در حقیقت اعلام جنگ علیه مردم سوریه است.

وی گفت: اعلام جان کری، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه درباره هدف قرار دادن جبهه "فتح الشام" و داعش تنها سرپوشی برای هدف قرار دادن مردم سوریه است.

این اظهارات مخالفان سوریه در حالی مطرح شد که کری و لاوروف اعلام کرده بودند دولت و مخالفان سوریه با این طرح موافقند.

لاوروف و کری روز جمعه نشستی را در ژنو برگزار کرده و درباره برقراری آتش‌بس در سوریه به توافق رسیدند.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید