جزئیات طرح ساماندهی منابع کمیاب ملی | اتاق خبر
کد خبر: 370555
تاریخ انتشار: 23 شهریور 1395 - 00:32
مدیرکل سرویس های رادیویی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، طرح ساماندهی منابع کمیاب ملی از طریق مدیریت طیف فرکانس و شماره را به عنوان یکی از پروژه های تعریف شده در تحقق اقتصاد مقاومتی تشریح کرد.

به گزارش اتاق خبر عظیم فرد در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: طرح «سامان دهی منابع کمیاب ملی از قبیل طیف فرکانس و شماره» در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی محول شده است. 

وی اظهار داشت: برای انجام هر کار توسعه ای، نیازمند منابع هستیم و در بخش ارتباطات نیز منابع فرکانسی برای ارتباطات رادیویی و بی سیم نیاز است که این منابع به دلیل محدودیت، نیازمند ساماندهی هستند.

منابع فرکانسی برای اینترنت اشیاء تعریف می شود

وی با اشاره به اینکه هم اکنون شبکه های مخابراتی بی سیم از منابع فرکانس استفاده می کنند، گفت: به تدریج با افزایش ارتباطات دستگاه به دستگاه، این منابع فرکانسی باید برای سایر تجهیزات نیز تعریف شود و ارتباط گیری دستگاهها با امواج رادیویی از طریق این فرکانسها تنظیم شده و نظم داده شود.

مدیرکل سرویس های رادیویی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، افزود: این موارد را می توان در استفاده از دستگاههای رادیویی در رهگیری خودروها، حمل و نقل، در حوزه ابزارهای کنترل سلامت، موضوعات مربوط به کشاورزی، کنتورهای آب، برق و گاز، صنایع مختلف و کارخانه ها دید.

فرد با تاکید براینکه هم اکنون ارتباطات به سایر حوزه ها نیز نفوذ پیدا کرده و تنها مختص به شبکه های مخابراتی و موبایل نیست، افزود: این ارتباطات جدید با اختصاص منابع فرکانسی، الگوریتم های جدیدی در ارتباط افراد ایجاد می کند و ارتباطات انسان از ترمینال های دستی (گوشی موبایل) فراتر خواهد رفت.

وی یادآور شد: این دستگاهها برای ارتباطات پهنای باند زیادی اشغال نمی کنند و سخت افزار آن متفاوت از ارتباطات موبایل است.

این مقام مسئول در رگولاتوری با بیان اینکه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در چارچوب ملزومات این سرویسها، در حال تهیه مقرراتی برای این شبکه ها است، خاطرنشان کرد: دنیا به سمت اینترنت اشیا و اینترنت همه چیز (IOT و IOE ) در حال حرکت است. براین اساس ارتباطات ماشین به ماشین و دستگاه به دستگاه، نیازمند پردازش سریع با استفاده از نرم افزارهایی است که طیف فرکانس آنها متفاوت است.

تدوین مقررات برای استفاده از طیف فرکانس اشیا

وی ادامه داد: رگولاتوری در حال تدوین مقررات و شناسایی منابع برای ارتباط این دستگاهها، تضمین امنیت و رعایت حریم خصوصی آنها است.

فرد خاطرنشان کرد: باید بستری فراهم شود تا حجم عظیمی از ارتباطات در این مدل، راهیابی شود. پشتیبان این پروژه در وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات برای اجرای نسخه جدید آدرسهای اینترنتی ( IPV۶ )، شرکت ارتباطات زیرساخت زیرساخت و اپراتورها برای تامین پلتفرم آن است و از سوی دیگر باید مباحث حقوقی، بیمه ای، استاندارد و گمرک آن نیز تامین شود.

فضای فرکانسی و نامبرینگ منابع کمیاب ملی هستند

به گفته مدیرکل سرویس های رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، رفع تداخل فرکانسی، آماده سازی طیف فرکانس و تخصیص منابع کمیاب از جمله شماره (نامبرینگ) با توجه به محدودیت فضای فرکانسی و تعداد شماره ها، از مواردی است که در این طرح دیده شده است.

وی گفت: در این پروژه برای اجرای اقتصاد مقاومتی، ۲۰ زیرهدف تعیین شده که سازگار با برنامه ششم توسعه نیز هست و می تواند به ایجاد اشتغال، تحرک چرخه اقتصادی و تقویت اقتصاد دانش بنیان و کاهش هدررفت منابع منتهی شود.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید