قاچاق تجهیزات پزشکی در مراکز دولتی به صفر می‌رسد | اتاق خبر
کد خبر: 370635
تاریخ انتشار: 23 شهریور 1395 - 13:45
قاچاق در حوزه تجهیزات پزشکی در پی راه‌اندازی سایت جامع گمرکی و سامانه TTAC با کاهش همراه بوده است. در این باره رئیس انجمن صنفی تجهیزات بیهوشی و تنفسی معتقد است با راه‌اندازی سامانه جامع تجارت از مهرماه امسال قاچاق در حوزه تجهیزات پزشکی در مراکز دولتی به ص

اتاق خبر: میلاد بختیاری ، با بیان اینکه در گذشته قاچاق تجهیزات پزشکی وجود داشت، اظهار کرد: با توجه به راه‌اندازی سایت جامع گمرکی از سال گذشته، قاچاق در این حوزه کاهش پیدا کرد و پیش بینی می‌شود با راه‌اندازی سامانه جامع تجارت که جایگزین سامانه فعلی می‌شود. قاچاق تجهیزات پزشکی حداقل در مراکز دولتی به صفر برسد.

وی با بیان اینکه این سامانه متصل به وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک ایران است، ادامه داد: به این ترتیب کالایی که قرار است به کشور وارد شود از مبدا تا مقصد پله پله کنترل می‌شود.

رئیس انجمن صنفی تجهیزات بیهوشی و تنفسی افزود: به این ترتیب امکان قاچاق کالا در مراکز دولتی به صفر می‌رسد. چرا که مراکز دولتی ملزم هستند از کالاهای رسمی خرید کنند و در غیر این صورت پرداخت‌های آن‌ها به مشکل می‌خورد.

بختیاری با بیان اینکه سال گذشته سامانه پنجره فرامرزی گمرکی راه‌اندازی شد، اظهار کرد: پس از آن سازمان غذا و دارو سایت TTAC را ایجاد کرد و این سامانه متصل به سامانه گمرک شد اما مشکلاتی در آن وجود داشت و دارد به طوری که واردکننده ها در خصوص زمان ترخیص کالا به مشکل خوردند و به عبارتی دیگر روند ترخیص کالا کند شد.

به گفته وی با راه‌اندازی سامانه جدید از مهرماه قراراست همه اقدامات به صورت الکترونیکی انجام شده و تاجر بدون ملاقات حضوری با کارشناس اقدام به ترخیص کالای خود کند.

رئیس انجمن صنفی تجهیزات بیهوشی و تنفسی اضافه کرد: از سوی دیگر اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور از پاییز امسال ارائه مجوزهای ورود کالا را به دانشگاه‌های علوم پزشکی تفویض اختیار کرده است و به این ترتیب پرونده تاجر به جای یک کارشناس چندین کارشناس خواهد داشت.

بختیاری در عین حال تصریح کرد: این اداره کل باید ارتباطش را با انجمن‌های صنفی تنگانگ‌تر کند؛ چرا که این انجمن‌ها در بطن بازار هستند و اگر ما کار را به خود آن‌ها واگذار کنیم، هم تفویض اختیار کردیم و هم اختیار عمل را به خود بازار داده‌ایم.

به گفته وی زمانی که دولت می‌خواهد کنترل و سخت‌گیری‌هایی را به وجود آورد ممکن است شرایط مساعدی برای قاچاقچیان فراهم شده که ما اعتقاد داریم باید در نظر گرفتن این سخت‌گیری‌ها به خود انجمن‌های علمی و صنوف سپرده شود.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید