ثبت سفارش واردات آبزیان با ارز دولتی متوقف شد | اتاق خبر
کد خبر: 370815
تاریخ انتشار: 24 شهریور 1395 - 11:00
سال گذشته بالاترین میزان رکورد صادرات آبزیان به میزان 12 هزار و 500 تن زده شد که این میزان صادرات درآمد 300 میلیون دلاری را برای کشور به همراه داشت. با توجه به اینکه بر اساس آخرین آمار، در سال گذشته 12 هزار و 500 تن آبزیان صادر شده است .

اتاق خبر: علی اکبر خدایی-دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان آبزیان ایران، در رابطه با وضعیت صادرات در چهار ماهه اول سال بیان داشت: آخرین آمار صادرات از چهار ماهه اول سال است که 24 هزار تن صادرات را نشان می دهد که ارزش آن 62 میلیون و 300 هزار دلار است؛ این در حالی است که میزان صادرات درچهارماهه سال گذشته 18 هزار و 749 تن به ارزش 59 میلیون و 800 هزار دلار بوده است.

خدایی در ادامه گفت: بیشترین صادرات در حوزه انواع ماهیان بوده است؛ اما  پر ارزش‌ترین محصول نیز بعد از خاویار میگو بوده است، میزان صادرات انواع ماهیان 20 هزار تن است که این رقم در سال گذشته 15 هزار تن بوده است، از مجموع ارزش صادراتی چهار ماهه اول سال 53  میلیون دلار آن متعلق به انواع ماهیان است.

دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان آبزیان ایران تاکید کرد: در صادرات میگو با کاهش مواجه هستیم چراکه در ماه‌های اول سال تولید میگو نداریم و اگر میگویی از سال گذشته موجود باشد اقدام به صادرات می کنیم؛ اما از آنجایی که بخش قابل توجهی از میگو در سال گذشته صادر شد موجودی ابتدای دوره کم بوده است و به همین خاطر میزان صادرات کاهش یافته است.اما قطعا تولید در مجموع از سال گذشته افزایش خواهد یافت.

او در پاسخ به این سوال که آیا برنامه ای برای اعزام یک تیم تخصصی برای مذاکره با روسیه دارند یا خیر، بیان داشت: هیاتی به روسیه اعزام شده است و با توجه به اینکه نمایشگاه مواد غذایی روسیه نیز در حال برگزاری است این هیات در حال مذاکراتی هستند که اقدام خوبی نیز محسوب می شود.

خدایی در ادامه از حذف ارز مبادله ای برای آبزیان خبر داد و گفت: سازمان توسعه تجارت این ارز را قطع کرده، این کار بدون هماهنگی انجام شده است و وزارت جهاد کشاورزی و سازمان شیلات از این مساله بی اطلاع هستند؛ البته این خبر اعلام رسمی نشده است؛ اما زمانی که واردکنندگان برای ثبت سفارش مراجعه می کنند ثبت سفارش با ارز آزاد انجام می شود؛ اما با ارز مبادله ای اعلام می کنند که سیستم ها قادر به پاسخگویی نیستند و به نظر می رسد که این امر در راستای سیاست های تک نرخی شدن ارز صورت می گیرد؛ اما به این مساله توجه کنید که با این ارز دولتی ماهی هایی که برای تولید تن ماهی لازم است وارد کشور می شود؛ یعنی محصولاتی که بیشتر به سبد مصرفی افراد کم در آمد تعلق می گیرد و واردات با ارز آزاد موجب افزایش 30 درصدی قیمت این محصولات می شود و همچنین وضعیت تولید را در کارخانه ها تحت تاثیر قرار می دهد.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید