دی‌میستورا دور جدید مذاکرات سوریه را اواسط اکتبر کلید می‌زند | اتاق خبر
کد خبر: 371465
تاریخ انتشار: 28 شهریور 1395 - 17:23
الوطن سوریه:
یک روزنامه سوری با اشاره به اینکه وضعیت امداد رسانی به حلب هنوز بدون تغییر مانده است، از قصد دی میستورا برای برگزاری دور جدید مذاکرات مستقیم میان سوری‌ها از اواسط اکتبر خبر داد.

اتاق خبر: روزنامه الوطن سوریه درباره وضعیت بدون تغییر جاده کاستلو، مسیر امدادرسانی در شمال حلب نوشت، گروه‌های تروریستی و مسلح از عقب‌نشینی از اطراف این جاده خودداری می‌کنند، گروه تروریستی النصره نیز اجازه عبور کمک‌های بشردوستانه از این جاده را نمی‌دهد. دیگر گروه‌های مسلح در سوریه نیز با هدایت حامیان مالی و حامیان عربستانی،‌ قطری و ترکیه‌ای خود به طور کلی با این امدادرسانی‌ها مخالف هستند.

پیش‌تر استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه بدون در نظر گرفتن مخالفت گروه‌های تروریستی و مسلح سوریه با عبور کاروان‌های امدادی و با نادیده گرفتن تلاش‌های دمشق برای بازگشایی جاده کاستلو، دمشق را متهم کرد که اجازه ورود کاروان‌های حامل کمک‌های بشردوستانه را نمی‌دهد.

به نوشته این روزنامه شبه رسمی، دی میستورا قصد دارد در نشست آتی شورای امنیت در روز چهارشنبه، ازسرگیری گفتگوهای سوری-سوری در ژنو و تعیین تاریخی برای آن را خواستار شود، این در حالی است که الوطن از طریق برخی منابع نزدیک به دی میستورا اطلاع یافته که وی تمایل دارد دور جدید مذاکرات مستقیم را از اواسط اکتبر آتی با حضور هیات دولت دمشق، هیات مخالفان سوری در نشست‌های ریاض، مسکو، آستانه و قاهره و نیز هیات سازمان ملل آغاز کند.

اما این منابع در ادامه از دشواری‌هایی که دی میستورا در مسیر تحقق این امر با آنها مواجه است از جمله عدم آمادگی واشنگتن برای آغاز این گفتگوها در زمان کنونی، مخالفت هیات مخالفان ریاض با مشارکت در مذاکرات و نیز احتمال تعطیلی این مذاکرات با لغو توافق آتش‌بس آمریکا-روسیه سخن گفته ‌اند.

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید