بانک ها در پرداخت تسهیلات طرح های مصوب تولید تسریع کنند | اتاق خبر
کد خبر: 371499
تاریخ انتشار: 28 شهریور 1395 - 21:10
استاندار استان مرکزی گفت: بانک های عامل در استان باید در پرداخت تسهیلات مربوط به طرح های مصوب رونق تولید تسریع کنند و 127 پرونده های موجود در این بانک ها باید تا پایان شهریور پرداخت شود.

اتاق خبر:محمود زمانی قمی روز یکشنبه در نشست بررسی عملکرد بانک های استان مرکزی افزود: رویه نظام بانکی استان باید با سیاست های ستاد اقتصاد مقاومتی همخوان شود و راهبردهایی که در سطح کلان کشور مورد تاکید مقامات ارشد نظام است باید در حوزه بانک ها با جدیت عملیاتی شود.
وی بیان کرد: نشست های ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی از این پس ماهانه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان نماینده عالی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور تشکیل می شود و بانک ها باید در قبال عملکرد خود پاسخگویی مستقیم داشته باشند.
به گزارش ایرنا، استاندار استان مرکزی بیان کرد: رویه استان در پیگیری امور تولید در بخش صنعت، کشاروزی و خدمات ، سیاست های اثربخش تا حصول نتیجه است و هیچ گونه کندی و یا سنگ اندازی در این زمینه از سوی هیج بخش و مرجعی پذیرفته نیست.
زمانی قمی ادامه داد: عملکرد اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی استان باید به گونه ای باشد که صنعتگران، کشاورزان و فعالان حوزه اقتصاد استان همسویی و حمایت را در حل مشکلات و پیگیری امور احساس کنند.
زمانی قمی گفت: مسئولان استانی باید 15 روز قبل از برگزاری نشست اقتصاد مقاومتی، دستور کار این نشست را تهیه و برای وزیر صنعت، معدن و تجارت ارسال شود.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: 75 پرونده رد شده و 44 پرونده ارجاع نشده به بانک های عامل استان برای دریافت تسهیلات رونق تولید وجود دارد که نیاز است در روند ارزیابی مجدد و پرداخت تسهیلات قرار گیرند.
به گزارش ایرنا، ظفر افشون افزود: برخی از بانک های خصوصی علاقه مند به همکاری طرح های رونق تولید هستند که نیاز است حوزه صنعتی با فرصت سازی و مطالعات، پرونده بیشتری به این بخش اختصاص دهد.
وی ادامه داد: استان مرکزی با 3200 واحد صنعتی قطب صنعت کشور است و نیاز است که در پرداخت تسهیلات رونق تولید پیشتاز باشد و بازرسی های بیشتری در هزینه کرد این تسهیلات صورت پذیرد.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری مرکزی بیان کرد: منابع بانکی این استان کمتر از نیاز واحدهای صنعتی استان است و تنها چهار میلیارد و 500 میلیون ریال منابع به تسهیلات رونق تولید استان اختصاص یافته که باید از تمامی آن به نحو احسن استفاده شود.
مدیرکل اطلاعات استان مرکزی نیز در این نشست گفت: راهبرد کلان اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل مراحل مختلفی دارد که پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی برای رفع مشکل تولید و افزایش رونق اقتصادی گام مهمی از آن به شمار می رود.
وی افزود: همراهی بانک های عامل در مراحل مختلف پرداخت تسهیلات رونق تولید اهمیت ویژه ای دارد و می طلبد در این راستا مراقبت های لازم به منظور پیشگیری از افراط و تفریط و هدر رفت بیت المال به عمل آید تا این منابع در مسیر رونق اقتصادی و تولید هزینه شود.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز در این نشست گفت: 1451 متقاضی در این استان برای دریافت تسهیلات رونق تولید در سامانه بهین یاب ثبت نام کردند که از این میزان 552 تقاضا در زمینه سرمایه در گردش و 68 تقاضا در حوزه سرمایه ثابت صنعت و 701 تقاضا سرمایه در گردش و 130 تقاضا سرمایه ثابت در بخش جهاد کشاورزی به ثبت رسیده است.
به گزارش ایرنا، محمد رضا حاجی پور افزود: با ارزیابی های تخصصی، 481 واحد صنعتی برای سرمایه در گردش و ثابت و 36واحد در حوزه جهاد کشاورزی به کارگروه رونق تولید و ستاد تسهیل به سیستم بانکی معرفی شدند.
نماینده ویژه استاندار در ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی در این نشست گفت: استان مرکزی رتبه دوازدهم را در سهم تسهیلات رونق تولید و رتبه سیزدهم را در پرداخت منابع بانکی در این خصوص به خود اختصاص داده است.
مجید نیکی ملکی افزود: 950 میلیارد ریال تسهیلات تا کنون به واحدهای تولیدی استان پرداخت شده است و 64 طرح در مرحله پرداخت توسط بانک ها قرار دارد که در صورت تسریع نظام بانکی، رقم تسهیلات پرداختی رونق تولید استان به 1540میلیارد ریال افزایش می یابد.
وی ادامه داد: اصرار بانک ها به دریافت وثیقه سهل الوصول، ممانعت از ارزیابی مجدد ضمانت نامه واحدهای تولیدی و اجرا نشدن مصوبه دولت مبنی نادیده گرفتن بدهی های معوقه واحدهای تولیدی، از مهمترین مشکلات در تحقق تسهیلات رونق تولید است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی در این نشست گفت:4500 میلیارد ریال تسهیلات برای پرداخت به واحدهای تولیدی به استان اعلام شده که به این میزان حدود 180 میلیارد ریال یارانه سود تعلق می گیرد که این مهم به معنی ورود تسهیلات ارزان قیمت به استان است.
رقیه یادگاری افزود: پرداخت و ورود این تسهیلات ارزان قیمت به استان، ضمن اینکه برای واحدهای تولیدی تسهیل در پرداخت ایجاد می کند، از معوقه ها و بدهی واحدهای تولیدی به بانک ها نیز کاسته می شود که این مهم به سود بانک و مشتری است.
استان مرکزی دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور است که در تنوع محصولات تولیدی رتبه نخست را دارد.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید