مغفول ماندن اجرای قوانین مربوط به مناسب سازی، سبب بروز کاستی ها شده است | اتاق خبر
کد خبر: 371629
تاریخ انتشار: 29 شهریور 1395 - 13:24
معاون استاندار زنجان:
معاون عمرانی استاندار زنجان گفت: مغفول ماندن اجرای قوانین مربوط به مناسب سازی و محقق نشدن آن ها در گذشته، سبب بروز کاستی هایی در ساختمان ها و محیط های شهری در زمان حاضر شده است.

اتاق خبر: جواد رحمتی در جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی استان زنجان افزود: مناسب سازی موضوع امروز نیست بلکه از گذشته نیز آیین نامه ها و قوانینی در این رابطه تدوین و به مبادی ذیربط از جمله شهرداری ها و نظام مهندسی ساختمان ابلاغ شده است ولی متاسفانه در مرحله اجرا مغفول مانده است.
وی بر لزوم نظارت جدی و دقیق دستگاه های متولی امر نظارت بر فرایند مناسب سازی اشاره و ابراز امیدواری کرد، بعد از این، وقوع کاستی ها در امر مناسب سازی در سطح ساختمان های دولتی اتفاق نیفتد.
رحمتی به لزوم پیگیری دستگاه های اجرایی برای انجام مولفه های مناسب سازی اشاره و خاطرنشان کرد: لازم است دستگاه های دولتی با توجه به محدودیت اعتبارات، با اولویت بندی در انجام عملیات مناسب سازی، بخشی از نیازها را رفع کنند چرا که امکان رفع این کاستی ها در بازه زمانی کوتاه مدت یک یا 2 ساله وجود ندارد.
وی با بیان اینکه مناسب سازی فضای ساختمان های دولتی و عمومی برای تردد معلولان و سالمندان از ملزومات ضروری است، اظهار کرد: هم اکنون مولفه های مناسب سازی در ساختمان های جدید و در دست ساخت دستگاه های دولتی به دقت پیش بینی و اجرا می شود ولی پیرامون تکلیف هایی که از گذشته بر جا مانده، باید پیگیری ها و اصلاحات لازم برای مناسب سازی انجام گیرد.
رحمتی به برگزاری دوره های آموزشی ویژه مناسب سازی برای دست اندرکاران امر نظارت تاکید کرد و گفت: ارائه چنین آموزش هایی به عنوان یک کار پیشگیرانه می تواند در زمینه تامین نیازهای مناسب سازی و جلوگیری از نقض قوانین تاثیر قابل توجهی داشته باشد.
وی با بیان اینکه بعضی از کاستی های مناسب سازی به دلیل آگاه نبودن از ضوابط صورت می گیرد، افزود: برخی مولفه های مناسب سازی از جمله تسهیل برای تردد ویلچر و رفع موانع دسترسی ها می تواند بدون هزینه خاصی در زمان احداث و اجرای بناها اجرایی شود.

منبع: ایرنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید