بعضی‌ پاسخی برای حل مسئله اقتصاد ندارند، به نظامی‌ها گیر می‌دهند | اتاق خبر
کد خبر: 371706
تاریخ انتشار: 30 شهریور 1395 - 04:22
محسن رضایی:
فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره بعضی جوسازی‌ها پیرامون موضوع امنیت کشور گفت: روشن است که پارازیت‌هایی که در کار ما ارسال می‌شود جنبه‌های مختلفی دارد. بعضی از نظر اعتقادی با انقلاب و نیروهای نظام مشکل دارند و نمی‌توانند آرامش داشته باشند.

اتاق خبر: محسن رضایی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به سنت برگزاری همایش سراسری فرماندهان سپاه پاسداران گفت: در 26 شهریور سال 64 حضرت امام(ره) حکم تجهیز سپاه پاسداران به سه نیروی زمینی، هوایی و دریایی را صادر کردند که تا قبل از آن حتی با این‌که چند سال از جنگ گذشته بود چنین تشکیلاتی در سپاه وجود نداشت از آن تاریخ به بعد، در چنین روزی گردهمایی سالانه فرماندهان تشکیل می‌شود که در گذشته با حضور در محضر حضرت امام و اکنون با حضور در محضر مقام معظم رهبری برگزار می‌گردد که در این دیدار فرماندهان خطوط اصلی راهبردی یک سال آینده را از زبان امام‌شان می‌شنوند و برای دفاع و امنیت کشور در ماه‌های آینده، برنامه‌ریزی می‌کنند.

وی با اشاره به تاکید و توجه امام(ره) بر لزوم  بازسازی نیروهای مسلح گفت: در همان ایام حضرت امام(ره) در آخرین پیام خود که به این همایش صادر کردند، فرمودند که ما باید پس از جنگ بیشترین توجه‌مان را به بازسازی نیروهای مسلح و دفاع همه‌جانبه بگذاریم و بعد از جنگ باید برای برطرف کردن ضعف‌های نظامی همت کنیم. امروز هم مقام معظم رهبری بیشترین تاکیدشان بر امنیت بود. ایشان فرمودند زمانی‌که امنیت باشد مردم از خانه بیرون می‌آیند و در  آرامش و نشاط و شادابی می‌توانند به امور روزانه خود بپردازند ولی در کشوری که امنیت وجود نداشته باشد نه اقتصادش به‌راه است و نه علم و دانش و نه این‌که امنیت در خانواده‌ها وجود دارد.

وی با بیان این‌که «در جمهوری اسلامی، امنیت پایدار یکی از دستاوردهای انقلاب است که خودکفاست و متکی به قدرت‌های بین‌الملل نیست» ادامه داد: در حال حاضر اگر آمریکا قهر و ایران را از هواپیما و موشک محروم کند مشکلی نخواهیم داشت. این موضوع در حالیست که پیش از انقلاب آمریکا با تحریم سلاح‌های سبک شاهان ایران را تسلیم می‌کرد. چون تمام امنیت ایران پیش از انقلاب وابسته به قدرت‌های بین‌المللی بود، ولی در انقلاب تحول بزرگی صورت گرفته که کمتر به آن پرداخته می‌شود.

فرمانده سابق سپاه پاسداران با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در همایش سپاه پاسداران مبنی بر نقش موثر سپاه پاسداران در نظم منطقه گفت: ما امروز اولین و بزرگ‌ترین قدرت منطقه آسیای جنوب غربی هستیم و این قدرت چه در داخل و چه در بیرون حس می‌شود. امروز یک جمله به نقل از شورای راهبردی آمریکا، قرائت شد که سپاه پاسداران در نظم منطقه هم موثر است و دلیل آن، اقتدار و امنیت پایداری است که خودکفا هم هست. ما تجهیزات‌مان را خودمان می‌سازیم و سازمان‌دهی می‌کنیم و متکی بر دانش خودمان هستیم. این دانش را در دفاع مقدس تولید و به بیرون هم صادر کرده‌ایم. دلیل این‌که امروز چرا حزب‌الله سر پای خودش ایستاده، یا عدم موفقیت تکفیری ها ئر عراق به دلیل فنون و مهارت هایی است که ایران به آن‌جا صادر کرده است.

وی درباره حفظ جایگاه امنیت و ارتقا آن نیز گفت: امنیت متکی به چند عنصر است؛ اول ایمان است که نمونه آن را در شهادت‌طلبی و امروز در مدافعین حرم می‌بینیم. مسئله دوم فکر، خلاقیت و نوآوری است که در سپاه موج می‌زند. هیچ مانعی نمی‌تواند جلوی نیروهای انقلاب را بگیرد. سومین مسئله تجهیزات است که به هیچ وجه نباید در آن عقب بیفتیم. در کل باید در هر سه بعد تلاش کنیم. امروز در مقایسه با چند سال اخیر پرتاب موشک‌های ما بسیار دقیق شده و خطای آن به کمتر از چند متر رسیده است. دنیا متعجب است که ما در دو هزار کیلومتر، به خطای دو تا چهار متر رسیده‌ایم. در حال حاضر نیروهای ما به سمت کم‌تر کردن خطاها و با بردن کیفیت پرتاب رفته‌اند. بد نیست بدانید که هم‌زمان هزینه‌ها را کاهش دادیم و اکنون نسبت به چند سال اخیر موشک‌ها را با یک‌دهم قیمت قبل، تولید و نود درصد صرفه‌جویی کرده‌ایم.

وی با اشاره به سهیم بودن ارکان مختلف در امنیت کشور افرود: درست است که نیروهای مسلح در کانون امنیت هستند، اما امنیت دیگر مانند گذشته فقط سخت‌افزاری نیست، ابعاد مختلفی دارد. ابعاد فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، دفاعی و نظامی . امنیت ملی از چندین مولفه تشکیل می‌شود. به طور مثال انسجام ملی و متفاوت نبودن حرف‌ها، به امنیت ملی مرتبط است. هر وقت این خبرها در کشور زیاد می‌شود به یاد سال قبل از جنگ می‌افتم. در آن سال، دولت بازرگان اشتباهات بزرگ راهبردی مرتکب شد و قرارداد تسلیحاتی با آمریکا، ایتالیا، آلمان، انگلیس و فرانسه را با وجود این که بیشتر پول آن پرداخت شده بود لغو کرد. در آن زمان می‌گفتند سلاح برای چه می‌خواهیم؟ حتی مدت خدمت نظام‌وظیفه را نصف کردند و خسارت‌های زیادی را به بار آوردند. هر وقت این صداها را می‌شنوم می‌گویم نکند می‌خواهد جنگ بشود.

رضایی با بیان این‌که «تکرار تجربه‌های تاریخ نشانه خوبی نیست» گفت: بعضی وقت‌ها بیان این حرف‌ها ممکن است ناشی از اشتباه باشد یا برخی جو سازی‌ها. بعضی از مسئولان کشور بدون آن‌که بدانند در میدان دشمن بازی می‌‌کنند و دیر متوجه اشتباه خود می شوند.

وی در ادامه بر آماده بودن نیروهای مسلح تاکید کرد و گفت: یکی دیگر از مولفه‌های امنیت، آمادگی نیروهای مسلح است. آمادگی، پنجاه درصد موفقیت است. ما در چند سال اخیر، چند حمله به ایران را در نطفه خفه کرده‌ایم. بعد از جنگ، اسرائیلی‌ها سه بار قصد حمله به ایران را داشتند و حتی هواپیماهای‌شان را روی باند فرستادند. دوبار هم آمریکایی‌ها چنین قصدی داشتند. بوش در کتاب  خاطراتش نوشته که به پنتاگون دستور حمله به ایران را داده ولی افسران ارشد آمدند و مانع از حمله شدند. دو سال پیش چند نفر از کابینه نتانیاهو به‌هنگام خروج از کابینه، دستور حمله به ایران را افشا کردند.

وی ادامه داد: دکترین ما  بازدارندگی است و نمی‌‌خواهیم شاهد جنگ باشیم و اگر بخواهیم این اتفاق رخ ندهد باید خودمان را آماده نگهداریم و به دشمن نشان بدهیم که اگر حمله کنید، جان سالم به در نمی‌برید. رعب ایجاد کنیم. همین رعب، عامل بازدارندگی شده است. این امنیت به‌خاطر وحشت آن‌ها از عواقب حمله به ایران است. چرا می‌خواهیم به این رعب، آسیب وارد کنیم؟ ما می‌خواهیم جنگ نشود. دکترین ما بازدارنگی است. هر چه برد موشک‌های ما بیشتر شود، احتمال جنگ کمتر می‌شود. هر چه آمادگی و انسجام ما بیشتر باشد، امنیت‌مان بیشتر خواهد شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ناامن بودن کشور های اطراف ایران گفت: به کشورهای اطراف ما نگاه کنید که همه در آشوب هستند. حتی ترکیه که کمی امنیت داشت حوادث متعدد، از کودتا تا انفجارها و جنگ با کردها در استان‌های شرقی و جنوب شرقی، را پشت سر گذاشت و امنیت خود را از دست داد، پس ما اگر آماده نباشیم ایران هم مورد حملات دشمن قرار می گیرد و زندگی مردم مختل خواهد شد..

وی درباره بعضی جوسازی‌ها پیرامون موضوع امنیت کشور گفت:  روشن است که پارازیت‌هایی که در کار ما ارسال می‌شود جنبه‌های مختلفی دارد. بعضی از نظر اعتقادی با انقلاب و نیروهای نظام مشکل دارند و نمی‌توانند آرامش داشته باشند. بعضی‌ها به‌خاطر پاسخ نداشتن برای حل مسئله اقتصاد به نظامی‌ها گیر می‌دهند. نظامی‌ها و نیروهای انقلاب از اول انقلاب تاکنون کار بزرگی انجام داده‌ و مسئله اقتدار را حل کرده‌اند. چرا این‌ها اقتصاد را حل نمی‌کنند؟ تحریم‌های ما در مسائل نظامی بیشتر بوده یا در اقتصاد؟ چطور ما در اقتدار تبدیل به قدرت بزرگ شده‌ایم اما آقایان در اقتصاد که محدودیت‌های کمتری هم داشته، مشکل دارند؟ شما بروید مشکلات تورم و بی‌کاری و اقتصاد را حل کنید. چه کار به اقتدار دارید؟ اقتدار است که باعث شده شما امنیت داشته باشید، کار و تولید کنید. این‌که به نفع شما بوده است.

وی افزود: فکر می‌کنم این حرف‌ها، نوعی فرار به‌جلو به‌جای پاسخ به انتظارات مردم از مسئولان در اقتصاد است. چون نتوانسته‌اند بعد از برجام موفقیتی به‌دست آورند به موضوع موشک و اقتدار گریز می‌زنند. ما به این‌ها می‌گوییم اقتصاد ایران حل نخواهد شد مگر این‌که همان راهی را طی کنند که در اقتدار ما طی کرده‌ایم. راه‌های غلط، اقتصاد ایران را به سرو سامان نمی‌رساند. راهی که پیموده شده و تجاربش وجود دارد را پی گیرند. ما با دست خالی موانع را پشت سر گذاشتیم و با همین دست خالی خرمشهر را آزاد کردیم و همین باعث شد که وضع ما خیلی بهتر از دوران جنگ شود. دوستان ما راه را گم کرده‌اند و بعضی‌ها چون پاسخی به انتظارات مردم ندارند، به موضوع اقتدار و امنیت کشور گیر می‌دهند.

رضایی در پاسخ به این سوال که چرا بعضی از سیاسیون ما به این باور نرسیده‌اند که بی‌اعتمادی به دشمن یکی از عناصر قدرت نرم ایران است، گفت:  صد سال است که روشنفکران ما مرتکب اشتباه شده‌اند و فریب قدرت‌های بین‌المللی را می‌خورند. در مشروطه فریب انگلیس و در ملی شدن صنعت نفت فریب آمریکا را خوردند و دستاوردهاشان هدر رفت. مصدق، از دست انگلیس به آمریکا پناه برد در صورتی‌که آمریکا علیه او کودتا کرد. ما در انقلاب اسلامی اعتماد به انگلیس و آمریکا را کنار گذاشتیم و  این دندان را کشیدیم بیرون که به هیچ‌وجه به قدرت‌های بین‌المللی مانند آمریکا و انگلیس اعتماد نکنیم. هرگاه این کار را کردیم، پیشرفت کرده و هرگاه منتظر آن‌ها ماندیم، فرصت‌ها را از دست دادیم. اکنون ما در اداره کشور مشکل تردید را داریم. خیلی‌ها منتظرند تا آمریکا با ایران رابطه برقرارکند. برای همین کار نمی‌کنند و آن انرژی درونی و خودباوری را بروز نمی‌دهند. آسمان رویایی به‌نام ارتباط با آمریکا ترسیم کرده و وقت مردم و کشور را گرفته‌اند. بی‌اعتمادی به قدرت‌های بین‌الملل یک دستاورد تاریخی است که از مشروطه تا ملی شدن صنعت نفت بدست آمده است.

وی در ادامه با بیان خاطره‌ای به عدم اعتماد ایران به آمریکا پرداخت و گفت: در دولت سازندگی، آقای هاشمی به من گفت که آقای تورگوت اوزال، رئیس‌جمهور ترکیه، از آمریکا پیام آورده که اگر کمک کنید و گروگان‌های آمریکایی در لبنان آزاد شوند، آمریکا قول داده کاری می‌کند که ایرانی‌ها فکرش را هم نمی‌کنند؛ با این‌که ما نمی‌توانیم به حزب‌الله لبنان دستور دهیم یکی از دوستان را فرستادیم و به سختی حزب‌الله را قانع کردیم و گروگان‌ها آزاد شدند. بعد از آن هرچه به تورگوت اوزال گفتیم که آن قول ما کاری می‌کنیم‌ که ایرانی‌ها فکرش را نمی‌کنند چه شد؟ هیچ پاسخی نگرفتیم. آمریکایی‌ها بارها از جانب ما مورد آزمایش قرار گرفتند؛ لذا باید برگردیم و به خودمان تکیه کنیم . تجربه نشان داده ما هر چه از موضع قدرت، جلو برویم، آمریکایی‌ها ناچار می‌شوند راه را برای ما باز کنند.

وی درباره نتیجه تعامل در برجام گفت: در بحث برجام مشکل این است که بانک‌های بزرگ جهان با ما کار نمی‌کنند. سوئیفت باز هست اما وقتی بانک‌های بزرگ کار نمی‌کنند، بانک‌های کوچک هم به تیعیت از آن ها همکاری نمی‌کنند. یا در مورد پول‌هایی که در کشورهای مختلف داریم. ما در تبدیل پول‌هامان به دلار مشکل داریم. در انتقال و جابجایی مشکل داریم. بانک‌ها می‌گویند آمریکایی‌ها به ما گفته‌اند مراقب باشیم. آمریکایی‌ها در عمل بر خلاف برجام عمل می‌کنند. انتظارات مردم با برجام بالا رفت اما چیز دندان‌گیری برای کشور حاصل نشد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: البته حسن مذاکرات این بود که ایران در سطح بالای بین‌المللی با قدرت‌های جهانی پشت یک میز نشست. برای آمریکایی‌ها هم منافعی داشت. آن‌ها بین یک دو راهی گیر کرده بودند. آمریکایی‌ها یا باید عقب می‌آمدند یا باید به سمت جنگ پیش می‌رفتند. اوباما و کری، با مذاکرات آمریکا را از یک باتلاق نجات دادند. البته با این مذاکرات حریم امنیتی ما افزایش پیدا کرد. دنیا فهمید که آمریکا به خاطر نداشتن قدرت جنگ با ایران با ما مذاکره کرد. این نقطه مثبتی برای ما بود.

وی در مورد تلاش آمریکایی‌ها برای مذاکره مستقیم در مورد موضوعات دیگر منطقه‌ای با ایران گفت: ما در برجام هم با آمریکایی‌ها مذاکره مستقیم نداشتیم. آمریکایی‌ها می‌خواستند در برجام بقیه قدرت‌ها را حذف کنند و با ما مستقیم حرف بزنند. الان هم می‌خواهند در موضوع منطقه با ما مستقیم مذاکره کنند. منطقه مربوط به آمریکایی‌ها نیست که ما با آن‌ها صحبت بکنیم. در آینده ممکن است میز مذاکره با هشت تا ده قدرت جهانی شکل بگیرد. مثل این‌که روسیه وارد مذاکرات شده، این بحثی دیگر است. آمریکایی‌ها می‌خواهند خودشان مستقیم با ما مذاکره کنند. ما به آن‌ها بی‌اعتماد هستیم و مذاکره با آمریکا را قبول نداریم و به‌عنوان بازیگر و عنصر تاثیرگذار منطقه، قاعدتا در مذاکرات با کشورهای مرتبط شرکت می‌کنیم.

وی هدف آمریکا از مذاکره دوجانبه با ایران را متزلزل کردن پشتوانه مقاومت برشمرد و گفت: اولین هدف آمریکایی‌ها از مذاکره دوجانبه با ایران این است که می‌خواهند پشتوانه مقاومت را متزلزل کرده و قدرت رزمندگی را از نیروهای مقاومت بگیرند. می‌خواهند فرصت بدست آورند وقت‌گذرانی کنند. مگر الان در سوریه آتش‌بس نیست؟ دیروز آمریکایی‌ها از پشت به ارتش سوریه خنجر زدند. در منطقه دیر الزور و فرودگاه آن منطقه، به ارتش سوریه حمله کردند. دو هواپیمای آمریکایی اف 16 از اردن و دو بمب‌افکن ای10 از خاک ترکیه به سربازان و افسران حمله کردند و 85 کشته بر جای گذاشتند و بلافاصله داعش منطقه را گرفت. از دیروز ارتش سوریه با همکاری روسیه دنبال آزادسازی منطقه است. این نتیجه آتش‌بس و اعتماد به آمریکاست.

رضایی در ادامه با اشاره به نقش ایران در مسائل منطقه‌ای گفت: نقش ما کمک به مقاومت است و از هر کاری که بر اساس قوانین خودمان و بین‌الملل باشد دریغ نمی‌کنیم. کارهای مستشاری  و آموزشی کرده و جبهه مقاومت را حفظ می‌کنیم؛ چراکه ناامنی منطقه به ایران هم کشیده می‌شود. امنیت منطقه به هم پیوسته است. امنیت ایران از امنیت عراق و سوریه و خلیج فارس جدا شدنی نیست و باید این امنیت را در چارچوب توانایی‌های خودمان حفظ کنیم. ما پول زیادی نداریم اما دانش داریم و می‌توانیم کار مستشاری و آموزشی انجام دهیم تا ارتش سوریه، حمله و دفاع را یاد بگیرند و مناطق آزاد شده را حفظ کنند.

وی درباره تعبیر و تاکید رهبر معظم انقلاب در خصوص جنگ نامتقارن نیز گفت: در جنگ نامتقارن با توانایی‌هایی وارد می‌شوید که دشمن آن توانایی‌ها را ندارد. دشمن هر چه می‌خواهد داشته باشد، مهم این است که شما چیزی داشته باشید که او آن را ندارد. یک مثال، ایمان است. رزمندگان مومن، شب و روز نمی‌شناسند و برای دفاع از انقلاب و مردم از جانشان مایه می‌گذارند. حتی داعشی‌ها که در ساعات اولیه با شعارهای اسلامی جلو می‌آیند، تکیه‌گاه عمیقی ندارند. دوم، فکر و خلاقیت است. مسئله سوم سلاح‌هایی است که ما می‌سازیم. سلاح‌های خاص ما مانند قایق‌های تندرو در برابر ناوهای بزرگ آمریکایی، از نظر ظاهری کوچک هستند اما اگر از افسران دریایی آمریکا بپرسید که از ناوهای روسی می‌ترسید یا قایق‌های تندروی ایران، می‌گویند از این قایق‌های تند رو می‌ترسیم. این تجهیزات متناسب با جنگ خود ماست. این جنگ نامتقارن است.

وی خاطر نشان کرد: عربستان در سال 2014 چهارمین مصرف‌کننده و خریدار سلاح‌های نظامی بوده و در سال 2015 خریدهای نظامی‌اش از روسیه جلو زده و سوم شده است.  87 میلیارد دلار بسیار زیاد است.  ایران مگر چقدر پول برای مسائل نظامی‌اش می‌دهد؟ در تمام هشت سال جنگ، صد میلیارد درآمد داشتیم و حدود 22 میلیارد صرف جنگ شد. چیزی حدود 20 درصد بودجه ارزی کشور. بودجه نظامی ما قابل مقایسه با عربستان نیست. امارات بودجه نظامی‌اش از ما بیشتر است. انبوهی موشک و هواپیما خریده‌اند. حالا چه‌کار می‌خواهند بکنند؟ من فکر می‌کنم می‌خواهند آن‌ها را دو دستی به ما تحویل بدهند که ما تا پانرده سال تجهیز بشویم. اگر عربستان به ما حمله کند صدها هواپیما و توپ و تانک را از آن‌ها می‌گیریم. ما وقتی از جنگ با عراق بیرون آمدیم حدود هزار توپ و هشتصد تانک از ارتش عراق غنیمت گرفته بودیم. فکر می‌کنم  این تسلیحات هم ان‌شاءالله دست نیروهای انقلابی، حالا چه دست ما و چه دست نیروهای انقلابی که جای آل‌سعود می‌آیند، می‌افتد و علیه آمریکا  و اسرائیل به‌کار گرفته می‌شود.

منبع:ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید