باز هم اول مهر؛ بوی خوب مدرسه | اتاق خبر
کد خبر: 372144
تاریخ انتشار: 2 مهر 1395 - 16:13
مروری بر اقدامات آموزش و پرورش برای استقبال از ماه مهر
زنگ آغاز سال تحصیلی امسال در بیش از 105 هزار مدرسه به صدا در می‌آید.

اتاق خبر: وزارت آموزش و پرورش در سال تحصیلی که گذشت تلاش کرد در کنار انجام امور جاری اداره مدارس به سیاست‌هایی که از ابتدای دولت یازدهم سرلوحه کار خود قرار داده است جامه عمل بپوشاند. آغاز رتبه بندی معلمان، ارتقای فوق‌العاده شغل پرسنل آموزش و پرورش و برگزاری آزمون استخدام 5000 نفر در راستای بهسازی نیروی انسانی، تصویب برنامه درسی متوسطه دوم و سامانبخشی شاخه‌ها و رشته‌های جدید تحصیلی در شورای عالی آموزش و پرورش، استقرار پایه دهم در ساختار آموزشی 3-3-6، انجام هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در پایان کلاس نهم و تکمیل بخشی از پروژه‌های نیمه تمام مهمترین برنامه‌هایی بودند که در سال تحصیلی گذشته به اجرا درآمدند.

امسال چه تعداد دانش‌آموز  در مدارس ثبت نام شدند؟

وزیر آموزش و پرورش در آخرین اعلام رسمی از شمار دانش آموزان در سال جدید گفت: درحال حاضر بیش از 13  میلیون دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیل می‌کنند که هفت میلیون و 700 هزار نفر از آنها دبستانی هستند و امسال 200 هزار دانش آموز در مقایسه با سال گذشته به جمعیت دانش آموزی کشور اضافه شده است.

به گفته فانی، 700 هزار نوآموز در پیش دبستانی، هفت میلیون و 700 هزار نفر در دوره ابتدایی، 5 میلیون و 300 هزار نفر در متوسطه اول و متوسطه دوم و  73 هزار نفر در مدارس استثنایی در حدود 107 هزار واحد آموزشی با بیش از 947 هزار پرسنل فرهنگی سال تحصیلی جدید را آغاز می کنند.

وزارت آموزش و پرورش به منظور تامین کتب بیش از 13 میلیون دانش آموز، امور تهیه و چاپ کتب درسی را از سال گذشته آغاز و 134 میلیون جلد کتاب درسی را در بیش از 1000 عنوان تهیه و توزیع کرد که از این تعداد 140 عنوان کتاب جدیدالتالیف بودند. البته سازمان پژوهش پایان مهلت ثبت نام کتب درسی همچنان سایت فروش اینترنتی کتاب را برای دانش آموزان متوسطه باز گذاشته است تا آنها که موفق به تهیه کتاب‌های خود نشده‌اند بتوانند ثبت نام و کتب خود را از طریق پست تحویل بگیرند.

استقرار پایه دهم، ماموریت سخت آموزش و پرورش

استقرار ساختار جدید آموزشی «3-3-6» از سال تحصیلی 92-91 در نظام آموزشی کشور آغاز شد و دانش‌آموزان پایه پنجم ابتدایی به جای ورود به مقطع راهنمایی وارد کلاس ششم ابتدایی شدند تا اینکه روند تغییرات امسال به مقطع متوسطه دوم و پایه دهم رسید. از ششم بهمن ماه سال 94 بررسی و تصویب جدول برنامه درسی متوسطه دوم در شورای عالی آغاز و در نهایت شاخه نظری به رشته‌های «علوم تجربی»، «ریاضی»، «علوم انسانی و معارف اسلامی» تقسیم بندی شد و دروس جدیدی برای دبیرستانی‌ها به تصویب رسید که بر اساس آن دروس تفکر و سواد رسانه‌ای، انسان و محیط زیست، سلامت و بهداشت، مدیریت خانواده و سبک زندگی و درس هنر به جدول درسی مقاطع دهم، یازدهم و دوازدهم اضافه شد.

همچنین بر اساس مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش، زمان تحصیل هنرجویان در فنی و حرفه‌ای و کاردانش، سه ساله شد. بر این اساس از شروع سال تحصیلی جدید طول دوره آموزش در هر هفته به 40 ساعت می رسد و در مجموع می‌توان گفت  طی این سه سال، هنرآموزان 120 واحد برنامه درسی خواهند داشت که 42 واحد به آموزش‌های عمومی اختصاص می‌یابد و 78 واحد باقی مانده نیز به مهارت‌های تخصصی و فنی اختصاص می‌یابد و دروس کارگاه نوآوری و کارآفرینی و کاربرد فناوری‌های نوین و مدیریت تولید نیز از امسال در ردیف دروس شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کار دانش قرار می‌گیرد.

مسئولان وزارت آموزش و پرورش استقرار این پایه را سخت‌ترین ماموریت سال تحصیلی جدید دانسته‌اند. آنها پس از اجرای مصوبات شورای عالی اعم از آماده سازی محتوای جدید درسی و انجام هدایت تحصیلی، ساماندهی نیروی انسانی و برگزاری دوره های آموزشی برای معلمان پایه دهم را در تابستان جاری دنبال کردند و البته معاون وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که امسال برای جبران کمبود نیرو از طریق بکارگیری حق‌التدریس معلمان رسمی اقدام خواهند کرد. 

کلاف به هم پیچیده "هدایت تحصیلی" و نارضایتی دانش‌آموزان

آیین نامه هدایت تحصیلی دانش آموزان نیز در اوایل سال جاری به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسید و قرار شد تا دانش‌آموزان برای ورود به پایه دهم در انتهای پایه نهم انتخاب رشته کنند و ملاکهایی همچون نظر دانش‌آموز، نتایج آزمون‌های مشاوره‌ای، نتایج عملکرد تحصیلی و نمرات درسی، نظر والدین، نظر معلمان و نظر مشاور مدرسه به عنوان  عوامل موثر در انتخاب رشته تحصیلی دانش‌آموزان تعیین شد.

اما در ابتدای راه و تیرماه جاری موج اعتراضات خانواده‌ها درباره هدایت تحصیلی شروع شد و تجمعاتی در گوشه و کنار شکل گرفت.  به نظر می‌رسید توجیه و آماده سازی مسئولان و مشاوران مدارس و همچنین دانش آموزان و اولیای آنها برای انجام هدایت تحصیلی که یکی از مراحل سرنوشت ساز زندگی تحصیلی محسوب می‌شود به حد کفایت انجام نشده و دانش‌آموزان با نمرات بالا به رشته کاردانش و فنی و حرفه‌ای هدایت شدند. هرچند مسئولان آموزش و پرورش بارها اعلام کردند فشار و اجباری در انتخاب رشته دانش آموزان رخ نداده است، رئیس جمهور در گفت‌ و گوی خود با مردم از طریق رسانه ملی از این روند انتقاد و تاکید کرد که قرار نیست دانش آموزان به اجبار وارد رشته‌ای بشوند که تمایلی به آن ندارند.

وزارت آموزش و پرورش به منظور کاهش بار اعتراضات دانش آموزان جلسه‌ای  فوری تشکیل داد و مقرر شد وضعیت انتخاب رشته دانش آموزان ناراضی مورد بررسی مجدد قرار بگیرد و مشکلات حل شود. وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری اخیر خود بار دیگر به موضوع هدایت تحصیلی اشاره کرد و گفت: امسال برای نخستین بار در راستای استقرار نظام جدید، هدایت تحصیلی در پایان کلاس نهم انجام شد. از ابتدای سال تحصیلی گذشته نسبت به توجیه دانش آموزان و اولیاء اقدام کردیم اما مناسب و کافی نبود و با مشکلاتی مواجه شدیم، اما اکنون مشکلات حل شده است. هفته گذشته به مدیران آموزش و پرورش تاکید کردیم از ابتدای سال تحصیلی جاری نسبت به توجیه دانش آموزان، اولیاء و مشاوران پایه نهم اقدام کنند تا دیگر با مشکل روبرو نشویم.

وی افزود: بر اساس آخرین اطلاعات 766 هزار دانش آموز پایه دهم در سامانه سناد ثبت شده و هنوز اطلاعات 160 هزار دانش آموز وارد نشده است، با این حال تا کنون 12.65 درصد در رشته ریاضی، 32.48 درصد در رشته تجربی، 23.54 درصد در رشته انسانی، 0.5 درصد در رشته معارف، 17.41 درصد در رشته فنی و 13.37 درصد در رشته کاردانش ثبت نام شده‌اند.

نیروی انسانی، از استخدام تا ارتقای معیشت

تامین و بهسازی نیروی انسانی که از سیاست‌های 5 گانه فانی از ابتدای آغاز بکار دولت یازدهم است در سال گذشته نیز دنبال و برگزاری آزمون استخدام 5 هزار نیروی انسانی در تابستان انجام شد. هرچند ابعاد مختلف این آزمون از روند برگزاری گرفته تا تاخیر در اعلام نتایج و گزینش و نحوه پذیرش در دانشگاه فرهنگیان مورد گلایه داوطلبان بود و حاشیه‌هایی را رقم زد اما با شروع کلاس‌های آموزشی صدای اعتراض ها کاهش یافت و اکنون پذیرفته شدگانی که یکسال دوره دیده‌اند از اول مهرماه به مدارس می‌پیوندند.

 

امسال اولین گروه دانشجویان ورودی به دانشگاه فرهنگیان فارغ‌التحصیل و وارد مدارس می‌شوند

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امسال 26 هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان وارد مدارس می‌شوند، گفت: از این تعداد 13 هزار نفر در مقطع ابتدایی و متوسطه مشغول می‌شوند و 9000 نفری که در بهمن فارغ‌التحصیل می‌شوند نیز از ابتدای مهر ماه ما را همراهی می کنند. همچنین  4000 نفر نیز از محل آزمون استخدامی سال گذشته به ما می پیوندند.  دانشگاه فرهنگیان در سال جدید نیز 10 هزار نفر را از طریق کنکور سراسری پذیرش می‌کند و 10 هزار نفر دیگر از طریق آزمون استخدامی جذب خواهند شد که پس از طی دوره یکساله حرفه آموزی از مهر 96 وارد مدارس می‌شوند.

در کنار تامین نیروی انسانی که رکن مهم آموزش و پرورش است و با وجود خروج نیروهای بازنشسته در هرسال، ضرورت و اهمیت بالایی پیدا می‌کند، ارتقای معیشت معلمان و کارکنان فعلی آموزش و پرورش نیز حائز اهمیت بسیاری است. وزیر آموزش و پرورش که رشد میانگین حقوق فرهنگیان در دولت یازدهم را تا 85 درصد اعلام کرده است، اجرای طرح رتبه بندی معلمان را یکی از علل ارتقای حقوق معلمان می‌داند.

رتبه بندی معلمان در مهرماه سال گذشته کلید خورد و حقوق قریب به 800 هزار فرهنگی به طور میانگین تا 300 هزار تومان افزایش یافت. وزارت آموزش و پرورش امسال نیز فاز دوم رتبه بندی معلمان را اجرا می‌کند و پرونده‌های معلمانی که درخواست ارتقای رتبه دارند را بررسی خواهد کرد.

این وزارتخانه به منظور ترمیم حقوق پرسنل اداری خود نیز از اول فروردین ماه فوق‌العاده شغلی را به احکام پرسنل اضافه کرد که البته طبق گفته مدیرکل امور اداری آموزش و پرورش، درصد این افزایش حقوق بسته به عوامل مختلفی چون حقوقی که دریافت می‌کنند، متفاوت بود.

تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام و افزیش سرانه فضای آموزشی

 سازمان نوسازی مدارس در دولت یازدهم مورد توجه بود و توانست بودجه‌های خوبی را طی این سه سال دریافت و ساخت مدارس جدید را دستور کار قرار دهد. بودجه امسال سازمان نوسازی حدود 1600 میلیارد تومان است و وزارت آموزش و پرورش حذف کامل کلاس‌های خشت و گلی در کشور تا پایان امسال را در دستور کار قرار داده است. 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه از ابتدای دولت یازدهم 5822 پروژه با 33 هزار و 66 کلاس درس و زیربنای چهار میلیون و 632 هزار و 710 متر مربع به بهره برداری رسیده و در سال تحصیلی جدید نیز 5255 کلاس درس به بهره برداری خواهد رسید گفت: از 211 هزار و 963 کلاس درس فاقد سیستم استاندارد، 152 هزار و 777 کلاس را به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز کردیم و امید است امسال و سال آینده کل کلاس های درس را به سیستم های  استاندارد مجهز کنیم. همچنین سرانه فضای آموزشی در دولت یازدهم از 4.86 مترمربع به 5.14 مترمربع رسیده است.

وزارت آموزش و پرورش طی چندماه اخیر در کنار انجام ماموریت‌های اصلی خود، درگیر مسائلی چون طرح استیضاح علی اصغر فانی در مجلس و پاسخ به نمایندگان استیضاح کننده بود که هنوز تکلیف آن مشخص نشده است. افزایش ابهامات پیرامون عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان نیز  از جمله موضوعات جنجالی حول و حوش وزارت عریض و طویل آموزش و پرورش در ماه‌های اخیر است و معلمان عضو صندوق ذخیره فرهنگیان خواستار روشنگری بیشتر در این زمینه هستند.

علی رغم همه سختی‌ها، مشکلات و حواشی موجود، وزارت آموزش و پرورش تلاش کرده است سال تحصیلی جدید را با قوت آغاز و در مسیری حرکت کند که دانش آموزان و معلمان کمترین آسیب ها را متحمل شوند و حالشان خوب باشد.

فردا مدارس کشور طبق اعلام وزیر آموزش و پرورش با حضور رئیس جمهور بازگشایی خواهند شد و کار خود را از سر می‌گیرند. رئیس جمهور سال گذشته از دانش آموزان درباره "فرصت‌های پسابرجام" سوال کرد و اکنون باید منتظر طرح پرسش رئیس جمهور از دانش آموزان در سال تحصیلی جدید و تعیین اولویت‌های کشور و آموزش و پرورش از سوی وی باشیم.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید