اسرائیل باید کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد | اتاق خبر
کد خبر: 372148
تاریخ انتشار: 2 مهر 1395 - 17:13
عباس:
رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تأکید کرد، رژیم صهیونیستی باید کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد و ضمن توقف تجاوزات خود علیه ملت فلسطین و اعدام‌های میدانی، اسرای فلسطینی دربند زندان‌های خود را آزاد کند و از تجاوز به مسجد الاقصی دست بردارد.

اتاق خبر:محمود عباس در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصریح کرد: خیلی آرزو داشتم که نیازی به این سخنرانی من در این روز نبود و ملت من از زیر اشغالگری اسرائیل رها شده بود اما با این وجود، ما همچنان از سال ۱۹۹۳ تاکنون به روند سازش با اسرائیل پایبند بوده ایم.

عباس با تأکید بر این که اسرائیل باید به تجاوزات خود علیه ملت فلسطین و اعدام‌های میدانی پایان دهد و ضمن توقف تجاوزات علیه مسجد الاقصی، اسرای فلسطینی دربند زندان‌های صهیونیستی را هم آزاد کند، تصریح کرد: کسی که خواهان صلح باشد، هیچ کدام از این کارها را انجام نمی دهد.

وی افزود: ما هیچ کدام از راه‌حل‌های موقتی را قبول نداریم و از دستاوردهای ملت خود عقب‌نشینی نخواهیم کرد بلکه با سلاح قطعنامه‌های بین‌المللی و جلب حمایت طرف‌های عربی و بین‌المللی، این دستاوردها را حفظ خواهیم کرد. لذا، ما راضی به تداوم وضعیت کنونی نیستیم.

محمود عباس اعلام کرد که قرار بود کشور فلسطین پنج سال پس از امضای توافقنامه صلح اسلو تشکیل شود اما اسرائیل تا به امروز به تجاوزات خود علیه ملت فلسطین ادامه می دهد. آیا اسرائیل خواهان وجود تنها یک کشور در فلسطین است؟

وی همچنین تأکید کرد، تداوم شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری، امیدهای باقی مانده به تحقق راهکار تشکیل دو کشور را از بین می‌برد.

عباس هشدار داد: اقدامات دولت اسرائیل در زمینه اجرای طرح‌های توسعه شهرک‌های صهیونیست‌نشین، امیدهای باقی مانده به تحقق راهکار تشکیل دو کشور در مرزهای سال ۱۹۶۷ را از بین می‌برد.

وی در بخش دیگری از سخنانش از انگلیس خواست که کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد و به فاجعه‌ای که در نتیجه پیمان بالفور قبل از ۱۰۰ سال پیش، دامن‌گیر ملت فلسطین شد، اعتراف کند.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تأکید کرد: صد سال از صدور وعده شوم بالفور که به موجب آن، مقامات بریتانیا به ناحق سرزمین فلسطین را به افرادی غیر از ملت آن واگذار کردند و با این کار پایه‌های زمینه وقوع فاجعه اشغال و درد و رنج ملت فلسطین به خاطر از دست رفتن سرزمین آن و آواره شدن فلسطینیان از خانه و کاشانه خود را فراهم کردند، می‌گذرد اما مقامات بریتانیا تنها به این مسأله اکتفا نکردند بلکه این وعده خود را در قالب اقدامات و سیاست‌هایی که زمینه ساز وقوع فجیع‌ترین جنایت ها علیه ملت بی‌پناه فلسطین شد، به اجرا درآوردند و این در حالی بود که این ملت به هیچ کسی تجاوز نکرده و در هیچ جنگی علیه طرف دیگر مشارکت نکرده بود.

عباس تصریح کرد: از همین رو، ما در صدمین سالروز اعطای این وعده شوم از انگلیس می‌خواهیم که از این مسأله درس و عبرت بگیرد و با پذیرش مسئولیت تاریخی، قانونی، سیاسی، مادی و معنوی تبعات این وعده، از ملت فلسطین به خاطر درد و رنج‌ها و ظلمی که به این ملت روا داشته شده است، عذرخواهی کند و ضمن اصلاح این فاجعه تاریخی، با به رسمیت شناختن کشور فلسطین، تبعات این مسأله را رفع کند.

رئیس تشکیلات رام‌الله همچنین از تصمیم این تشکیلات برای مراجعه به شورای امنیت سازمان ملل و درخواست صدور قطعنامه علیه شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی خبر داد و گفت: شهرک‌سازی کاملا غیرقانونی است و از همین رو، ما پیش‌نویس قانونی را درباره شهرک‌سازی‌ها و تروریسم شهرک‌نشینان صهیونیست به شورای امنیت ارائه خواهیم کرد و رایزنی‌های گسترده‌ای با کشورهای عربی و دیگر کشورهای دوست خود انجام داده‌ایم و امیدواریم که هیچ طرفی این قطعنامه را وتو نکند.

وی با هشدار نسبت به تداوم تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه مقدسات اسلامی و مسیحی که عباس از آنها با عنوان "بازی با آتش" یاد کرد، خواستار حمایت جامعه بین‌المللی از ملت فلسطین شد و گفت: من خواستار حمایت بین‌المللی از ملت فلسطین هستیم که از سال ۱۹۶۷ در کرانه باختری و بخش شرقی قدس و نوار غزه، تحت اشغال قرار دارند.

محمود عباس همچنین این سوال را مطرح کرد: اگر شما (سازمان ملل) از ما (ملت فلسطین) حمایت نکنید، چه کسی باید این کار را بکند؟

وی خواستار حمایت از طرح اخیر فرانسه برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی صلح میان طرفین فلسطینی و صهیونیستی شد و گفت: از همه کشورهای جهان انتظار دارم که از برگزاری این کنفرانس بین‌المللی تا قبل از اواخر سال جاری حمایت کنند.

عباس افزود: اگر کنفرانس بین‌المللی صلح و مذاکرات مستقیمی در کار نباشد، چطور صلح به دست می آید؟

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید