بررسی طرح حمایت از مالکیت صنعتی در کمیسیون صنایع | اتاق خبر
کد خبر: 372614
تاریخ انتشار: 5 مهر 1395 - 18:05
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تصویب کلیات الحاق دولت ایران به کنوانسیون تمپره و بررسی حمایت از مالکیت صنعتی در جلسه امروز کمیسیون متبوعش سخن گفت.

اتاق خبر: سعید باستانی گفت: کلیات لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون تمپره در مورد ارائه منابع مخابراتی برای عملیات امدادی و کاهش بلا تصویب شد. براساس این لایحه در مواقع اضطرار و شرایط بحرانی ناشی از بلایای طبیعی و حوادث غیرمترقبه کشورهای عضو منابع و امکانات مخابراتی خود را برای رسیدگی بهتر در اختیار یکدیگر قرار می دهند.


نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس چند ماده از طرح 154 ماده ای حمایت از مالکیت صنعتی را دومین دستور کار کمیسیون متبوعش عنوان کرد و افزود: این طرح درباره ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علایم تجاری است. کمیسیون صنایع به عنوان کمیسیون فرعی 5 ماده‌ ای که به کمیسیون ارجاع شده بود را بررسی کرد و در خلال بررسی‌ها مشخص شد 18 ماده و تبصره این لایحه باید در کمیسیون صنایع بررسی شود.


سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی یک ماده از طرح مذکور سخن گفت و افزود: هدف ایجاد قانونی است برای حمایت از مالکیت صنعتی برای ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علایم تجاری به بیان روشن تر تعریف اختراع و شمول آن، نحوه رسیدگی و مراجع ذی صلاح برای ثبت اختراعات و چگونگی پیگیری ثبت حقوق معنوی اختراعات در مراجع مسئول در این طرح مشخص می شود.


وی تاکید کرد: با تصویب نهایی طرح مذکور ایده ها، طرح ها و اختراعات مخترعان کشور به هیچ عنوان کپی نخواهد شد و با متخلفان طبق قانون برخوردهای قضایی و مالی خواهد شد. مخترعان باید از قِبل ایده و اختراع شان باید بتوانند کسب درآمد کنند. این مسئله باید در سایه یک قانون جامع و کامل باشد. این مسئله کنون مغفول مانده بود که انشاءالله با تصویب این قانون حقوق معنوی اختراعات و طرح‌های صنعتی و علایم تجاری بهتر از گذشته حفظ خواهد شد.

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید