بررسی راهکار رفع مشکل بازنشستگان پیش از موعد در کمیسیون بهداشت | اتاق خبر
کد خبر: 372615
تاریخ انتشار: 5 مهر 1395 - 18:10
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تعیین تکلیف طرح الزام سازمان تامین اجتماعی به برقراری مستمری بازنشستگان مشمول قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت مصوب سال 86 بر اساس دو سال آخر بیمه پردازی سنوات ارفاقی آنان به تشکیل کارگروهی موکول دانست.

اتاق خبر: محمدرضا امینی فرد با اشاره به بررسی ایرادات شورای  نگهبان در طرح الزام سازمان تامین اجتماعی به برقراری مستمری بازنشستگان مشمول قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت مصوب سال 86 بر اساس دو سال آخر بیمه پردازی سنوات ارفاقی آنان در جلسه امروز کمیسیون گفت‌: دولت در سال 86 حدود ده هزار نفر از کارمندان دولت را مشمول بازنشستگی پیش از موعد کرد و ما به تفاوت پنج سال بازنشستگی زودتر را به حساب سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرد.

وی ادامه داد: اختلاف به وجود آمده آن است که در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی حقوق این دسته از بازنشستگان را میانگین بر اساس دو سال 24 و 25 خدمت آن‌ها پرداخت می‌کند، حال اینکه این بازنشستگان معتقدند باید پرداختی آن‌ها بر اساس سالهای خدمت 28 و 29 آن‌ها باشد.

امینی فرد توضیح داد:‌ سازمان تامین اجتماعی بر اساس اجماع داخلی خود به این نتیجه رسیده که این دسته از کارکنان بازنشسته دولت تنها تا 25 سال خدمت کرده‌اند آن‌ها باید بر اساس سال 25 خدمت حقوق بازنشستگی پرداخت کنند اما ازطرف دیگر بازنشستگان معتقدند که چون بر اساس مصوبه دولت بازنشستگی پیش از موعد شدند و دولت نیز این مابه تفاوت را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده باید پرداختی بازنشستگی آن‌ها بر اساس حقوق سال 28 و 29 خدمتشان باشد.

وی با بیان اینکه دولت در سال 86 به ازای هر نفر 30 تا 200 میلیون تومان به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده است گفت: با توجه به اینکه دولت تکلیف خود را انجام داده سازمان تامین اجتماعی نیز باید تمکین کند، البته تعیین نظر نهایی کمیسیون اجتماعی منوط به بررسی این موضوع در کارگروه تخصصی شد تا نظر نهایی اعلام شود.

به گفته امینی فرد، شورای نگهبان در این طرح ایراد بار مالی را گرفته، طرحی که برای حل مشکل این دسته از بازنشستگان  دو راه تمکین به نظر دولت یا پذیرفتن نظر تامین اجتماعی است در نظر گرفته است ولی قطعا نظر نهایی را کمیسیون به گونه ای اعلام کند تا کار به صورت اغنایی پیش رود.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان هم‌چنین با اشاره به بررسی ایراد شورای نگهبان در مورد طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری کاهش رشد جمعیت گفت:‌این طرح دو بار مورد ایراد شورای نگهبان قرار  گرفته است و چون اشکالات شکلی و ماهوی دارد کمیسیون به این نتیجه رسید که طرح جامع تری را تهیه کند.

وی توضیح داد:‌با توجه به ابلاغ سیاست‌های  کلی جمعیت از سوی رهبری و اشکالات طرح مذکور قرار بر این شد  تاکار گروهی از کمیسیون با مشورت وزارت بهداشت و نظر سازمان برنامه و بودجه طرحی در مورد افزایش نرخ جمعیت تهیه کند تا این طرح به صورت کامل تمام موارد را پوشش دهد.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید