انتخاب کارکنان تشکل ها بر مبنای شایستگی | اتاق خبر
کد خبر: 372768
تاریخ انتشار: 6 مهر 1395 - 11:33
مجیدرضا حریری

اتاق خبر-گروه اقتصادی: تشکل ها در ایران عمدتا ساختار اداری گسترده ای ندارند و معمولا یک نفر به عنوان دبیر و شخصی در کنار او به انجام امور می پردازد و شاید شمار تشکل ها و اتحادیه هایی که تعداد کارمندان آنها بیشتر  از 10 نفر باشد به اندازه انگشتان دست یا حتی کمتر باشد.

متاسفانه در کشور ما تشکل ها ساختار اداری گسترده ای ندارند و عمده امور اجرایی برعهده هیات مدیره تشکل ها است، این تشکل ها معمولا به دلیل مشکلات مالی قادر به تشکیل دبیرخانه گسترده با تعداد کارمندان زیاد نیستند و در هر دوره که هیات رییسه تشکل ها تغییر می کنند کارمندان بر مبنای سلیقه آن فرد جدید انتخاب می شوند که این مسئله موجب عدم ثبات شغلی کارمندان تشکلی است لذا اغلب جابه جایی کارمندان  منوط به سلیقه و دیدگاه های اقتصادی هیات رییسه وقت است.

اما نمونه هایی از تشکل ها هستند که ساختار اداری مناسب با آن تشکل است که معمولا در اینگونه تشکل ها کمتر این جابه جایی ها اتفاق می افتد. نکته ای که وجود دارد این است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته دنیا شغل ثابت برای افراد تعریف نمی شود و افراد بر اساس قراردادهایی به کار خود مشغول می شوند. در این کشورها شاهد آن هستیم که بر مبنای شایستگی و صلاحیت، فرد شغلی را برعهده می گیرد و در صورتی که پس از مدتی توانایی های شخص کاسته شود از کار مربوطه کنار گذاشته می شود.

فقط در کشور ما این قانون است که اگر فرد در شغلی استخدام می شود انتظار دارد که برای همیشه در آن کار بماند که این مسئله می تواند در بهره وری و کارایی اشخاص تاثیر گذار باشد زیرا همواره این اطمینان خاطر وجود دارد که حتی اگر کار نکنند حقوق خود را دریافت می کند.

در طی سال های اخیر یکی از اقدامات انجام شده استخدام کارمندان در مجلس بوده است. اگر چه هزینه های مربوط به حقوق کارمندان توسط دولت تامین می شود اما باید در نظر داشته باشیم که در صورتی که استخدام این کارمندان به بازدهی عملکرد مجلس کمکی نمی کند و تنها موجب اتلاف انرژی و نیروی انسانی می شود آن را تغییر دهیم چرا که در بلند مدت ممکن است باعث ضعف این نهاد قانون گذار شود.

مجید رضا حریری نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین 

 95103ت

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید