اردن و اسراییل رسما قرارداد گازی ۱۰ میلیارد دلاری امضا کردند | اتاق خبر
کد خبر: 372977
تاریخ انتشار: 6 مهر 1395 - 23:47
اردن و رژیم صهیونیستی به صورت رسمی توافقنامه‌ای را امضا کردند که به موجب آن شرکت ملی برق اردن اقدام به واردات گاز از میدان نفتی "‌لویتان" در نزدیکی سواحل این رژیم می‌کند.

اتاق خبر: شرکت ملی برق اردن توافقنامه واردات گاز طبیعی از اسرائیل را با شرکت  آمریکایی"نوبل انرژی" فعال در حوزه شرقی دریای مدیترانه در ازای ۱۰ میلیارد دلار امضا کرد.

به موجب این قرارداد، اردن مجهز به حدود ۴۵ میلیارد متر مکعب از گاز در ۱۵ سال آینده می‌شود.

این توافقنامه فرصت‌های همکاری منطقه‌ای را افزایش می‌دهد و اردن را جزئی از طرح منطقه‌ای در چارچوب سیاست اتحادیه اروپا و اتحادیه به خاطر دریای مدیترانه برای استفاده از اکتشافات گاز در شرق دریای مدیترانه می‌کند.

براساس این توافقنامه، شرکت اردنی ۴۰ درصد از نیاز خود را از گاز اسرائیل و از میدان نفتی لویتان برای تولید برق طی ۱۵ سال تامین می‌کند. این شرکت از سال ۲۰۱۹ واردات گاز را آغاز می‌کند.

جواد عنانی، معاون نخست وزیر اردن، در امور اقتصاد در گفت‌وگویی قبلا اظهار کرده بود: گاز اسرائیل، یکی از جایگزین‌ها و کم‌هزینه‌ترین آنها برای ما است که آن را بررسی می‌کنیم اما اینکه من به آن پایبند خواهم بود یا نه مساله‌ای است که در مذاکرات مشخص می‌شود.

این در حالی است که در دو سال گذشته، راهپیمایی‌هایی در امان پایتخت اردن، برگزار شده که طی آن اردنی‌ها هر گونه مذاکرات این کشور را برای واردات گاز اسرائیل از میدان نفتی لویتان جهت برطرف کردن نیازها و درخواست‌های بومی رد کرده‌اند.

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید