4 نیروگاه تولید برق از زباله در زنجان احداث خواهد شد | اتاق خبر
کد خبر: 374220
تاریخ انتشار: 13 مهر 1395 - 12:12
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی زنجان در گفتگو با اتاق خبر
قرارداد های مربوط به تولید برق از پسماند زباله تا پایان سال عملی می شود.

اتاق خبر_ گروه اقتصادی: عضو‌ هیات ‌رئیسه اتاق بازرگانی استان زنجان در گفتگو با اتاق خبر اعلام کرد: هیات تجاری ترکیه ای که به منظور سرمایه گذاری مشترک در اواخر شهریور به زنجان آمده بودند قرار دادهایی منعقد کردند.

علی یگانه فرد در این خصوص تصریح کرد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته با عقد قرار داد  علاوه بر ورود سرمایه، تکنولوژی تولید برق از زباله های انباشت شده به کشور منتقل می شود. لذا اهمیت این طرح بیش از ورود سرمایه خام است.

وی با توضیح اینکه روزانه بیش از  320 تن زباله در استان زنجان تولید می شود گفت: با این حجم از زباله می توان نزدیک به 2 مگابایت برق تولید کرد.

یگانه فرد اظهار کرد: هیات تجاری ترکیه با ورود به زنجان از این استان دیدن کردند و از مناطقی که زباله در آن انباشت می شود نیز بازدید هایی صورت گرفت.

وی تصریح کرد: جلسات مقدماتی با حضور معاونت عمرانی، شهردار و  استاندار زنجان بوده است که طی آن  قرار دادهای 6 ماهه منعقد شد و در صورتی که اجرای این قرار داد موفقیت آمیز باشد تمدید می شود.

عضو‌ هیات ‌رئیسه اتاق بازرگانی استان زنجان در خصوص شیوه اجرایی این طرح توضیح داد: کارگاه هایی برای استقرار دستگاه های مورد نیاز در محل جمع آوری زباله ها ایجاد خواهد شد سپس با انتقال گازهای متان حاصل از زباله های دپو شده به ژنراتور ها، برق تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه این تکنولوژی دستاورد کشور ترکیه است با همکاری کشور آلمان و سویس توسعه یافته است گفت: با بررسی هایی که انجام شده می توان از این دانش برای بهبود فضای محیط زیست در کل کشور استفاده کرد.

یگانه فرد در این خصوص افزود: اگر اجرای این طرح در استان زنجان موفق باشد می توانیم آن را در سایر نقاط کشور اجرایی کنیم. در این راستا طی تعاملاتی که با آقای قالیباف انجام شده امکان  راه اندازی این  طرح در پایتخت وجود دارد.

وی همچنین اذعان داشت: تنها مسئله ای که در حال حاضر وجود دارد این است که شهردار تهران خواستار شفاف سازی کامل این طرح شده و در صورتی که تمام زوایای آن بررسی شود مقدمات اجرای این طرح در تهران فراهم می شود.

در پایان گفت: این طرح علاوه بر اینکه موجب اشتغالزایی می شود می تواند به حفظ محیط زیست کمک کند زیرا پاکسازی زباله یکی از مسائل مهم حفاظت از محیط زیست است.

95103ت

نظرات
| |
2016-10-04 15:00:29
متاسفانه در خبر آمده این دستاورد مربوط به کشور ترکیه است در صورتی که این تکنولوژی در حمام اصفهان که با یک شمع روشن بود توسط شیخ طوسی در 150سال پیش متعلق به ایران است ای داد بیداد
ADS
ADS
پربازدید