تدوین استاندارد موادغذایی باروسیه | اتاق خبر
کد خبر: 374385
تاریخ انتشار: 14 مهر 1395 - 20:08
رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه در حال مذاکره برای امضای تفاهم نامه انطباق استاندارد با کشور روسیه هستیم، گفت: با اجرای استانداردهای واحد، صادرات به این کشور افزایش پیدا می‌کند.

اتاق خبر: نیره پیروزبخت در خصوص مشکلات عدم انطباق استاندارد با کشور روسیه برای صادرات مواد غذایی، گفت: در مورد انطباق استاندارد با کشور روسیه در حال مذاکره با مسئولان این کشور هستیم زیرا استانداردهای کشور روسیه و کشورهایی که قبلا از اقمار شوروی بودند با استانداردهای ایران و کشورهای اروپایی متفاوت است.

وی با بیان اینکه ما در حال مذاکره برای انعقاد تفاهم نامه انطباق استانداردها و صدور تاییدیه‌ها هستیم، افزود: ما هنوز تفاهم نامه‌ای را با آنها امضا نکردیم البته در کشورهای شمالی ایران با بلاروس، آذربایجان و ازبکستان این تفاهم نامه به امضا رسیده است.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اعلام اینکه اگر موفق به امضای تفاهم نامه شویم، هماهنگی بین استانداردهای دو کشور به وجود می‌آید، اظهار داشت: با اجرای استانداردهای واحد، ناهمگونی‌ها برطرف شده و صادرات ما افزایش پیدا می‌کند.

پیروزبخت با بیان اینکه در مواقع زیادی از کشور روسیه به ما پیغام می‌رسد که برخی کالاها با استاندارد روسیه منطبق نیست، گفت: خیلی از مواقع هم کالاها تحت پوشش استانداردهای اجباری ما قرار ندارد و از آنجایی که تفاهم نامه‌ای برای تدوین استانداردهای مشترک نداریم بنابراین صادرات برخی محصولات با مشکل روبرو است.

وی با اشاره به اینکه به مسئولان کشور روسیه اعلام کردیم که استانداردهایشان را برای ما ارسال کنند، افزود: اگر تفاهم نامه‌ای دراین خصوص بین دو کشور به امضا برسد می‌توانیم استانداردها را در اختیار تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی قرار دهیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اعلام اینکه در حال حاضر الزام و اجباری در رعایت استانداردهای دو کشور وجود ندارد، گفت: ما به دنبال این هستیم که این تفاهم نامه‌ هرچه سریعتر با کشور روسیه به امضا برسد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید