ضعف بانک ها در روابط بین المللی غیر قابل توجیه است | اتاق خبر
کد خبر: 374454
تاریخ انتشار: 14 مهر 1395 - 12:23
محمد تقی مقدم فرد در گفتگو با اتاق خبر
نایب رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان معتقد است به ایجاد روابط تجاری و اقتصادی با این کشور می تواند با حفظ منافع دو کشور به پیشرفت صنعت و تکنولوژِی منجر شود. 

اتاق خبر- گروه اقتصادی: نایب رئس اتاق بازرگانی زنجان در گفتگو  با اتاق خبر گفت:  همکاری های استان زنجان وکشور بلغارستان با توجه به ظرفیت های دو طرف می تواند نتایج قابل ملاحظه و تاثیر گذاری داشته باشد.

محمد تقی مقدم فرد تصریح کرد: خوشبختانه تسهیل رفت و آمد به این کشور موجب شده که شرایط برای سرمایه گذاری مهیا باشد. به طوری که با مستقر کردن شرکت و نمایندگی های ایرانی در بلغارستان می توانیم شرایط را برای ورود کالاهای ایرانی به اروپا از طریق این کشور فراهم کنیم. به همین ترتیب می بینیم که با ایجاد رابطه با یک کشور ظرفیت های متعدد و با اهمیتی ایجاد می شود.

وی تعاملات موفقیت آمیز با سایر کشور ها را نتیجه برجام دانست و گفت: اگر با دقت و نکته سنجی از این فرصت ها استفاده کنیم می توانیم مسیر بهبود روابط اقتصادی بین المللی را با سرعت بیشتری طی کنیم.

مقدم فرد با اشاره به اینکه روابط تجاری و اقتصادی با بلغارستان وجوه مثبتی دارد افزود: بلغارستان کشوری بکر است و فرصت های تازه ای را در اختیار سرمایه گذاران ایرانی خواهد گذاشت تا جایی که می توانیم بگوییم بهبود تعاملات با این کشور موثرتر از روابطی است که با کشور ترکیه داریم.

وی توضیح داد: ظرفیت های کشاورزی خوبی در کشور بلغارستان وجود دارد برای مثال کشت دانه های روغنی چون ذرت و تخمه های آفتاب گردان به صورت دیمی انجام می شود با توجه به اینکه برخی از این اقلام در کشور ما قابلیت تولید برخی از این محصولات وجود ندارد و از سایر کشور ها واردات صورت می گیرد می توانیم با سرمایه گذاری در کشت این اقلام نیاز های داخلی را از این طریق و با هزینه کمتر تامین کنیم.

نایب رئیس اتاق بازرگانی زنجان  در ادامه اظهار داشت: کشور بلغارستان علاوه بر بخش کشاورزی در صنعت ماشین سازی و همچنین صنعت گردشگری موفق عمل کرده است لذا در این تعاملات می توانیم تکولوژی های موجود را بین دو کشور مبادله کنیم .

وی توضیح داد: تا به امروز دو تفاهم نامه بین زنجان و بلغارستان منعقد شده است و تنها مانعی که برای اجرای این قراردادها وجود دارد آماده نبود بانک های ایرانی برای همکاری و تسهیل روابط مالی است.

مقدم فرد اشاره کرد: در حال حاضر در کشور بلغارستان آقای احمد زاده به عنوان رایزن بازرگانی فعالیت های قابل توجهی را انجام داده است که تا چندی دیگر نتایج آن به شکل مشخص گزارش خواهد شد.

وی در پایان تصریح کرد دانشگاه صوفیه در بلغارستان با دانشگاه زنجان قراردادی بسته است که طی آن هر دو دانشگاه متعهد شده اند فعالیت های علمی و تحقیقاتی مشترک داشته باشند که این می تواند به تولید علم و تکنولوژی برای کشور ایران و بلغارستان بیانجامد.

 95103ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید